15℃
Dnes je 18. srpen , svátek má Helena

Záchranná služba v Praze letos nakoupí nová vozidla a upraví kamion Golem

Pražská zdravotnická záchranná služba (ZZS) letos plánuje koupit 15 nových sanitek a terénní vůz typu Artego a také modernizovat velkokapacitní zdravotnický kamion Golem, řekl ředitel záchranné služby Petr Kolouch. ZZS také letos dostane dvacítku vozů, které dodavatelská firma nestihla dodat loni. Nové sanitky jsou součástí modernizace vozového parku, v jejímž rámci se postupně nahrazují starší vozy.

Reklama

Záchranná služba objednala třicítku sanitek loni v únoru a měla je obdržet do konce loňského roku. Firma Bauts-At Czech jich však dodala pouze deset. „Dodavatel je penalizován, a tím jsme vlastně celou zakázku významně zlevnili,“ uvedl ředitel Kolouch. Třicítku nových vozů původně organizace vysoutěžila za cenu 142 milionů korun. Nyní záchranná služba připravuje výběrové řízení na dalších 15 vozů, které by měly být dodány v tomto roce.
Podle strategie rozvoje, který schválila pražská rada, se má z vozového parku ZZS obnovit letos a příští rok 15 sanitek, v roce 2021 pak deset. Na konci roku 2021 by měli záchranáři jezdit 80 sanitami, které budou maximálně šest let staré.
ZZS letos plánuje přikoupit další terénní vůz typu Atego, který slouží k řešení krizových situací a je standardně nasazován k velkým požárům. Nyní ZZS disponuje jedním, který pojme osm ležících nebo 21 sedících pacientů. Nákupem dalšího organizace reaguje na požadavky nemocnic na účast na evakuaci kriticky nemocných pacientů v případě krizových situací. Nový vůz proto umožní kromě běžného využití také transportovat dva až tři pacienty v kritickém stavu na lůžkách z jednotek intenzivní péče.
Údržby se letos dočká velkokapacitní zdravotnický kamion Golem, který se nasazuje v případě potřeby ošetřit větší množství lidí naráz. Nejprve půjde do údržby tahač, který se dočká posílení, a poté zdravotnická zástavba.
„Předpokládáme, že se vyhneme intervalu maratonů, konce roku a podobně, abychom na všechny plánované akce Golem přistavili,“ vysvětlil ředitel. Pokud by se v době úprav kamionu objevila krizová situace, nahradí jej ZZS nafukovacími stany. „Pražané tento výpadek nepoznají,“ slíbil. O přesném termínu úprav bude jasno až po výsledku soutěže. „Čekáme, že to stihneme letos,“ dodal Kolouch.
Pražská zdravotnická záchranná služba loni vyjížděla ke 128.997 případům, tedy v průměru 353krát denně. V terénu loni záchranáři resuscitovali 628 pacientů. Dispečerky po telefonu vedly resuscitaci v 757 případech, na dálku pomohly také s 19 porody. Roční rozpočet pražské zdravotnické záchranné služby je asi 500 milionů korun.
Zdroj: čtk

Po požáru domu zůstala se synem sama. S osudem je připravena se poprat

Včera, 16:30
Ceny pohonných hmot v Praze od minulého týdne výrazně klesly. Natural 95 zlevnil o 20...
Včera, 15:00
Vánoční strom na Staroměstské náměstí se zatím nenašel. Společnost Taiko na začátku prázdnin vyhlásila soutěž,...
Včera, 13:33
Pražský dopravní podnik (DPP) opraví autobusový terminál u stanice metra B Zličín. Rekonstruován bude povrch...
16.8.2019
Hlavní město chce v příštím roce dát více peněz na obnovu a modernizaci systému veřejného...
16.8.2019
16. srpna 1874 byl slavnostně vysvěcen chrám sv. Mikuláše na Starém Městě pražském. Stal se...
16.8.2019
Městská část Praha 14 zrekonstruuje svou radnici v ulici Bratří Venclíků nedaleko stanice metra B...
16.8.2019
Radnice Prahy 9 rekonstruuje hostinec U Brabců na Starém Proseku. Za opravy zaplatí 63 milionů...
15.8.2019
Končí tak první etapa modernizace prostoru stanice metra Karlovo náměstí.
15.8.2019
Praha 3 se rozhodla propojit lidi dvou generací. Studentům dá šanci dostupného bydlení, a tím...
15.8.2019
Radnice Prahy 1 má několik připomínek k návrhu změny městské vyhlášky o pouličním umění, tzv....
Reklama