8℃
Dnes je 24. duben , svátek má Jiří

Záchranná služba v Praze letos nakoupí nová vozidla a upraví kamion Golem

Pražská zdravotnická záchranná služba (ZZS) letos plánuje koupit 15 nových sanitek a terénní vůz typu Artego a také modernizovat velkokapacitní zdravotnický kamion Golem, řekl ředitel záchranné služby Petr Kolouch. ZZS také letos dostane dvacítku vozů, které dodavatelská firma nestihla dodat loni. Nové sanitky jsou součástí modernizace vozového parku, v jejímž rámci se postupně nahrazují starší vozy.

Reklama

Záchranná služba objednala třicítku sanitek loni v únoru a měla je obdržet do konce loňského roku. Firma Bauts-At Czech jich však dodala pouze deset. „Dodavatel je penalizován, a tím jsme vlastně celou zakázku významně zlevnili,“ uvedl ředitel Kolouch. Třicítku nových vozů původně organizace vysoutěžila za cenu 142 milionů korun. Nyní záchranná služba připravuje výběrové řízení na dalších 15 vozů, které by měly být dodány v tomto roce.
Podle strategie rozvoje, který schválila pražská rada, se má z vozového parku ZZS obnovit letos a příští rok 15 sanitek, v roce 2021 pak deset. Na konci roku 2021 by měli záchranáři jezdit 80 sanitami, které budou maximálně šest let staré.
ZZS letos plánuje přikoupit další terénní vůz typu Atego, který slouží k řešení krizových situací a je standardně nasazován k velkým požárům. Nyní ZZS disponuje jedním, který pojme osm ležících nebo 21 sedících pacientů. Nákupem dalšího organizace reaguje na požadavky nemocnic na účast na evakuaci kriticky nemocných pacientů v případě krizových situací. Nový vůz proto umožní kromě běžného využití také transportovat dva až tři pacienty v kritickém stavu na lůžkách z jednotek intenzivní péče.
Údržby se letos dočká velkokapacitní zdravotnický kamion Golem, který se nasazuje v případě potřeby ošetřit větší množství lidí naráz. Nejprve půjde do údržby tahač, který se dočká posílení, a poté zdravotnická zástavba.
„Předpokládáme, že se vyhneme intervalu maratonů, konce roku a podobně, abychom na všechny plánované akce Golem přistavili,“ vysvětlil ředitel. Pokud by se v době úprav kamionu objevila krizová situace, nahradí jej ZZS nafukovacími stany. „Pražané tento výpadek nepoznají,“ slíbil. O přesném termínu úprav bude jasno až po výsledku soutěže. „Čekáme, že to stihneme letos,“ dodal Kolouch.
Pražská zdravotnická záchranná služba loni vyjížděla ke 128.997 případům, tedy v průměru 353krát denně. V terénu loni záchranáři resuscitovali 628 pacientů. Dispečerky po telefonu vedly resuscitaci v 757 případech, na dálku pomohly také s 19 porody. Roční rozpočet pražské zdravotnické záchranné služby je asi 500 milionů korun.
Zdroj: čtk

Po požáru domu zůstala se synem sama. S osudem je připravena se poprat

Včera, 18:29
Praha 12 požádá hlavní město o další půjčku na financování výstavby nové radnice a jejího...
Včera, 14:33
Plavecký bazén na Výstavišti je od čtvrtka 18. dubna z technických důvodů do odvolání uzavřen.
Včera, 13:32
Ve středu 17. dubna proběhlo na Letišti Václava Havla cvičení Aircraft Evac 2019.
Včera, 13:00
Oblíbená tramvajová retrolinka číslo 23 doznala od 19. dubna 2019 drobné změny ve své trase....
Včera, 11:03
Věřím, že jste si o svátcích náležitě odpočinuli a nic nebrání tomu skočit si v...
Včera, 10:51
V úterý 23. 4. 2019 vyjela do provozu první tramvaj Škoda 15T do které byla...
Včera, 08:27
V květnu bude z důvodu pravidelné jarní údržby a dalších nezbytných prací uzavřena hlavní ranvej...
22.4.2019
Problémy s financováním nákladného projektu, které dosud bránily realizaci, pomůže vyřešit Vestec.
22.4.2019
Dukla přivítala v posledním domácím utkání základní části FORTUNA:LIGY na svém hřišti Boleslav. Prohrávala 0:2,...
21.4.2019
Klokanům se na domácí půdě vůbec nedaří a šest kol v řadě v Ďolíčku neskórovali....
Reklama