20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

Záchranná stanice vypustila ve Stromovce padesát zachráněných netopýrů

Ve čtvrtek 4. dubna v 19 hodin vypustila Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy u rybníků ve Stromovce padesát netopýrů rezavých, kteří pocházejí z jedné zimující kolonie.

Reklama

Součástí akce, určené také veřejnosti, bylo krátké seznámení s životem netopýrů a problematikou jejich ochrany i ukázka ultrazvukového detektoru, který dokáže zvukové signály jednotlivých druhů netopýrů převést do formy slyšitelné pro člověka.

Netopýři si za své zimoviště vybrali větrací šachtu domu na Rašínově nábřeží v Praze 2. Při rekonstrukci jednoho bytu zimující netopýry objevili majitelé, kteří zavolali na pomoc záchrannou stanici. Větší část ze 74 netopýrů mohla po převozu do stanice rovnou pokračovat v zimním spánku, dvacítce chráněných živočichů zaměstnanci stanice ošetřili drobná zranění a poskytli intenzivní péči, aby se dostali zpět do dobré kondice.

Netopýři museli opustit Císařský ostrov, kde vyrostla čistírna. Teď dostali nové „byty“ ve Stromovce

Jarní teploty a přibývající množství hmyzu umožňují začít s návratem živočichů zpět do volné přírody. Ve čtvrtek 4. dubna bylo ze zachráněné kolonie vypuštěno prvních padesát netopýrů, ostatní, kteří ještě musí zůstat v péči záchranné stanice, je budou následovat později. „Předpověď počasí slibuje příjemný jarní podvečer a Pražané, ale i návštěvníci metropole jsou srdečně zváni. Půjde o nevšední zážitek a také možnost seznámit se blíže s prací naší Záchranné stanice,“ zve veřejnost náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Stromovka nebyla pro vypuštění vybrána náhodně. Několik průzkumů potvrdilo, že je to pro tyto létající savce vhodná lokalita. Žije zde až devět druhů, nejčastěji se tu vyskytuje netopýr parkový a právě netopýr rezavý. Netopýři mají v parku dostatek potravy a možností k úkrytu – v minulosti Záchranná stanice na vybraná místa ve Stromovce nainstalovala i pět speciálních dřevocementových netopýřích budek, které připomínají jejich přirozené skrýše, dutiny a štěrbiny starých stromů. Loni přibylo ještě šest netopýřích budek na nedaleký Císařský ostrov.

Všechny druhy netopýrů patří mezi chráněné živočichy a jsou stále častějšími pacienty Záchranné stanice, kterou provozuje příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy. V roce 2017 jich přijali 220, v roce 2018 péči potřebovalo 390 jedinců. V letošním roce je to prozatím 186 netopýrů sedmi různých druhů.

Zdroj: web Prahy 7

2 netopýři++
(Fefík)
Před 2 hodinami
Problémy s financováním nákladného projektu, které dosud bránily realizaci, pomůže vyřešit Vestec.
Dnes, 09:03
Dukla přivítala v posledním domácím utkání základní části FORTUNA:LIGY na svém hřišti Boleslav. Prohrávala 0:2,...
Včera, 19:18
Klokanům se na domácí půdě vůbec nedaří a šest kol v řadě v Ďolíčku neskórovali....
Včera, 15:35
Ve čtvrtek 9. května od 13:00 se pražský Střelecký ostrov promění v dějiště velkolepých oslav...
Včera, 13:26
Rada MČ Praha 12 schválila odvolání proti vydanému územnímu rozhodnutí ke stavbě bytového domu „Dvě...
Včera, 09:05
Židé v Praze jsou doloženi od 10. století, jejich sídliště byla soustředěna do několika míst...
20.4.2019
Historická budova pražského Národního divadla má požární signalizaci napojenou na dispečink s nepřetržitou službou, hlediště,...
20.4.2019
Technická správa komunikací (TSK) zahájí v květnu opravu severní lávky pro pěší na železničním mostě...
19.4.2019
Zatímco fotbalisté Slavie válí doma i ve světě, její skalní fanoušci působí klubu mnoho problémů....
19.4.2019
Praha 7 bude mít ve Stromovce novou zastávku „Planetárium Praha“. Využívat ji budou historické vozy...
Reklama