16℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Záchranná stanice vypustila ve Stromovce padesát zachráněných netopýrů

Ve čtvrtek 4. dubna v 19 hodin vypustila Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy u rybníků ve Stromovce padesát netopýrů rezavých, kteří pocházejí z jedné zimující kolonie.

Reklama

Součástí akce, určené také veřejnosti, bylo krátké seznámení s životem netopýrů a problematikou jejich ochrany i ukázka ultrazvukového detektoru, který dokáže zvukové signály jednotlivých druhů netopýrů převést do formy slyšitelné pro člověka.

Netopýři si za své zimoviště vybrali větrací šachtu domu na Rašínově nábřeží v Praze 2. Při rekonstrukci jednoho bytu zimující netopýry objevili majitelé, kteří zavolali na pomoc záchrannou stanici. Větší část ze 74 netopýrů mohla po převozu do stanice rovnou pokračovat v zimním spánku, dvacítce chráněných živočichů zaměstnanci stanice ošetřili drobná zranění a poskytli intenzivní péči, aby se dostali zpět do dobré kondice.

Netopýři museli opustit Císařský ostrov, kde vyrostla čistírna. Teď dostali nové „byty“ ve Stromovce

Jarní teploty a přibývající množství hmyzu umožňují začít s návratem živočichů zpět do volné přírody. Ve čtvrtek 4. dubna bylo ze zachráněné kolonie vypuštěno prvních padesát netopýrů, ostatní, kteří ještě musí zůstat v péči záchranné stanice, je budou následovat později. „Předpověď počasí slibuje příjemný jarní podvečer a Pražané, ale i návštěvníci metropole jsou srdečně zváni. Půjde o nevšední zážitek a také možnost seznámit se blíže s prací naší Záchranné stanice,“ zve veřejnost náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Stromovka nebyla pro vypuštění vybrána náhodně. Několik průzkumů potvrdilo, že je to pro tyto létající savce vhodná lokalita. Žije zde až devět druhů, nejčastěji se tu vyskytuje netopýr parkový a právě netopýr rezavý. Netopýři mají v parku dostatek potravy a možností k úkrytu – v minulosti Záchranná stanice na vybraná místa ve Stromovce nainstalovala i pět speciálních dřevocementových netopýřích budek, které připomínají jejich přirozené skrýše, dutiny a štěrbiny starých stromů. Loni přibylo ještě šest netopýřích budek na nedaleký Císařský ostrov.

Všechny druhy netopýrů patří mezi chráněné živočichy a jsou stále častějšími pacienty Záchranné stanice, kterou provozuje příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy. V roce 2017 jich přijali 220, v roce 2018 péči potřebovalo 390 jedinců. V letošním roce je to prozatím 186 netopýrů sedmi různých druhů.

Zdroj: web Prahy 7

2 netopýři++
(Fefík)
Včera, 18:26
Pražská policie v úterý v noci společně se záchranáři a hasiči nacvičovala v obchodním centru...
Včera, 18:03
Pražští radní na svém jednání vyzvali dopravní podnik (DPP), aby zastavil exekuce dluhů vzniklých dětem...
Včera, 17:45
Fotbalová Dukla prožívá po sestupu z nejvyšší soutěže období velkých změn. Z A-týmu už odešlo...
Včera, 15:32
Obyvatelé pražských Vinohrad podepisují petici proti kácení stromů v zahradě školy v ulici Na Smetance....
Včera, 14:26
Proč právě vějíř? Jde o dobový symbol ženskosti, který byl s osobností hraběnky Žofie Chotkové...
Včera, 14:04
Areál bývalých jatek Interlovu nedaleko stanice metra Roztyly donedávna nepatřil mezi vyhledávaná místa Prahy 11.
Včera, 13:25
Praha 11 předloží magistrátu žádost na bezúročnou půjčku 130 milionů korun, peníze chce použít na...
Včera, 12:31
Pražský dopravní podnik (DPP) začal hloubit u tramvajové smyčky na Barrandově jámu, ze které bude...
Včera, 11:00
Pražský magistrát si nechá vypracovat analýzu návštěvnosti divadel v hlavním městě. Měla by popsat skladbu...
Včera, 10:29
Zažít Portugalsko, zemi mořeplavců, slunce a vína nejen portského, budete moci ve středu 19. června...
Reklama