Zámek ve Ctěnicích. Znáte sídlo rodiny Windischgrätzů?

Další fotky

První zmínka o Ctěnicích jde s rokem 1273, kdy jsou uváděny jako zboží Strahovského kláštera a první zmínka o zdejší tvrzi je o 99 let mladší. Gotická tvrz, založená zřejmě krátce předtím na původním skalnatém výběžku, byla chráněna bažinatými loukami, příkopem vytesaným ve skále, a mohutnou hranolovou vstupní věží.

Od roku 1502 patřily Ctěnice Václavu Hrzánovi z Harasova, jeho vnuk Mikuláš dal kolem roku 1550 přestavět starou tvrz na přívětivější renesanční zámek. Jeho průčelí získala grafitovou úpravu, některé prostory prvního patra byly pěkně malířsky vyzdobeny.

Bez spojení není velení. Podívejte se na unikátní historické fotky spojovacích vojsk

Ctěnice pak drželi Smiřičtí a pak Zajícové z Házmburka, Boryňové ze Lhoty a v letech 1626-52 Valdštejnové.

Losyové – otec pobělohorský mrchožrout, syn věhlasný muzikant, pořádající koncerty

V období 1652 – 1781 byli majiteli Losyové z Losintálu. Rodina pocházela z Švýcar, roku 1627 se přestěhovala do Prahy za příležitostmi, které skýtala třicetiletá válka. Otec Jan Antonín Losy starší (+ 1682) působil jako dvorní kancléř, poté se stal inspektorem nad vinnými, pivními a solnými důchody armády. Roku 1648 byl povýšen do hodnosti baroneta a získal i mnohé majetky. Byly koupeny za symbolickou cenu buď jako poničené třicetiletou válkou, nebo byly získány jako majetek zabavený protestantům, kteří opustili Čechy po bitvě na Bílé hoře.

FOTO: Zámek ve Ctěnicích

Zámek ve Ctěnicích - 1A svatební planeta vchod do zámkuZámek ve Ctěnicích - 1B naše praha 9 zámekZámek ve Ctěnicích - 1C muzhlmp interirérZámek ve Ctěnicích - 2 slevopark.cz hotel zámecká restauraceZámek ve Ctěnicích - 3A středočeské zámky ctěnice
Další fotky
Zámek ve Ctěnicích - 3B praha.eu kočárovnaZámek ve Ctěnicích - 3C portal praha malý a velký důmZámek ve Ctěnicích - 3D TravelGuide.cz velká a malá budovaZámek ve Ctěnicích - 3E kudyznu skálaZámek ve Ctěnicích - 4 svatby.cz svatební altánZámek ve Ctěnicích - 5 karel klostermann muž a noty v kruhuZámek ve Ctěnicích - 6 wien.at obraz portrét muže

Po koupi několika domů v Hybernské ulici v Praze se Jan Antonín Losy starší rozhodl nechat na jejich místě postavit palác. Ten dodnes stojí na adrese Hybernská 7 a je znám spíše jako Lidový dům, sídlo ČSSD.

Honosná Jakešova vila má po letech chátrání nového majitele. Koupil ji Babišův kolega, miliardář a uhlobaron

Historii je ale známější jeho syn Jan Antonín Losy ml. (asi 1650 na zámku Štěkeň – 1721 v Praze), byl loutnista, houslista a hudební skladatel. Strahovský knihovník Dlabač o něm po stu letech napsal: „V mládí se chopil loutny a stal se takovým virtuózem, že mu nebylo rovno ani ve Francii, ani v Itálii.“

Skvostná Linhartova vila nebo Pernikářka od pána perníkáře. Které další krasavice najdeme v západní Hanspaulce?

Každý stavební sloh Ctěnice poznamenal

Do roku 1803 patřily Ctěnice Windischgrätzům, za nich byl v 30. letech 18. století renesanční zámek upraven ve stylu klasicizujícího baroka do dnešní podoby. Autorem přestavby byl pražský architekt Václav Špaček (1689 v Praze – 1751 tamtéž), žák významného architekta Františka Maxmiliana Kaňky.

Chvalský zámek ovládla koňská opera Limonádový Joe. Její autor se narodil před 100 lety

Vstupní věž byla snížena a zakončena tříbokým štítem s cibulovou střechou a lucernou, vybudovány arkády a upraveno průčelí.

V první polovině 19. století proběhlo několik klasicistních úprav, větší změny byly provedeny na konci 19. století. Ctěnický zámek dokumentuje postupné slohové proměny. Dochovaly se cenné interiéry s malířskou výzdobou od pozdně gotických fragmentů, přes renesanční a barokní nástěnné malby a řadu umělecko-řemeslných prvků.

Zámek v rukou barona průmyslníka

Roku 1849 získaly Ctěnice nového majitele – velkopodnikatele a velkoobchodníka Alexandra Schöllera (1805 v německém Dürenu – 1886 ve Vídni). Rod Schöllerů znamenal v Rakousko-Uhersku významný ekonomický subjekt. Baron Alexander Schöller zakoupil v polovině 19. století nedaleký čakovický velkostatek a záhy v místě vybudoval cukrovar. Roku 1889 cukrovar vyhořel a následně při rekonstrukci byl přestavěn do dnešní podoby. V provozu byl do roku 1990. V rukou Schoellerů byl pak zámek až do druhé světové války, pak byl zestátněn.

Chátrající barokní zámek v městysu Jince se rekonstukce jen tak nedočká. Není o něj zájem

Po druhé světové válce patřil zámecký areál Ctěnice Státnímu statku hl. m. Prahy. V roce 1995 byl svěřen Pražské informační službě, do roku 2008 tu probíhaly velké opravy. Od roku 2012 se o zámecký areál stará Muzeum hlavního města Prahy.

Dnes se ve Ctěnicích jezdí na koni a můžete tu mít svatbu

Dobře dochovaný soubor hospodářských budov, náležejících k zámku, tvoří sedm budov. Patrně nejcennější je dvoupatrová mohutná stavba sýpky se sedlovou střechou. Dnes je budova přestavěna na Zámecký hotel.

Buštěhradský zámek potřebuje zajistit sklepy i peníze na projekt

Obdélná stavba s předstupujícím portikem je tzv. kočárovna. Zde se do roku 2011 nacházela vyhlášená expozice kočárů. Dnes prostor slouží ke kulturním akcím a také ke svatebním pronájmům.

Za kočárovnou stojí samostatný hospodářský dvůr na půdorysu „U“, kde od r. 1998 sídlí Jezdecká společnost Ctěnice.
Někdejší špejchar nebo snad ovčín je dnes je využíván jako výstavní prostor. A nelze zapomenout na Drábovnu – v jádru barokní stavba se nachází před areálem zámku při Bohdanečské ulici.

FOTO: Zámek ve Ctěnicích

Zámek ve Ctěnicích - 1A svatební planeta vchod do zámkuZámek ve Ctěnicích - 1B naše praha 9 zámekZámek ve Ctěnicích - 1C muzhlmp interirérZámek ve Ctěnicích - 2 slevopark.cz hotel zámecká restauraceZámek ve Ctěnicích - 3A středočeské zámky ctěnice
Další fotky
Zámek ve Ctěnicích - 3B praha.eu kočárovnaZámek ve Ctěnicích - 3C portal praha malý a velký důmZámek ve Ctěnicích - 3D TravelGuide.cz velká a malá budovaZámek ve Ctěnicích - 3E kudyznu skálaZámek ve Ctěnicích - 4 svatby.cz svatební altánZámek ve Ctěnicích - 5 karel klostermann muž a noty v kruhuZámek ve Ctěnicích - 6 wien.at obraz portrét muže

Zámecký areál Ctěnice tvoří kromě zámku i hospodářské budovy a volně přístupný zámecký park. Má přes dva hektary a protéká jím Ctěnický potok.

Nyní můžete ve Ctěnicích navštívit expozice o starých řemeslech, o dějinách zámku i nedaleké obce Vinoř
Zámek je otevřen celoročně, zámecký park je od dubna do října přístupný až do 22 hodin.

19.6.2021
Stovky lidí dnes v Praze na břehu Vltavy a mostech aplaudovaly opeře Národního divadla
19.6.2021
Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace TOP 09.
18.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
18.6.2021
Téměř dva kilogramy marihuany a dva sáčky obsahující bílou krystalickou látku odhalili policisté v úterý...
18.6.2021
Kontrola Státní veterinární správy (SVS) odhalila ve skladu v Praze na Smíchově zhruba 200 kilogramů...
17.6.2021
Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce...
17.6.2021
Česká premiéra černé komedie MASH. Ale i silné milostné příběhy plné emocí: Čapek a Olga...
16.6.2021
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
15.6.2021
Pokud bude developer chtít stavět tam, kde se to nesmí, bude si moci podle plánu...
14.6.2021
Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2 300 zaměstnanců,...
14.6.2021
Pasta Oner, český vizuální umělec, se po čtyřech letech představuje v Praze svou sólovou autorskou...
Reklama