Zaniklé části Prahy, které už dnes na mapě nenajdeme?

Tryskovice a Krteň. Dvě obce, které se nacházely na území dnešní Prahy, ale dnes už bychom je na mapách hledali marně. Přitom možná jezdíme každý den kolem. Památkou na obě jsou však jen stejnojmenné ulice.

Tryskovice

Ty jsou doloženy už od roku 1167, kdy patřily litomyšlskému klášteru. Název obce vznikl od osobního jména „Trysk“ nebo ze slova „trysk“. Byla to ves lidí Tryskových nebo ves lidí, kteří jezdí tryskem.

Zpráv o vsi se mnoho nedochovalo

Zachovaly se převážně písemnosti, potvrzující změnu majitelů. Nejstarším vlastníkem byl klášter v Litomyšli. Dále se majitelé usedlosti střídali. Za zmínku stojí jistě Kašpar Strnad z Tryskovic, který byl v roce 1547 poslán jako posel k moravským stavům se žádostí o pomoc proti císařskému vojsku. Králem Zikmundem byl uvězněn, ale ještě téhož roku propuštěn pod podmínkou vystěhování se z královských zemí.

Po karanténě se otevírají hrady a zámky, navštivte sídlo netopýrů

Důvodů zániku je hned několik

Zánik obce není nikde odůvodněn a tak si ho můžeme jen domýšlet. Muselo jít ale o vážnou událost, která donutila lidi opustit obec poskytující jim obživu. Mohly zde hrát roli války husitské a násilné zabrání církevního majetku začátkem 15. století. Tryskovice tehdy získali pražští občané a rychtáři, kteří zde ale nebydleli.

Druhou alternativou zániku obce mohou být morové epidemie, při kterých vymíraly celé rodiny i vesnice.

Války mu vzaly rodinu, našel ji po 42 letech

Kde se nacházely?

To je složitá otázka, protože lokalizace prostoru existence obce je dnes velmi obtížná. Koncem 19. století však byla ještě určitelná. Třeboradický řídící učitel Svěcený píše, že „Tryskovice stávaly na místě, kde nyní říká se Struskovice“. Čakovický kronikář Urban zaznamenal v roce 1944, že při výstavbě závodu Avia II se opravuje i stará cesta prosecká od Tryckovic. Takže Tryskovice se musely nacházet v místě železničního mostku západně od nynějšího sídliště Čakovice. Toto místo potvrdila i již zesnulá obyvatelka Třeboradic paní Pokorná. Maminka ji prý posílala na trávu k Struskovicím. V 17. století Tryskovice zanikly.

Krteň s podobným osudem

Ves se nachází na katastrálním území Třebonic mezi Třebonicemi a Stodůlkami. Zmiňuje se v roce 1434 jako majetek českých králů, kteří byli i patrony zdejšího kostela. V husitských dobách se Krteň stala majetkem svatovítské kapituly, která v roce 1667 připojila Krteň k Chrášťanům a v té době patrně zanikla i zdejší fara. V době po třicetileté válce pravděpodobně zanikla i celá ves. Z osady zůstal do dnešních dob jen osamělý kostelík s dosud používaným hřbitovem na vyvýšeném místě.

V Kostelci u Křížků mají rozsáhlý židovský hřbitov. Neprávem opomíjený

Prostranství vedle hřbitova je upraveno jako výletní odpočinkové místo, na vršku se nachází též veřejná studna s ruční pumpou. V blízkosti kostela stojí torzo sochy neznámého světce, která je památkově chráněna společně s kostelem a hřbitovem. Na ploše u hřbitova bylo umístěno též novodobé dílo, napodobující kamenný pohanský oltář.

Pozůstatky vsi by se mohly nacházet pod zemí v okolí kostelíka. Archeologický průzkum zde však zatím nebyl proveden.

Den, kdy křesťané zničili slovanskou svatyni

Slovanské posvátné místo?

Podle pověstí i zápisů zde bývalo slovanské božiště v posvátném háji. Název vsi podle ní svědčí o tom, že zde byl oslavován Krt neboli Krodo, slovanský bůh blahobytu a bohatství. Již od pohanských dob zde pravděpodobně bývalo menší hradiště. A jak známe z jiných případů (Říp, Rujána, Petřín) křesťané pak na takovém místě postavili kostel, aby starou víru vymazali z paměti.

Dnes, 12:20
Díky souhlasu památkářů Betlémské náměstí na Starém Městě do konce října získá nové vzrostlé stromy.
Včera, 18:20
Objekt nouzového výstupu ze stanice metra Opatov ozdobí návrh velkoformátového mural artu Flora a fauna...
Včera, 17:20
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Včera, 17:20
Vedení pražského magistrátu se rozhodlo prodloužit uzavření Smetanova nábřeží pro automobilovou dopravu ve směru ke...
Včera, 17:00
Zavřeno mají z důvodů pandemie koronaviru nařízením vlády restaurace v Česku. Pokud chcete svůj lokální podnik podpořit...
Včera, 13:00
Zřítila se před třemi lety. Zranili se čtyři lidé. Dva muži byli obviněni. Rok trvala...
Včera, 08:59
Podruhé vzlétly nad mokřad v Cholupicích drony. Ale o žádnou špionáž mezi obojživelníky nejde, drony...
Včera, 07:35
Na místě současného autobusového nádraží na Palmovce se během několika let objeví 300 nových bytů...
22.10.2020
Distanční výuka trápí všechny studenty i všechny jejich rodiče. Asi nejvíce však trpí děti v...
22.10.2020
V desátém ročníku soutěžní ankety spolku Arnika Alej roku je zatím přihlášeno 85 stromořadí z...
22.10.2020
Letošní oslavy vzniku Československa připadající na 28. říjen se ponesou v tichu. Bujaré koncerty a...
Reklama