Zapomenutá botanická zahrada a údolí dutých hlav. Kde v Praze tohle najdete?

Další fotky

V Praze jsou všeobecně známé dvě botanické zahrady – Na Slupi a v Troji. Nicméně Praha má ještě jednu botanickou zahradu, která ale není tak na očích. Najdete ji pod Jarovem, v Malešicích, při samé hranici s Hrdlořezy, v ulici Pod Táborem, známé přítomností policejní školy. Jde o Botanickou zahradu Střední odborné školy stavební a zahradnické. Tvoří ji arboretum, vřesoviště, alpinum, pěstební část a provozní zahrada.

Zahradnická škola v Praze byla založena v roce 1909. Původně sídlila na Královských Vinohradech v nevyhovujících prostorách. V roce 1947 došlo rozhodnutím tehdejšího Národního výboru hl. m. Prahy k jejímu přestěhování do současného objektu v Malešicích. Její původní zaměření bylo na výchovu učňů oboru zahradník. V roce 1994 bylo otevřeno i maturitní a nástavbové studium.
V roce 1998 byla škola sloučena se stavebním učilištěm a stala se součástí dnešní Střední odborné školy Jarov.

Park založil slavný zahradní architekt Thomayer

Školní botanická zahrada se rozprostírá na území historického parku, založeného kolem r. 1920 známým pražským zahradním architektem Františkem Thomayerem (1856 v Trhanově – 1938 v Říčanech), bratrem známého lékaře Josefa Thomayera. Její součástí jsou skleníky na svahu kopce Tábor, které pocházejí ze stejné doby.

Školní botanická zahrada shromažďuje více jak 5000 taxonů rostlin. Je členem Unie botanických zahrad ČR a spolupracuje s řadou botanických zahrad v republice i ve světě.

Rybníku ublížila ropná havárie v 70. letech

V roce 2008 byl úspěšně realizován projekt revitalizace území a odstranění ekologických zátěží, když byly odstraněny ropné sedimenty z rybníka a potoka Malé Rokytky po ropné havárii v 70. letech. V lesoparku byla odstraněna černá skládka a opraven historický most. Současně byla vybudována retenční nádrž na zachycování dešťové vody z nového skleníku (2011-12), která slouží k závlaze rostlin. Skleník je stavbou technicky i technologicky vybavenou na úrovni současné nejmodernější skleníkové techniky. Skleník slouží především k výuce žáků školy a to nejen z pěstitelského ale i z technického hlediska.

Květiny tu nejenom ukazují, ale i prodávají

Provozní zahrada se zabývá pěstováním tržních rostlin dle zahradnických technologií. Každoročně produkuje letničky k výsadbám, řezané květiny a okrasné dřeviny. Jedná se o produktivní práci žáků v hodnotě téměř tří milionů korun. Zahrada dodává své výrobky do pražských velkoobchodů a drobným obchodníkům, realizuje výsadbu v pražských zahradách, zdobí úřady. Její součástí je i školní vazárna, která zpracovává vazbový materiál k různým příležitostem.
Součástí provozní zahrady je i prodejna květin.

Původně tu byl sad a zelinářská zahrada

Kdysi v těchto místech stávala usedlost Josefa Havlíčka, k níž náležel ovocný sad a zelinářská zahrada. V místech dnešní vily se nacházely jen bouda pro hlídače vinice a sklad zemědělského nářadí. V 19. století se bouda rozšiřováním mění postupně na obytný dům. V roce 1889 nechal další majitel Rudolf Egbert usedlost upravit, roku 1920 pak dům nechal průmyslník Vladimír Jirásek s chotí Emílií přestavit v honosnou historizující vilu s pozdními novorenesančními prvky na fasádách. Vladimír Jirásek však ještě více pozornosti věnoval zámku v Bílých Poličanech, který získal v roce 1933.
Roku 1947 připadl objekt s okolím městu, o rok později tu zahájila výuku zahradnická škola a učiliště.

Konec května ve znamení pelargonií. Přijďte se pokochat do Botanické zahrady

Honosou vilu za války okupovalo gestapo, budoucí zahradníci sem přišli až po jejím vyvlastnění

V době druhé světové války zámeček obsazují Němci a sídlí zde Gestapo a lazaret. O park v té době nikdo nepečoval a tak začal zarůstat náletovými dřevinami. Navíc Němci ukradli originální sochařskou výzdobu zámečku i veškerou historickou dokumentaci zámku a parku a ta je ztracena.
V roce 1946 je vila vyvlastněna a o rok později se do ní stěhuje Zahradnická škola.

Malešická botanická rozlohou skleníků předčí tu trojskou

Po roce 1990 se z areálu stává školní botanická zahrada. Samotná zahrada se rozkládá na ploše 11 hektarů a skleníky z ní zabírají plochu dva tisíce metrů čtverečních. Je tudíž mnohem větší než staroslavná botanická zahrada Na Slupi a plochou skleníků je jednoznačně největší pražskou botanickou zahradou.
Po roce 1990 se do botanické zahrady značně investovalo a tak bylo v roce 1994 rekonstruováno alpinum, které bylo postaveno z devonských vápenců přivezených z blízkého okolí Prahy. Na alpinum se spotřebovalo dohromady 500 tun vápence a byl zde vytvořen i umělý vodopád s jezírkem. Na alpinu zaujme bohatá sbírka různých druhů skalniček.
Podívat se tam můžete od května do září denně od 9 do 18 hodin, od října do dubna jen v pracovní dny od 9 do 17 hodin, vstupné se nevybírá.

FOTO: Botanická zahrada v Malešicích

Botanická zahrada v Malešicích - 1 uzb crBotanická zahrada v Malešicích - 2 pod táboremBotanická zahrada v Malešicích - 3 naše praha 9Botanická zahrada v Malešicích - 4 prahal.euBotanická zahrada v Malešicích - 5 škoja++
Další fotky
Botanická zahrada v Malešicích - 6 škoja+++Botanická zahrada v Malešicích - 7 škojarBotanická zahrada v Malešicích - 0 škola jarov
Včera, 18:14
Na základě informace vydané Českým hydrometeorologickým ústavem skončila platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů...
Včera, 12:49
Ještě před volbami Piráti slibovali transparentní řízení města. Ačkoliv obsadili křeslo primátora, ani po roce...
Včera, 10:29
Jedním z nejvýznamnějších míst, na kterém skončilo mnoho nevinných životů během druhé světové války, byla...
Včera, 08:11
„První doklimatizované tramvaje by měly být zařazeny do provozu o letních prázdninách příštího roku,“ znělo...
Včera, 07:37
Jak už to tak bývá, stačil jeden dotaz a plán Prahy sobě na zdražení jízdného...
2.8.2020
Soutěž Pilsner Urquell Master Bartender, která letos probíhá již patnáctým rokem, je určená výčepním, barmankám...
1.8.2020
Koronakrize vyřadila v Praze z provozu tramvajovou retrolinku 23. Ta byla od roku 2017 speciální...
1.8.2020
Příští týden se na „odpočinkovou zónu“ dočasně promění plácek před prodejnou Albert na Malvazinkách a...
1.8.2020
Přibližně dvacet let pracuje jako instruktorka, přičemž v době koronakrize se rozhodla k zásadnímu kroku,...
1.8.2020
Od dnešního dne bude autobusová linka 112, která spojuje stanici metra Nádraží Holešovice a Zoologickou...
Reklama