Zátiší, místo ztracené v zeleni. Byly tu i léčebné sluneční lázně, známé z proslulého seriálu

Další fotky

Zátiší na pomezí Hodkoviček a Kamýku se koncem 19. století stala oblíbeným výletním místem Pražanů, ti si zde stavěli rekreační vily a vzniklo zde i mnoho restaurací, například restaurace V zátiší, od níž se zřejmě název přenesl na celou osadu.

Na jižním svahu vzniklo mnoho zajímavých staveb, soustředěných v ulicích Na Dlouhé mezi, V Zátiší a V Lučinách, většinu zbudoval libeňský stavitel Alois Vavrouš (1862 – 1939 v Praze).
O romantický kout byl takový zájem, že hoteliér ze Zátiší František Jiroušek zavedl v únoru 1927 autobusovou linku z Jungmannova náměstí ke svému hotelu. (V roce 1929 získal i licenci pro linku Braník – Hodkovičky a později jezdil také do Modřan.)

Údolí Zátišského potoka je cílem sobotní vycházky Pražské informační služby.
Sraz účastníků „pochodu“ s průvodkyní Stanislavou Mickovou je v deset hodin před kostelem
Kostel Panny Marie Královny míru na Lhotce – a proto se zde zmiňme i o něm.
Kostel s výraznou hranolovou věží byl postaven v moderním konstruktivistickém slohu stavitelem Rudolfem Václavem Svobodou (1882 ve Velké Bukové u Křivoklátu – 1969 tamtéž), vysvěcen byl v listopadu 1937 Karlem kardinálem Kašparem.
Je jedním z dvanácti kostelů postavených na památku Mariánského sloupu, zničeného davem na Staroměstském náměstí (3. 11. 1918) jako domnělého symbolu rakouské nadvlády. Ten však připomínal záchranu Prahy obránci – studenty před švédskými vojsky na konci třicetileté války a následný mír.

Pod Bulovkou je podzemní nemocnice. Veřejnost se do ní nyní může podívat

V kněžišti kostela je proto umístěna kopie sochy Panny Marie, vytvořená sochařem Břetislavem Bendou (1897 v Sepekově – 1983 v Praze) podle torza ze strženého sloupu.
V kostele se nachází i pozoruhodná plastická křížová cesta Karla Stádníka (1924 v Třemošné – 2011 v Praze), kdy jednotlivá zastavení zobrazují utrpení člověka v průběhu dějin a mají též upomínat na zločiny fašismu a komunismu.

Hlavním tahákem výletu budou bezesporu Rücklovy léčivé sluneční lázně.
Ty tu dal roku 1921 postavit budovatel skláren ve Včelničce, Skalici u České Lípy a Nové Huti pod Nižborem Antonín Rückl (1840 v Ostrově-Cyránově, okr. Kutná Hora – 1930 v Nové Huti pod Nižborem). Rückl věřil, že když je slunce zdrojem života, musí být také lékařem.
„Rücklovy léčivé sluneční lázně v Praze – Zátiší jsou pod lékařským dozorem známého lékaře pana zdravotního rady MUDr. Josefa Skaličky. Léčí se v nich s netušeným výsledkem a rychlostí veškeré choroby nervů, rheumatismus, ischias, neuralgie, dále chudokrevnost, blednička, rhachitis, poruchy pohlavní činnosti u žen i mužů, záněty ledvin a cukrovka bez dodržování přísné diety, exsudáty, chronické katarrhy průdušek, záněty pohrudnice suché i s výpotkem, katarrhy hrtanu, nosohltanu, chronické rýmy, tuberkulosa chirurgická (tuberk. zánět kloubů, žláz, kostí a šlach), zkornatění cév atd. atd.“

Adéla a její kolegyně. Smrtonosné pasti ve skleníku Fata Morgana

Velké teplo v lázních – přes 60 °C – prý snášeli i lidé s nemocným srdcem velmi dobře, otoky u nich rychle mizely. Pacienti s ischiasem cítili bezprostředně po lázni vždy velkou úlevu a většinou se také rychle uzdravovali. „Sezona začíná za příznivé pohody již od poloviny března a končí v říjnu,“ tvrdí dobový propagační tisk.
Od 50. let 20. století postupně ztrácely klienty, až byly roku 1964 uzavřeny.
Po roce 1989 budovy získalo centrum asistované reprodukce Pronatal.
Velká přízemní budova má vyvýšené patro s vysokou skleněnou kupolí, pod kterou probíhaly léčebné kúry. Laskavý čtenář si objekt možná připomene, neb se v něm odehrával děj 9. dílu seriálu Hříšní lidé města pražského – Turecké náušnice.

Špatná zpráva z pražských lesů. Smrčiny Modřanské rokle jsou masivně napadeny kůrovcem

Přitažlivosti údolí nepochybně přispívá vila Lalotta (Na Dlouhé mezi 59/11). Zámeček skoro pohádkový si zde roku 1888 nechal postavit majitel stavební firmy, specializující se na vodní a plynové stavby a práce, Hans Erdmann Kropf (1856 v Podmoklech – 1911 v Praze), mimo jiné výrazná postava dějin naší filatelie. Ten vysadil v blízké ulici V Lučinách i pěknou alej dubů letních.
Kropfova dcera, malířka Pavla Fořtová – Šámalová (1886 v Praze – 1974), byla druhou manželkou pražského starosty a Masarykova kancléře Přemysla Šámala (1867 v Praze – 1941 v Berlíně), i jeho tedy můžeme brát za obyvatele Zátiší. (Mimochodem Masaryk býval hostem Rücklových slunečních lázní.)

Pozoru hodna je i vila s ateliérem a zahradou plnou soch (V Lučinách 67/9), bývalé působiště sochaře Jana Hány (1927, Dobronice u Bechyně – 1994 v Praze), rektora AVU a autora známé Sedící dívky (Jarmily) na Kampě.

Rücklovy léčivé sluneční lázně Praha – Zátiší (Pronatal.pdf ); Výlety do přírody: Hodkovičské údolí (Zátiší), web Prahy 12; Sociální služby Praha 1; Wikipedie

FOTO: Zátiší a sluneční lázně

Zátiší a sluneční lázně - 1+Zátiší a sluneční lázně - 2 m +Zátiší a sluneční lázně - 3 p12Zátiší a sluneční lázně - 4Zátiší a sluneční lázně - 4b 2++ čsv
Další fotky
Zátiší a sluneční lázně - OLYMPUS DIGITAL CAMERAZátiší a sluneční lázně - 4f geoca+++++Zátiší a sluneční lázně - 5 4 cZátiší a sluneční lázně - 5 rückl světozor 20 osmesátníkZátiší a sluneční lázně - 5+Zátiší a sluneční lázně - 5b kamenické panství 09+Zátiší a sluneční lázně - 9 bydlení v hodkovičkáchZátiší a sluneční lázně - 9b bydlení v hodko dubová alejZátiší a sluneční lázně - 99 used čtrn
lék_ilustrační obrázek
Včera, 13:50
Stav pacienta s COVID-19, kterému lékaři ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) tři dny...
bezdomovectví_ilustrační obrázek
Včera, 11:29
Vzhledem k vyhlášení stavu nouze, které zahrnuje mimo jiné i omezení volného pohybu osob, se...
Včera, 10:48
Komerční článek
„Aktuálně je zásadní prioritou ochránit nejzranitelnější část populace, v tomto případě seniory. Proto pro ně...
koronavirus
Včera, 10:48
Včerejší dva případy úmrtí na koronavirus v Česku jsou dvě ženy z domova pro seniory...
Registr řidičů a vozidel na Vyšehradě
26.3.2020
Registr vozidel i řidičů praskal ve švech. Pražský magistrát žádá občany, aby služby využívali jen...
Kávou proti koronaviru
26.3.2020
Soukromé firmy mohou pomáhat nemocnicím například darováním potravin. Prvním pracovištěm, kam ode dneška společnosti, jež...
26.3.2020
Pražský magistrát vyzval Středočeský kraj, aby omezil provoz příměstské dopravy. Důvodem je na některých spojích...
26.3.2020
Muzeum hlavního města pro zájemce nově připravilo online verzi výstav, které by za normálních okolností...
25.3.2020
Od soboty začne oprava kolejí na železniční trati mezi pražským Smíchovem a Rudnou u Prahy....
25.3.2020
„Máme jeden respirátor na stanovišti. Zatímco civilisté jsou vyzýváni k nošení roušek i v MHD,...
25.3.2020
Řidiči na Evropské ulici v Praze 6 musí počítat od úterý 31. března s dopravním...
Reklama