Výpravy do neznáma. Pražská Loreta a Hradčany skrývají mnohé unikáty

Další fotky

Pražskou Loretu snad netřeba nějak dlouze představovat. Hlavní reprezentativní fasáda do náměstí má věž se zvonkohrou, za ní se nachází nádvoří lemované poutními ambity a kostelem Narození Páně, které obklopují ústřední loretánskou kapli Panny Marie. Areál je krytou chodbou spojen s klášterem kapucínů při kostele Panny Marie Andělské, který je správcem Lorety.

Hlavní průčelí do náměstí je vrcholně barokní, na jeho stavbě se podílel Kryštof Dientzenhofer (1655 v německém Brannenburgu – 1722 v Praze) a dokončoval jej Kilián Ignác Dientzenhofer (1689 v Praze – 1751 v Praze).

Jak vypadal most u Národního divadla před více než sto lety. Prohlédněte si Prahu po návratu v čase

Středobodem Lorety je Svatá chýše

Podle legendy je svatá chýše domek, ve kterém žila Panna Marie v Nazaretu, který andělé při vpádu saracénů přenesli přes moře do jihoitalského Loreta. Stavba napodobeniny domku – kaple začala v roce 1626 a byla vysvěcena 25. března 1631. Navrhl jí italský architekt Giovanni Domenico Orsi (1634 ve Vídni – 1679 v Praze).

Říká se, že uvnitř je vezděno několik trámů a cihel, které pocházejí přímo z italské Lorety. Počátkem 18. století byla Svatá chýše obestavěna na půdorysu čtverce barokními ambity s obrazy svatých patronů či patronek proti nemocem a utrpení.

Slyšeli jste již o poutní cestě z pražské Lorety do Hájku? V baroku zde byli mniši, za komunistů vězni

V prvním patře ambitu je od počátku 20. století vystaven Loretánský poklad, jehož nejznámějším exponátem je proslulá diamantová monstrance Pražské slunce, vytvořená podle návrhu architekta Jana Bernarda Fischera z Erlachu (1656 ve Štýrském Hradci – 1723 ve Vídni).

Kilián Ignác Dientzenhofer navrhl chronologicky poslední stavbu celého areálu, a to baziliku Narození Páně, kterou freskami vyzdobil Václav Vavřinec Reiner (1689 v Praze – 1743 tamtéž).

FOTO: Pražská Loreta

Pražská Loreta - Loreta, Hradčany, PrahaPražská Loreta - Loreta, Hradčany,Pražská Loreta - LoretaPražská Loreta - LoretaPražská Loreta - Loreta
Další fotky
Pražská Loreta - LoretaPražská Loreta - Loreta, zvonky

Loreta hraje mariánskou píseň Tisíckrát pozdravujem Tebe

Zvonkohra se poprvé rozezněla na den svátku Panny Marie, 15. srpna 1695. V současnosti se rozezní každou hodinu a je řízena elektronicky. Jde o největší historickou chrámovou zvonkohru v Evropě. Sestrojil ji v roce 1694 hodinář Petr Neumann ze třiceti zvonů a zvonků ulitých v Amsterdamu a umístil je do dvou pater pod cibulovitou báň hodinové věže. Hrajících zvonů je však jen sedmadvacet. Tři nejmenší zvonky nejsou napojeny na klaviaturu ani pedálnici. Jsou jen na ozdobu, nemohou hrát. Na zvonkohru prý kdysi hrával český písničkář a hudební skladatel Karel Hašler.

Za života byl obdivovatelem fašistů, pak ho nacisté umučili v koncentráku. Co nevíte o Rytíři české kultury Karlu Hašlerovi?

Sobotní vycházku (17. února) zahájí průvodkyně Marcela Smrčinová ve 13.30 hodin před vchodem do památky. Kromě obvyklých 120 korun je třeba počítat ještě s podobným obnosem na vstupné.

FOTO: Slyšeli jste již o poutní cestě z pražské Lorety do Hájku? V baroku zde byli mniši, za komunistů vězni

Slyšeli jste již o poutní cestě z pražské Lorety do Hájku? V baroku zde byli mniši, za komunistů vězni - 2 praha.euSlyšeli jste již o poutní cestě z pražské Lorety do Hájku? V baroku zde byli mniši, za komunistů vězni - 3 vikkkSlyšeli jste již o poutní cestě z pražské Lorety do Hájku? V baroku zde byli mniši, za komunistů vězni - 4 Bělohorská ul.Slyšeli jste již o poutní cestě z pražské Lorety do Hájku? V baroku zde byli mniši, za komunistů vězni - 5 Hostivice,_Litovice,_kaple_sv.J.N. wikiSlyšeli jste již o poutní cestě z pražské Lorety do Hájku? V baroku zde byli mniši, za komunistů vězni - 6 vi
Další fotky
Slyšeli jste již o poutní cestě z pražské Lorety do Hájku? V baroku zde byli mniši, za komunistů vězni - 7 hájekSlyšeli jste již o poutní cestě z pražské Lorety do Hájku? V baroku zde byli mniši, za komunistů vězni - 8 googSlyšeli jste již o poutní cestě z pražské Lorety do Hájku? V baroku zde byli mniši, za komunistů vězni - 8 googSlyšeli jste již o poutní cestě z pražské Lorety do Hájku? V baroku zde byli mniši, za komunistů vězni - 1 cesta-do-hajku-nahled

 

Dnes, 10:33
Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) dnes začne stavět další dva pavilony. Náklady přesáhnou miliardu...
Dnes, 06:22
Dnes je Muzeum Bedřicha Smetany jednou ze specializovaných expozic Muzea české hudby a organizačně spadá...
Včera, 13:10
Komerční článek
Koronavirus je pro kybernetické útoky živnou půdou. Podvodné emaily obsahující zavirované odkazy se v poslední době...
Včera, 13:10
Neznámý pachatel už od konce minulého roku sexuálně obtěžuje ženy na tramvajových zastávkách v Praze...
Včera, 10:11
Na pražské Kampě včera večer sjelo do řeky Vltavy auto, ve kterém byl jeden člověk....
Včera, 09:02
Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupí na pilotním koncertu s...
Včera, 06:39
Jedna z předních propagátorek rehabilitační Vojtovy metody fyzioterapeutka Marcela Klemová pracuje ještě v osmdesáti letech....
10.5.2021
Komerční článek
Poslední rok nebyl pro nikoho lehký. Obrovský nápor v nemocnicích a velká psychická zátěž pro...
10.5.2021
Na začátku roku 2021 Moskva informovala svět, že zdejší metro nově řídí i ženy. Do...
10.5.2021
Narkoman v Praze zdemoloval zahrádku. Polykal předměty a obnažoval se.
10.5.2021
Celorepubliková kalamita lýkožrouta smrkového dorazila i do hlavního města. Pražští lesáci už kvůli němu museli...
Reklama