Zavinil nehodu tramvaje, než ho potrestali, způsobil další

Dopravní nehody v hromadné dopravě nejsou jen „výsadou“ moderní doby. Řadu z nich můžeme sledovat i v dobách, kdy tato doprava byla ještě doslova v plenkách. V Praze došlo k nehodě tramvaje ještě před zahájením provozu první tratě. Při další zemřel významný český lékař.

Viník zavinil další nehodu

Dne 16. května 1908 se na jednokolejné trati pod pražskou Letnou srazily protijedoucí tramvaje. Řidič vozu jedoucího od Malé Strany do Holešovic měl u Strakovy akademie čekat na příjezd protijedoucí soupravy. Ta však nabrala zpoždění a ve stanoveném čase k místu míjení nedorazila. Řidič se pak pod tlakem netrpělivých cestujících rozhodl na protijedoucí tramvaj nečekat a riskl vjetí na trať. Tento risk se mu však stal osudným. Vjel na trať, navíc, jak se snažil úsek co nejrychleji opustit, jel nepřiměřeně rychle. V nepřehledné zatáčce se srazil s protijedoucí tramvají, jejíž řidič se snažil dohnat zpoždění a jel tak rovněž velmi rychle. Při nehodě bylo lehce zraněno asi dvacet lidí. Než byl viník propuštěn ze služby a potrestán, stihl ještě 30. dubna 1909 způsobit srážku s koňským povozem v Holešovicích.

Křižík postavil první tramvajovou trať, další už mu město nepovolilo

První nehoda dřív než první tramvajová trať

Předchozí nehoda, i přesto, že se stala už v roce 1908, nebyla první historicky doloženou nehodou tramvaje. Ta první se stala 13. července 1891, a to ještě před oficiálním zahájením provozu pražské tramvaje. Stala se tak první nehodou tohoto dopravního prostředku nejen v Praze, ale i v celém Česku.

Při zkušební jízdě vozu Křižíkovy elektrické dráhy na Letné v Ovenecké ulici se před domem čp. 308 kůň s pekařským povozem lekl a strhl povoz do cesty tramvaji. Sám Křižík údajně nabídl pekaři Janu Vyhnalovi 20 zlatých odškodného.

Tip na výlet: V srpnu a září poznejte historii pražské MHD

Nehoda, při které zemřel věhlasný lékař

Poměrně vážná nehoda se stala 29. února 1936 v pražské Vinohradské ulici. Řidič osobního auta přehlédl pokyn strážníka a při odbočování z Vinohradské ulice do Wilsonovy vjel do cesty tramvaji linky 11. Ta přijížděla ze směru od Flory k Václavskému náměstí vysokou rychlostí. Tramvaj jedoucí se dvěma vlečnými vozy narazila levým bokem přední plošiny do pravé strany auta. Přitom vykolejil motorový, tramvaj se roztrhla a zadní vozy tlačily auto kupředu, kde se ještě srazilo s další protijedoucí tramvají.

Neříditelný vykolejený motorový vůz mezitím pokračoval v jízdě po dlažbě, až se zastavil o pojízdnou prodejnu jízdenek, kterou otočil. Následkem této nehody zahynul majitel auta, známý lékař Josef Rejsek, dalších 6 lidí se zranilo těžce a 26 lehce. Doc. MUDr. Josef Rejsek byl věhlasný lékař, chirurg a urolog. V roce 1931 vybudoval jako první primář urologické oddělení v nemocnici na Bulovce, tehdy jediné svého druhu v Československu. Mimo to byl oceňovaný jako výborný operatér a vyhledávaný učitel.

Dnes, 18:35
Zastupitelstvo Prahy 4 podpořilo na svém zářijovém zasedání návrh na propůjčení Řádu Bílého lva (in...
Dnes, 16:40
Barům a nočním klubům v centru Prahy se kvůli stále přísnějším restrikcím nevyplatí mít otevřeno....
Dnes, 12:20
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 12:20
Punkeři a rockeři se druhý víkend v září sešli v Branických ledárnách na oslavě 35....
Dnes, 07:55
Je tomu tři sta padesát let, co umřel jeden z nejlepších a nejvýznamnějších malířů a...
Včera, 18:20
Přesně 26. září 1920 se poprvé rozhrnula opona a loutky sochaře Vojty Suchardy v krásných...
Včera, 17:40
Koronavirová pandemie mění plány Benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty. To v Tereziánském sále...
Včera, 16:20
Pátá městská část ví, s jakým druhem kriminality se nejčastěji potýkala v loňském roce. Informace vyplývají ze...
Včera, 14:20
Více jak dvacet let byla přístupna pouze během dnů otevřených dveří. Celoročně je otevřena až...
Včera, 13:40
Když bylo koncem srpna jasné, že od září pojede městská doprava v Praze omezeně, někteří...
Včera, 13:00
Na svátek svatého Václava, 28. září, se bude slavit také 90. výročí vršovického kostela svatého...
Reklama