Závod v plavání okolo Střeleckého ostrova pomůže pacientům s ALS

plavecký závod

Praha se letos poprvé zapojí do mezinárodního projektu na podporu pacientů s ALS a to pod záštitou Českého olympijského výboru a České unie sportu.V sobotu 7. září 2019 proběhnou na Střeleckém ostrově závody v plavání na 1650 m, pro méně zdatné plavce na 600 m. Do závodu se mohou zapojit jednotlivci i týmy. Vybrané startovné půjde na pomoc pacientům s ALS, nevyléčitelnou nemocí, proti níž nezná současná medicína lék. Touto nemocí trpěl napříkladvýznamný vědec a fyzik Steven Hawking nebo bývalý premiér Stanislav Gross.

„Uplavat téměř jednu míli, a to v relativně chladné a proudící vodě, je výzva i pro zdatné sportovce, kterých se, věříme, zúčastní co nejvíce. Budou mít možnost utkat se na trati s našimi ambasadory z řad profesionálů jakými jsou například plavkyně Simona Baumrtová-Kubová nebo pětibojař David Svoboda,“ říká Eva Baborová, ředitelka neziskové organizace Alsa z.s.„Zapojit se mohou ale i méně zdatní plavci na trati 600 m, případně je možné absolvovat trať na paddleboardu. Plavat budou i samotní pacienti s ALS“, dodává.

Plavání nebo koncert

Závodníci poplavou v hromadném startu délku 1650 m. Pro méně zdatné plavce je připravena trať v délce 600 m. Úplnou novinkou je zařazení nové kategorie závodu, a to plavba na paddleboardu kolem Střeleckého ostrova se stejnou délkou tratě. Závod je dále rozdělen do dvou kategorií – děti ve věku 10–14 let a dospělí. Pro ty, kteří chtějí závod podpořit, ale nechtějí plavat nebo pádlovat, bude připraven doprovodný program na Střeleckém ostrově. Účastníci se mohou těšit na koncert Sisus Ralsis, HitFakers nebo Emmy Smetany. Na místě bude také divadlo pro děti, bikram či paddleboard jóga. Kompletní program a registraci je na webu https://www.zsalsa.cz/cs/praguecityswim.

Prague City Swim je unikátní projekt navazující na Amsterdam City Swim, který se poprvé uskutečnil v roce 2012 v kanálech holandského hlavního města,a následně v Londýně (London City Swim). Cílem projektu je spojit stovky plavců, kteří chtějí prostřednictvím plavání přispět na boj s onemocněním ALS a zároveň upozornit na toto neurodegenerativní onemocnění.

Co je ALS…

ALS neboli amyotrofická laterální skleróza je neurologické onemocnění způsobující postupnou degeneraci buněk, které ovládají pohyblivost svalů. Nemocní přicházejí postupně o veškerý pohyb na těle, nakonec jim zůstávají pouze pohyby očí. To vše se děje při zachování psychických a mentálních schopností. Příčiny onemocnění nebyly zatím dostatečně objasněny. Nemoc může postihnut kohokoli. Mezi nejznámější pacienty u nás patří například fotbalista prvoligové Plzně Marián Čišovský nebo masér české reprezentace fotbalu a futsalu. Nemocí trpěla také tlumočnice Dana Gálová nebo politik Stanislav Gross, v zahraničí například vědec a fyzik Stephen Hawking. Většina lidí, kterým je diagnostikována ALS, je ve věku od 40 do 70 let s průměrným věkem 55 let v době stanovení diagnózy. Případy onemocnění se však objevují i u mladších osob. ALS se vyskytuje o 20% častěji u mužů než u žen. Doba přežití se udává mezi 3–5 lety po stanovení diagnózy. V České republice je touto nevyléčitelnou nemocí diagnostikováno zhruba 800 lidí, ročně se objeví téměř 300 nových nemocných a stejný počet jich každoročně zemře.

Kdo si zaplave

Simona Baumrtová-Kubová

česká plavkyně, vybojovala bronzové medaile na MS v krátkém bazénu 2012, ME v plavání 2012 a tři bronzové kovy z mistrovství Evropy v krátkém bazénu. Stala se mnohonásobnou mistryní ČR a drží pět českých rekordů.

Petra Weber Chocová

olympionička a dvojnásobná mistryně Evropy v plavání, světová rekordmanka v kategorii Masters 25–29let a 30–34let a držitelka řady domácích rekordů. Nebude se účastnit závodu, ale bude pomáhat při organizaci akce.

Zuzana Procházková

přeplavala kanál La Manche za 10 hodin a 51 minut.

Abhejali Bernardová

česká dálková plavkyně a běžkyně. V únoru 2018 přeplavbou Cookova průlivu dokončila plaveckou výzvu Oceans Seven. Stala se tak desátým člověkem v historii, který tuto výzvu dokončil.

David Svoboda

moderní pětibojař, olympijský vítěz z londýnských her 2012 a mistr Evropy pro rok 2010, člen ASC Dukla Praha. 14. září 2017 oznámil ukončení aktívní sportovní kariéry. Ve světovém žebříčku byl nejvýše klasifikován na 1. místě v roce 2011.

Alsa z.s.

Spolek ALSA sdružuje pacienty a dobrovolníky z řad neurologů, psychiatrů, fyzioterapeutů, logopedů, sociálních pracovníků, a vzniklo na půdě Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Působí v ČR jako jediná organizace, která se zabývá onemocněním ALS.

Jejím posláním je pomáhat pacientům s ALS poradenstvím, konzultacemi vhodných terapií, vytvořením specializované půjčovny pomůcek, rekondičními pobyty, výjezdy specialistů do domovů nemocných aj. Největším cílem projektu je vytvoření specializovaného centra pro tyto nemocné, jako je to v jiných zemích.

Více informací na https://www.zsalsa.cz/.

 

Včera, 17:51
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
Včera, 14:44
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
28.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
Invalidovna
28.5.2020
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
27.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
27.5.2020
Výpověď z nájmu, kterou od společnosti CIB RENT Písnice dostali manželé E. a L. M.,...
Reklama