Zažil hrůzy koncentráku, pak ho komunisti vyštvali do Říma. Kardinál Beran se nyní vrací do Česka posmrtně

Další fotky

Vládní letadlo, které dosedne 20. dubna na kbelské letiště, bude mít na palubě zvláštní náklad – rakev s ostatky kardinála Josefa Berana. Do Prahy přiletí z Říma, kde byl duchovní pohřben po boku papežů v kryptě svatopetrské baziliky. Přivítá ho písnička ‚Čechy krásné, Čechy mé‘. Ta ho vítala, když se vracel z  koncentračního tábora v Dachau.

Na pět minut se v zemi rozezní všechny kostelní zvony.

Českou republiku budou ve Kbelích reprezentovat předseda Senátu Milan Štěch a ministryně obrany Karla Šlechtová. Ta položí na dubovou rakev, v níž se ostatky kardinála vracejí, červenou růži.

Český fotograf, který prošel 1. světovou válkou. Proč jeho negativy zničili komunisté?

Je to další kamínek dostavby svatovítské katedrály

„Bude to vlastně pohřeb pražského arcibiskupa v jeho diecézi. Byla to jeho rodina, která projevila pevný záměr, že je třeba splnit jeho poslední přání, které je napsáno v jeho závěti –  být pohřben v katedrále a nebude-li to možné, tak v hrobě rodičů,“ vysvětluje kardinál Dominik Duka.

FOTO: Kardinál Josef Beran

Kardinál Josef Beran - Josef BeranKardinál Josef Beran - 1B kardinál josef beranKardinál Josef Beran - 1C 30giorni.itKardinál Josef Beran - 1D návrat berana z koncentrákuKardinál Josef Beran - 2 P1160322
Další fotky
Kardinál Josef Beran - 3 sv. vít a mihulkaKardinál Josef Beran - 4 porta fontiumKardinál Josef Beran - 5 P1180786Kardinál Josef Beran - 6A thákurova pomník berana (2)Kardinál Josef Beran - 6B thákurova pomník beranaKardinál Josef Beran - 7 duka církev.cz

Jak říká, čeští poutníci do Říma byli hrdí na to, že kardinál Beran nalezl místo odpočinku ve svatopetrské bazilice. Bylo to však proto, že komunistická moc mu zabránila vrátit se do vlasti živému i mrtvému.

Uložení někdejšího pražského arcibiskupa pojal Duka také jako jednu ze symbolických součástí dostavby katedrály.

Rudé karafiáty

Mezinárodní den žen vznikl před 110 lety a rozhodně není svátkem komunistů. Kdo ho tedy založil?

Ve stejný den, kdy vyjde průvod s jeho tělem ze strahovského kláštera, z místa jeho poslední svobodné promluvy, do svatovítské katedrály, se bude konat sjezd současných komunistů. I to je velmi symbolické,“ uzavřel Dominik Duka.

Rakev poveze pohřební vůz

Poklonit se památce statečného svědka víry můžete v 19 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Dejvicích (zadní část arcibiskupského semináře) nebo v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v areálu Strahovského kláštera po 20. hodině.

Před 70 lety zabil svým podpisem demokracii. Edvarda Beneše k tomu dotlačili komunisté

V sobotu 21. dubna vyjde v 10 hodin po krátké modlitbě procesí s ostatky kardinála Berana ze strahovské baziliky přes Pohořelec Loretánskou ulicí na Hradčanské náměstí. Rakev bude vezena na pohřebním voze taženém šestispřežím starokladrubských vraníků.

Na Hradčanském náměstí bude v 10.30 rakev z vozu sejmuta a na krátký čas umístěna na katafalk pod oblouk mezi prvním a druhým nádvořím arcibiskupského paláce. Poté vyjde v 10.50 liturgický průvod Bránou gigantů, přes I. a II. nádvoří Pražského hradu do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

Před jednatřiceti lety zemřela v Československu na AIDS první oběť. Komunisté popírali, že nemoc existuje

Mučedník Svatý Vojtěch zemřel také v cizině

V chrámu bude od 11 hodin sloužena slavná mše svatá ke cti sv. Vojtěcha. Během bohoslužby bude v blízkosti oltáře vystavena lebka mučedníka sv. Vojtěcha. Také tento světec zemřel v cizí zemi (byl zabit pohany v Prusku, buď v Polsku nebo v Kaliningradské oblasti roku 997, jeho tělo zpět do Čech je odvezl český kníže Břetislav I. v roce 1039).

Socialismus nemá lidskou tvář. Portréty 25 osobností, které prchly z Česka do země helvetského kříže

Rakev bude umístěna před oltářem. Po skončení mešní liturgie, jejímž hlavním celebrantem bude primas český Dominik Duka, bude rakev s ostatky kardinála Berana vystavena veřejné úctě do pondělí 23. dubna, kdy po večerní poutní bohoslužbě od 18 hodin bude uložena v nově zřízeném sarkofágu v katedrále.

Kdo byl Josef Beran?

Josef Jaroslav kardinál Beran (1888 v Plzni – 1969 v Římě) byl katolický duchovní a teolog, 33. arcibiskup pražský a primas český v letech 1946-69.

FOTO: Kardinál Josef Beran

Kardinál Josef Beran - Josef BeranKardinál Josef Beran - 1B kardinál josef beranKardinál Josef Beran - 1C 30giorni.itKardinál Josef Beran - 1D návrat berana z koncentrákuKardinál Josef Beran - 2 P1160322
Další fotky
Kardinál Josef Beran - 3 sv. vít a mihulkaKardinál Josef Beran - 4 porta fontiumKardinál Josef Beran - 5 P1180786Kardinál Josef Beran - 6A thákurova pomník berana (2)Kardinál Josef Beran - 6B thákurova pomník beranaKardinál Josef Beran - 7 duka církev.cz

Byl politickým vězněm nacismu i komunismu, komunistický režim mu navíc po většinu času znemožnil spravovat diecézi.

V roce 1963 byl propuštěn z internace, bylo mu však zakázáno zdržovat se v Praze a vykonávat arcibiskupský úřad. 25. února 1965 jej papež Pavel VI. jmenoval kardinálem. Stát povolil arcibiskupu Beranovi odjet ze země do Říma na slavnostní předání kardinálského klobouku s úmyslem, že už mu nedovolí vrátit se do země. Komunističtí představitelé státu však arcibiskupa buďto uvedli v omyl nebo nemluvili dost jasně. Beran byl přesvědčen, že se bude moci vrátit.

Výstava fotek vám poodhalí, jak se žilo s Downovým syndromem za války a socialismu

Že tomu tak není, se dověděl až po jednání s nimi od vatikánského diplomata Agostina Casaroliho. Ten mu sdělil, že Svatý otec ponechává rozhodnutí na něm. Dodal také, že pokud odjede, bude snad možné nahradit kolaborujícího pražského kapitulního vikáře Antonína Stehlíka za biskupa věrného Římu. Poté se Beran rozhodl, pro dobro své diecéze, do Říma odjet.

Jediný Čech, pohřbený po boku svatého Petra

Po jmenování kardinálem prožil poslední roky svého života jako vyhnanec v Římě. Kardinál Beran zemřel 17. května 1969 na rakovinu plic v Papežské koleji Nepomucenum v Římě, kde bydlel.

Pohřební tramvaj vozila po Praze nebožtíky. Linka číslo 152 je opředena tajemstvím

Když zemřel, komunistická vláda nepovolila převoz těla do vlasti, načež papež Pavel VI. rozhodl, že kardinál Beran bude pohřben po boku papežů v kryptách chrámu sv. Petra v Římě. Stal se tak prvním a dodnes jediným Čechem, kterému se té pocty dostalo. Jeho hrob byl poblíž hrobu svatého Petra, mezi hroby Pia XI. a Pia XII. Papaž Pavel VI. – oproti zvyklostem osobně – také vedl pohřební obřady.

Papež František v lednu 2018 povolil převoz ostatků kardinála Berana do Prahy. V roce 1998 byl zahájen proces Beranova blahořečení.

Dnes, 04:00
Nedávné uzavření okresů jasně ukázalo, jak důležitou roli v životě Pražanů hraje veřejná zeleň. Mezi...
Včera, 14:37
Radnice Prahy 10 se stejně jako další pražské městské části tento týdne připojí k testování...
Včera, 12:06
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 12:06
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu odpyká...
Včera, 11:13
Světelným nápisem "Velezrada", který se v noci na dnešek objevil na budově Pražského hradu, se...
19.4.2021
Zhruba padesátka lidí se dnes odpoledne sešla před ruským velvyslanectvím v Praze na protest proti...
19.4.2021
Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce...
19.4.2021
Úspěšné inscenace, které jistě pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo...
19.4.2021
Radnice Prahy 5 plánuje franšízu s Českou poštou na provoz pobočky pošty Partner+ ve Voskovcově...
19.4.2021
Sofijské náměstí v Modřanech, dříve zanedbané místo připomínající jen nudný širší chodník, se loni v...
19.4.2021
V oblasti Košíř a Motola scházejí místa v prvních třídách základních škol a některé základky...
Reklama