Ze starobylých viničních usedlostí je nyní dobrá adresa. To je dnešní Hanspaulka. Co o ní možná nevíte?

Další fotky

Hanspaulka je vilová oblast v pražských Dejvicích, které zabírá spolu s vilovou oblastí Baba vyvýšené území nad údolím Šáreckého potoka. Jméno nese po císařskému radovi Janu Pavlu Hippmannovi, který dal v roce 1773 zbudovat barokně-rokokový zámeček, pojmenovaný po jeho křestních jménech Hans Paul.

Fišerka neboli Kodymka

Existence vinice Fišerka je doložena už v polovině 16. století. Domek pro vinaře tu nechal v roce 1648 postavit primátor Nového Města Pavel Daniel Termanus. Název usedlosti čp. 19 je spojován s dalším majitelem, staroměstským měšťanem Janem Ondřejem Fišerem.

V roce 1857 získal Fišerku Filip Stanislav Kodym (1811 v Opočně – 1884 v Dejvicích). Po tomto lékaři, který zde zřídil pokusnou zahradu, do které jezdily pražské děti pro zábavné poučení o přírodních tajemstvích, bývá usedlost také zvána Kodymkou. A Kodymovi ji vlastní (s přestávkou) ještě dnes.

V Liboci vniká nový rybník Terezka. Jaké další zajímavosti ukrývá obora Hvězda?

Cimrman z Dejvic

Doktor Kodym se věnoval psaním naučných a popularizačních prací o moderním zemědělství, o přírodních vědách a zdravotní osvětě. Přečteme-li si jména některých jeho spisů („Hospodářský klíč: čtení o nejhlavnějších základech umění hospodářského, založeného na vědách přírodních“ nebo velmi populární „Zdravověda čili Nejlepší způsob, aby člověk svého života ve zdraví a vesele užiti a k tomu dlouhého věku dosáhnouti mohl“), zjistíme, že Cimrman nebyl sám a tak nepřekvapí, že velký propagátor pěstování kukuřice Kodym vynalezl kodymky, kamna na spodní tah, a platný byl také jako poslanec českého sněmu.

FOTO: Hanspaulka

Hanspaulka - Fišerka s pokusnou zahradouHanspaulka - Lékař Fr. S. KodymHanspaulka - Stará fara (čp. 20) vlevo, Fišerka – Kodymka (čp. 19) vpravo, 1958Hanspaulka - Takzvaná Mölzerova vila v ulici Na Špitálce, stav 2002.Hanspaulka - Eustach Mölzer
Další fotky
Hanspaulka - Usedlost Špitálka, 2000.Hanspaulka - Hřiště, kde se před padesáti lety hrálo první utkání Hanspaulské ligy, stav 2002.Hanspaulka - Neherovská 8, vila Lídy Baarové.Hanspaulka - Lída_BaarováHanspaulka - Usedlost Šafránka.Hanspaulka - 7A zavadilkaHanspaulka - Hostinec Zavadilka, 1943Hanspaulka - Bývalý hostinec Zavadilka, současný stav.Hanspaulka - Bývalý hotel Zlatá Praha, současný stav

Magická Praha. Je pověst o Golemovi reálná? A proč stojí v chrámu sv. Jiří socha s vyhřezlými vnitřnostmi?

Usedlost Špitálka

Výše pozdější Fišerky koupil roku 1573 vinici pražský arcibiskup Antonín Brus z Mohelnice, který byl zároveň velmistrem řádu křížovníků s červenou hvězdou. Křižovníci měli klášter, kterému se říkalo „špitál sv. Františka“, a máme tu poněkud krkolomnou cestu ke jménu. Koncem 18. století byla usedlost čp. 12 přestavěna, od té doby sloužila Špitálka křížovníkům jako letní sídlo.
Bankéř Jan Kollert si z ní asi před dvaceti lety udělal příjemné bydlení (leč dlouho si ho neužil).

Poznejte šest nejkrásnějších starých vil na Praze 6. Víte, jak vypadají dnes?

Mölzerova vila

Na vrchu jedné z nejhezčích dejvických ulic Na Kodymce, která se nachází na pozemku někdejší pokusné zahrady, najdeme Mölzerovu vilu.

Eustach Mölzer (1878 v Kutné Hoře – 1953 v Praze) byl český odborník v oboru vodních staveb a dalších technických oborů. Byl také pražským zastupitelem, zakladatelem a přednostou Státního ústavu hydrologického, v letech 1923-38 předsedou Státní regulační komise pro Prahu a okolí, od roku 1925 předsedou správní rady pražských Elektrických podniků, spoluzakladatelem Pražských průmyslových závodů a Pražských vzorkových veletrhů a od roku 1947 až do své smrti byl předsedou Národního technického muzea.
Znám je také jako mecenáš umění.

V téhle vile nikdy nebydlel, ale jeho dcera Věra s manželem Jaroslavem Oberthorem ano.

Vila takzvaně Mölzerova je zdařilé dílo Františka Maria Černého (1903 v Praze – 1978 tamtéž), funkcionalistického architekta, žáka Pavla Janáka a Josefa Gočára. Především je ale Černý autorem nových věží Emauzského kláštera v Praze (1964-68). Fasádu vily s průběžnými okenními pásy komponoval Černý podle zákonitostí ideálního proporčního schematu tzv.zlatého řezu.

Kulaťák je nebezpečné místo a měl by se změnit. Podaří se to konečně?

Vila Lídy Baarové

V zeleném pásu proti Špitálce a Mölzeroě vile bylo fotbalové hřiště, kde se podle jejího zakladatele Jirky Sezara Sedláčka začala před padesáti lety hrát fotbalová Hanspaulská liga.

FOTO: Vila Lídy Baarové – Hanspaulka

Vila Lídy Baarové – Hanspaulka - Lída Baarová, vilaVila Lídy Baarové – Hanspaulka - Vila Lídy BaarovéVila Lídy Baarové – Hanspaulka - Vila Lídy BaarovéVila Lídy Baarové – Hanspaulka - Vila Lídy BaarovéVila Lídy Baarové – Hanspaulka - Vila Lídy Baarové
Další fotky
Vila Lídy Baarové – Hanspaulka - Vila Lídy BaarovéVila Lídy Baarové – Hanspaulka - Vila Lídy BaarovéVila Lídy Baarové – Hanspaulka - Vila Lídy BaarovéVila Lídy Baarové – Hanspaulka - Hanspaulka, vila Lídy BaarovéVila Lídy Baarové – Hanspaulka - HanspaulkaVila Lídy Baarové – Hanspaulka - Hanspaulka, PrahaVila Lídy Baarové – Hanspaulka - Lída_Baarová

Na druhé straně od Špitálky výletníka jistě zaujme Babkova vila. Někoho svými kruhovými okny, jiného tím, že ji nechala postavit prvorepubliková hvězda filmu Lída Baarová. Ostatně nedávno jsme o vile a herečce psali, proto se soustřeďme více na jejího projektanta Žáka.

Lída Baarová luxusní vilu na Hanspaulce nikdy ráda neměla. Zemřela tam její sestra

Architekt, který měl raději prostor než domy

Ladislav Žák (1900 v Praze – 1973 tamtéž) byl malíř, architekt, teoretik architektury a pedagog. Student Gočára začátkem 30. let postavil několik vil, které jsou považovány za vrcholná díla českého funkcionalismu. Třemi domy (Zaorálkova, Herainova a Čeňkova vila) se podílel na výstavbě vzorové kolonie Baba v Dejvicích. Ve svých realizacích Žák uplatňoval funkcionalistické principy – volný půdorys, rozlehlé pokoje propojené s venkovními terasami, světlé fasády, pásová okna. Nalezneme u něj také prvky nautického stylu – kajutové ložnice, zaoblené tvary budov a kruhová okna, ba i kapitánský můstek.

Ten je na vile zakladatele firmy Avia Miroslava Hajna na Vysočanských vinicích. Známý je i Žákův dům režiséra Martina Friče v Hodkovičkách. Vilu v Neherovské ulici 8 na Hanspaulce postavil architekt poměrně pozdě, v roce 1937.

Herec Marvan natočil za 50 let přes dvě stovky filmů. Totalita mu v tom nezabránila

Pro názorové rozpory s „investory“ přestal Žák na konci 30. let navrhovat stavby a nadále se věnoval především krajinářské architektuře. Stal se průkopníkem současných ekologických přístupů, varoval před nekontrolovatelným rozmachem techniky a zástavbou krajiny. Z propojení architektury a krajiny vyšel Ladislav Žák, který bydlel poblíž Letné, také při realizaci památníku v Ležákách. Po roce 1949 byly jeho názory terčem kritiky, zatímco on prosazoval citlivé zásahy v souladu s krajinou, komunistické plány počítaly s masivní industrializací. Žák se musel stáhnout do pozadí, díky Jaroslavu Fragnerovi alespoň zůstal učitelem na AVU. K památníku v Ležákách se mohl vrátit v roce 1956, nad jeho dokončením už ale neměl kontrolu.

U Zelené žáby

Když domy vypráví. Co ukrývá dům U Zelené žáby? A proč po Malé Straně jezdí kostlivec v kočáře?

U křižovatky ulic Na Pískách a Šárecká byl rybníček

A u rybníka vinice Šafránka, zmiňovaná už v 15. století. O její úpravu a rozšíření se zasloužil stavební písař Pražského hradu Lukeš Strejc z Oslinku, kterému patřila v letech 1551-77. Pražský advokát Jan Jiří Wendlinger toto zboží získal roku 1651 a nechal tu zbudovat lis s letohrádkem, ze kterého se časem vyvinulo stavení čp. 18. Hospodářství koupil roku 1676 Adam František Utz, zahradník na Brusce, který přistavěl další budovy. Léta Páně 1743 se majitelem stal malostranský řezník František Šafránek. Od roku 1764 tu žila rodina Badoučků. Martin Badouček zbudoval při Šafránce hostinec Zavadilka. Samotná Šafránka byla zbořena po roce 1910 a vystavěn tu moderní dům.

FOTO: Hanspaulka

Hanspaulka - Fišerka s pokusnou zahradouHanspaulka - Lékař Fr. S. KodymHanspaulka - Stará fara (čp. 20) vlevo, Fišerka – Kodymka (čp. 19) vpravo, 1958Hanspaulka - Takzvaná Mölzerova vila v ulici Na Špitálce, stav 2002.Hanspaulka - Eustach Mölzer
Další fotky
Hanspaulka - Usedlost Špitálka, 2000.Hanspaulka - Hřiště, kde se před padesáti lety hrálo první utkání Hanspaulské ligy, stav 2002.Hanspaulka - Neherovská 8, vila Lídy Baarové.Hanspaulka - Lída_BaarováHanspaulka - Usedlost Šafránka.Hanspaulka - 7A zavadilkaHanspaulka - Hostinec Zavadilka, 1943Hanspaulka - Bývalý hostinec Zavadilka, současný stav.Hanspaulka - Bývalý hotel Zlatá Praha, současný stav

Hostinec Zavadilka fungoval ještě v 50. letech minulého století, dům dodnes stojí, i když značně upravený, na adrese Na Zavadilce 112/9.

Proti hostinci byl na přelomu 19. a 20. století postaven secesní hotel Zlatá Praha, před několika lety ale provoz v objektu ustal.

Kdysi v něm nocovala Marie Terezie. Hostinec Barborka v Dolních Počernicích chátrá

 

Dnes, 12:23
Rozhledna Šiška a stejnojmenná kavárna ozvláštňují pražský park Ladronka od loňského podzimu. Jedenáct metrů vysoká...
Včera, 19:39
Hlavní město zajišťuje na zvláště chráněných územích metropole přírodě šetrné obhospodařování svých pozemků s pomocí tří...
Včera, 15:50
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:50
Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost provozovatelů pivních kol a magistrát může zakázat v metropoli...
Včera, 14:26
V hlavním městě si mohou lidé nově zapůjčit elektrokoloběžky od firmy Bolt. Firma jich na...
Včera, 07:38
Hra Petera Müllera Smutná neděle, zachycující pozoruhodný osud geniálního klavíristy Rezsö Seresse, kterému všichni říkali...
26.7.2021
Minulý rok v hlavním městě přibylo cyklistů. Automatické sčítače umístěné na cyklostezkách napočítaly více než...
26.7.2021
Zřejmě současně nejslavnější obyvatelkou Prahy 6 je oblíbená komediální herečka Iva Janžurová, která před nedávnem...
24.7.2021
Pražská policie obvinila dva lidi v souvislosti se zřícením části rekonstruované budovy v Mikulandské ulici....
23.7.2021
S hrozící demolicí unikátní Benešovy vily z počátku století Praha 5 zásadně nesouhlasí. Nicméně její...
22.7.2021
Kvůli placení poplatků už konečně nebude nutné fyzicky docházet na úřad. Pro tyto účely je...
Reklama