Zeď na Vltavské vás přenese do vzdálených světů

Výtvarná soutěž Mural Art Vltavská, kterou v červenci vyhlásila Praha 7 společně s pražským Dopravním podnikem, vzbudila v streetartové komunitě velký ohlas.

O výtvarné ztvárnění zdi vnějšího atria u frekventované stanice MHD projevila zájem téměř čtyřicítka umělců. Porota už vybrala vítěze. Do konce října bude své dílo na Vltavské realizovat tvůrčí tandem Pavel Dušek a Josef Šmíd, v pátek se pustili do práce.

„Je skvělé, kolik umělců věnovalo svůj čas a nápady, aby nám pomohli oživit šedivý prostor kolem stanice metra. Vltavská prochází proměnou a ověřili jsme si, že je zde velký zájem, aby její součástí bylo také originální současné umění,“ uvedla místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková.

Směšnost i tragédie života v totalitě. Odhalí je výstava fotografií Vladimíra Birguse

„Nejzajímavější pro mě byl fakt, že vítězný projekt nebyl favoritem od začátku a v podstatě se nenápadně probojoval až na první pozici,“ uvedl člen poroty Jan Kaláb, malíř, sochař a přední český představitel graffiti a street artu.
V porotě za odbornou veřejnost dále zasedl Jan Šerých, výtvarný umělec působící v Ateliéru malířství II na AVU, a Blanka Čermáková, ředitelka Trafo Gallery.

Vítězný návrh pochází z dílny výtvarníků Pavla Duška a Josefa Šmída, které spojuje vedle studia na Akademii výtvarných umění také působení v Praze 7 a vášeň pro street art a mural art.
Pavel Dušek a Josef Šmíd prezentují svůj návrh jako komplexní, variabilní malbu, která bude z dálky fungovat jako abstraktní obraz, ale při bližším pohledu se v plochách a mezerách mezi mraky a mlhou otevřou průhledy do dalších podobrazů a světů.

Staroměstské náměstí mohlo vypadat jinak. Jenže sochař Vilím Amort a jeho Hus měli smůlu

„Snažili jsme se přijít s návrhem, který by byl ve svém žánru unikátní a obohatil veřejný prostor o něco nového, na co bychom v Praze 7 mohli být hrdí,“ říkají vítězní autoři a dodávají: „Máme rádi, když se člověk může k obrazům vracet, prohlížet si je, nacházet nové detaily a souvislosti při každém pohledu, interpretovat je a v duchu se v nich toulat. Chceme společně vytvořit dílo, kde se bude při čekání na „pětadvacítku“ neustále na co dívat.“

Mural art na Vltavské vznikne do konce října tohoto roku. Náklady spojené s organizací soutěže, finančními odměnami i samotnou realizací díla hradí Praha 7 a Dopravní podnik Praha. Nefinančním partnerem soutěže je Spolek Trafačka.

Výsledky soutěže

1. místo – Pavel Dušek a Josef Šmíd
2. místo – Jakub Tytykalo
3. místo – Daniel Solovev

FOTO: Mural art na Vltavské

Mural art na Vltavské - 1 DSC01664Mural art na Vltavské - 2 Mural-začátek-2-768×512Mural art na Vltavské - 21_misto_Dusek-Pavel_Smid-Josef-1500×1000Mural art na Vltavské - 22_misto_Tytykalo-Jakub-768×541Mural art na Vltavské - 23_misto_Solovev-Daniel-768×539
Další fotky
Mural art na Vltavské - 0 DSC01651
Dnes, 19:11
Na výpadovce na Úvaly (Českobrodská – Starokolínská – Novosibřinská) se v Újezdě nad Lesy se...
Dnes, 10:11
Únorové vydání humoristického měsíčníku SORRY, které vydává naše vydavatelství A11, je už nějakou dobu na...
Dnes, 08:11
Michnovský letohrádek na Kampě zůstane zatím v rukou Radnice. O jeho budoucnosti rozhodnou lidé v...
Dnes, 06:38
V úterý 25. února začne Technická správa komunikací s přípravnými pracemi před opravami Novodvorské ulice...
Včera, 16:38
Folk, jazz, blues, rock, šansony, trocha té prvorepublikové hudby... Ať už se vám líbí jakýkoli...
Včera, 16:11
Uměleckoprůmyslové muzeum otevřelo 19. února návštěvníkům výstavu zaměřenou na díla Boženy Sudkové a především Josefa...
Včera, 13:32
V souvislosti s blížícím se 70. výročím umučení číhošťského kněze Josefa Toufara proběhne v úterý...
Včera, 07:26
Koupaliště Petynka v Praze 6 letos v prosinci přejde do vlastnictví městské části, řekl místostarosta...
23.2.2020
Vichřice Sabine, která se přehnala Evropou a v neděli 9. února dorazila i k nám,...
23.2.2020
Rada Prahy 2 v pondělí 17. února projednala záměr pražského magistrátu a společnosti Telefonica O2...
Reklama