Zeď na Vltavské vás přenese do vzdálených světů

Výtvarná soutěž Mural Art Vltavská, kterou v červenci vyhlásila Praha 7 společně s pražským Dopravním podnikem, vzbudila v streetartové komunitě velký ohlas.

O výtvarné ztvárnění zdi vnějšího atria u frekventované stanice MHD projevila zájem téměř čtyřicítka umělců. Porota už vybrala vítěze. Do konce října bude své dílo na Vltavské realizovat tvůrčí tandem Pavel Dušek a Josef Šmíd, v pátek se pustili do práce.

„Je skvělé, kolik umělců věnovalo svůj čas a nápady, aby nám pomohli oživit šedivý prostor kolem stanice metra. Vltavská prochází proměnou a ověřili jsme si, že je zde velký zájem, aby její součástí bylo také originální současné umění,“ uvedla místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková.

Směšnost i tragédie života v totalitě. Odhalí je výstava fotografií Vladimíra Birguse

„Nejzajímavější pro mě byl fakt, že vítězný projekt nebyl favoritem od začátku a v podstatě se nenápadně probojoval až na první pozici,“ uvedl člen poroty Jan Kaláb, malíř, sochař a přední český představitel graffiti a street artu.
V porotě za odbornou veřejnost dále zasedl Jan Šerých, výtvarný umělec působící v Ateliéru malířství II na AVU, a Blanka Čermáková, ředitelka Trafo Gallery.

Vítězný návrh pochází z dílny výtvarníků Pavla Duška a Josefa Šmída, které spojuje vedle studia na Akademii výtvarných umění také působení v Praze 7 a vášeň pro street art a mural art.
Pavel Dušek a Josef Šmíd prezentují svůj návrh jako komplexní, variabilní malbu, která bude z dálky fungovat jako abstraktní obraz, ale při bližším pohledu se v plochách a mezerách mezi mraky a mlhou otevřou průhledy do dalších podobrazů a světů.

Staroměstské náměstí mohlo vypadat jinak. Jenže sochař Vilím Amort a jeho Hus měli smůlu

„Snažili jsme se přijít s návrhem, který by byl ve svém žánru unikátní a obohatil veřejný prostor o něco nového, na co bychom v Praze 7 mohli být hrdí,“ říkají vítězní autoři a dodávají: „Máme rádi, když se člověk může k obrazům vracet, prohlížet si je, nacházet nové detaily a souvislosti při každém pohledu, interpretovat je a v duchu se v nich toulat. Chceme společně vytvořit dílo, kde se bude při čekání na „pětadvacítku“ neustále na co dívat.“

Mural art na Vltavské vznikne do konce října tohoto roku. Náklady spojené s organizací soutěže, finančními odměnami i samotnou realizací díla hradí Praha 7 a Dopravní podnik Praha. Nefinančním partnerem soutěže je Spolek Trafačka.

Výsledky soutěže

1. místo – Pavel Dušek a Josef Šmíd
2. místo – Jakub Tytykalo
3. místo – Daniel Solovev

FOTO: Mural art na Vltavské

Mural art na Vltavské - 1 DSC01664Mural art na Vltavské - 2 Mural-začátek-2-768×512Mural art na Vltavské - 21_misto_Dusek-Pavel_Smid-Josef-1500×1000Mural art na Vltavské - 22_misto_Tytykalo-Jakub-768×541Mural art na Vltavské - 23_misto_Solovev-Daniel-768×539
Další fotky
Mural art na Vltavské - 0 DSC01651
Dnes, 14:02
V červnu budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské...
Včera, 16:30
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
29.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
29.5.2020
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
29.5.2020
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
Invalidovna
28.5.2020
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
Reklama