Zeman se nechá očkovat za týden. Ostatní mají vydržet, řekl prezident

Prezident Miloš Zeman se nechá očkovat proti nemoci covid-19 zhruba za týden. Původně se chtěl nechat očkovat až začátkem února, aby nikoho nepředbíhal, ale okolí ho přesvědčilo, aby tak učinil dřív.

„Já jsem uvažoval o tom, že bych si to nechal píchnout krátce po 1. únoru, protože jsem si říkal, že nechci nikoho předbíhat, ale všichni mě přesvědčují, že mám následovat pana premiéra nebo pana ministra zahraničí, tak si to nechám píchnout asi za týden,“ řekl Zeman. Uvedl, že zhruba jednou za dva roky chodí na počítačovou tomografii a magnetickou rezonanci do Ústřední vojenské nemocnice. „A při té příležitosti, protože tam jdu za týden, tak se nechám také očkovat,“ dodal.

Hlavní důvod nynějšího růstu počtu nakažených lidí podle prezidenta Zemana spočívá v tom, že lidé jsou otrávení, unavení a odmítají často velmi tvrdá omezující opatření. Nadějí je ale podle něj vakcína. Obyvatele proto vyzval, aby vytrvali a opatření proti koronaviru dodržovali. Očkování v minulosti proti jiným nemocem vždy uspělo, zdůraznil prezident. „Není důvod předpokládat, že neuspěje nyní,“ míní.

Horská střediska praskala ve švech. Musela zasahovat i policie

K debatě o omezení provozů prezident řekl, že by vycházel z jednoduchého kritéria – „zavřete to, kde dochází k výraznému shlukování lidí, pokud věříte tomu, že toto shlukování vede k šíření infekce“. „Není důvod zavírat to, kde žádné shlukování není,“ dodal. „Nemám nic proti tomu, když se skiareály otevřou, ale počkejme chvíli, až ta nákaza alespoň trochu klesne,“ dodal. Podle něj lze doufat, že lidé si letos ještě zalyžují. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl, že doufá v otevření vleků po 22. lednu.

Prezident také vyjádřil pochybnosti nad myšlenkou, že by lidé s negativním testem na koronavirus mohli mít přístup třeba na sportovní akce. „Nejsem si jist, zda například na fotbalové utkání můžete selektovat lidi podle toho, zda mají, nebo nemají očkovací pas. Já bych spíše doporučoval počkat. Čeká se, že až bude proočkováno aspoň 60 procent lidí, epidemie ustane. A pak ať na fotbal chodí každý,“ podotkl.

Praha se připravuje na očkování proti koronaviru, pomůže i Český červený kříž

Zeman také řekl, že napsal izraelskému prezidentu Reuvenu Rivlinovi, aby Izrael české straně pomohl s organizací očkovací kampaně. Zhruba stejný dopis svému protějšku premiéru Benjaminu Netanjahuovi podle něj poslal i premiér Andrej Babiš. Ten v České televizi řekl, že prezidenta sám o oslovení Izraele požádal, ale mělo to zůstat tajné. „Napsali jsme asi 20 otázek všeobecně odborného charakteru, abychom zjistili, jak to funguje s tou vakcínou,“ uvedl Babiš.

Zeman očekává, že izraelští experti české straně pomůžou. V Izraeli je tempo očkování nejvyšší na světě. Za tři týdny naočkoval proti covidu 1,8 milionu obyvatel, což je pětina jeho populace. Premiér Benjamin Netanjahu podle deníku The Times of Israel uvedl, že všichni Izraelci starší 16 let by mohli být očkováni do dvou měsíců, maximálně do konce března. V Česku bylo podle premiéra Babiše dosud očkováno proti covidu zhruba 40 tisíc lidí.

Pohotovost na Chodově zůstane. Přibylo i odběrové místo na testování covidu

Zeman dnes také řekl, že by v souvislosti s nákupem vakcín chtěl pochválit EU, ačkoli je jinak někdy jejím kritikem. „Myslím si, že s nákupem a distribucí vakcín odvedla dobrou práci,“ uvedl.

Poradce premiéra a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula dnes v diskuzním pořadu Partie televize Prima řekl, že se proti koronaviru nechal očkovat 6. ledna. „Všechno proběhlo v pořádku,“ uvedl Prymula.

Na dotaz ohledně svého zdraví dnes prezident Zeman řekl, že má potíže s chůzí. Také ruka, kterou si zranil loni na podzim a musel nosit ortézu, ho prý ještě bude čtvrt roku bolet. Řekl také, že mu chutná sladké jídlo a že mu přestalo chutnat maso.

adp/ČTK

Dnes, 13:53
Během loňského prosince přibylo na území desáté městské části 46 nových dřevin. Ty radnice zasadila...
Dnes, 13:01
Ze 131 diplomových prací na vysokých školách architektury a příbuzných oborů zvítězila práce studenta Vysoké...
Dnes, 11:20
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 11:20
V průběhu roku 2022 vyroste ve vršovickém parku pojmenovaném po básnířce Jiřině Haukové a jejím...
Dnes, 10:20
V městské části Praha 20 rezignovali v prosinci na svou funkci dva radní – Jana...
Dnes, 09:30
  Přípravy na stavbu nové plavební komory Praha - Staré Město na smíchovské straně Vltavy...
Dnes, 05:25
Už rok musí jezdit občané z Desítky na pohotovost do Fakultní nemocnice královské Vinohrady. Jejich...
Dnes, 05:00
Málokdo má takovou zásluhu na tom, že Česko je dodnes ve světě považováno za průmyslovou...
Včera, 11:51
Rok, který si nikdo z obyvatel metropole nedovedl představit, za sebou má stejně jako zbytek...
Včera, 06:00
Malešicko-hostivařská oblast, kde se nachází velká část technického zázemí hlavního města, je se svými 650...
23.1.2021
Jana Černochová po maturitě pracovala v bance, potom studovala Vysokou školu aplikovaného práva a k...
Reklama