24℃
Dnes je 19. srpen , svátek má Ludvík

Žižkov jako ráj podsvětí? To už neplatí, v Praze 3 se lidé cítí bezpečně

Je nutné konstatovat, že pocit bezpečí je věc velmi individuální. Stav bezpečnosti jinak vnímá ten, kdo měl to štěstí, že nebyl okraden, oloupen nebo přepaden. Naopak ten, kdo tolik štěstí neměl a stal se obětí trestného činu, má pocit opačný.

Reklama

Policie si vede velmi podrobné statistiky a může tak porovnávat vývoj v jednotlivých oblastech trestné činnosti. Porovnáním statistik z roku 2018 s předchozími lety lze konstatovat, že v naprosté většině ukazatelů dochází ke snižování výskytu trestných činů.

Prahu 3 má policie organizačně a správně rozdělenou na dvě oblasti, Žižkov a Jarov. Obecně je zjevné, že výrazně větší výskyt trestných činů všeho druhu vykazuje Žižkov, kde je více barů, restaurací i cizinců. V rámci celé Prahy se Praha 3 řadí v počtu trestných činů na třetí místo, v objasněnosti je ale na prvním místě. V roce 2018 bylo na Praze 3 evidováno 2 372 trestných činů, tedy o 5,6 procenta méně než v předchozím roce. Objasněno bylo 716 případů, tedy 30 procent. Celková způsobená škoda dosáhla částky více jak 265 milionů korun. Přičemž na Žižkov připadá 62 procent a na Jarov 38 procent trestných činů.

V dlouhodobějším srovnání jsou výsledky ještě lepší. Za posledních 10 let se počet trestných činů zmenšil téměř na polovinu a v roce 2018 byl podle statistik vůbec nejnižší od roku 1994. Početní stavy policistů zůstaly od roku 2017 beze změn, na Žižkově chybí sedm policistů, na Jarově tři.

Žižkovské Atrium otevírá a vítá návštěvníky novým interiérem i kvalitním programem

V Praze 3 převládá jednoznačně majetková trestná činnost, následují krádeže tzv. prosté (výše škody do 5 tisíc Kč) a pak vloupání. Na poli drog bylo na území Prahy 3 v roce 2018 zjištěno a prokázáno celkem 78 případů. Z toho bylo zjištěno 62 případů nedovolené výroby a distribuce drog a 16 případů nedovolené výroby drog pro sebe.
Na úseku hospodářské trestné činnosti bylo na území Prahy 3 zadokumentováno v roce 2018 celkem 300 trestných činů (225 na území Žižkova a 75 na Jarově.) Vzniklá škoda představovala částku 40,3 milionu korun (v roce 2017 to bylo 30,8 milionu).

Vnímání pocitu bezpečí u obyvatel a návštěvníků

V říjnu a listopadu 2018 provedla společnost Ipsos Public Affairs výzkum pocitu bezpečí u obyvatel Prahy a návštěvníků z tuzemska i zahraničí. Zkoumán byl vzorek 1 119 Pražanů, 51 českých turistů a 51 zahraničních turistů. Závěry výzkumu lze shrnout takto:
Praha se dlouhodobě řadí v mezinárodních žebříčcích mezi nejbezpečnější města na světě a skvělá místa pro život. Kriminalita se v hlavním městě každoročně snižuje a naprostá většina obyvatel Prahy tak uvádí, že se ve svém místě bydliště cítí bezpečně. Konkrétně obyvatelé Prahy 3 uvedli z 90 procent, že se cítí rozhodně nebo spíše bezpečně. Určité ohrožení trestnou činností pociťují Pražané zejména v oblasti menších trestných činů jako kapesní krádeže či vloupání do bytů a sklepů.

Mezi největší problémy metropole z oblasti trestné činnosti se však i nadále řadí zejména drogy a vandalismus či pouliční kriminalita. V porovnání s rokem 2015 se obavy z problémů z oblasti společensko-sociálních jevů (alkoholismus, bezdomovectví nebo hrací automaty) obecně zmírňují. Znepokojení i nadále vyvolává sociální chování určitých skupin obyvatelstva, nejčastěji drogově závislých.

Zdroj: Radko Šťastný, Radniční noviny o Praze 3

praha 3 krimi
(Radniční noviny o Praze 3)
Před 1 hodinou
Zoo Praha vybrala zhotovitele pavilonu goril. Zvítězila společnost Strabag, která pavilon postaví za 209 milionů...
Před 3 hodinami
Prázdniny nám tu naší metropolitní hudební zábavu trochu zkrouhly, ale nešť!
Dnes, 09:00
Od 1. září dojde – na základě požadavku Prahy 6 na zlepšení dopravní obslužnosti Bubenče...
Včera, 17:13
Tradičně vypjatý souboj mezi Spartou a Baníkem se tentokrát obešel bez větších rvaček. Domácí výběr...
Včera, 13:21
Hlavní město muselo zatím reklamovat stavbu tunelového komplexu Blanka ve 136 případech, z toho 123...
Včera, 09:17
Bohemka zažila po šestibrankové přestřelce z minulého kola další divokou bitvu. Soupeřem jí byla tentokrát...
Včera, 08:00
Zástupci magistrátu a Prahy 1 a 5 v pátek oficiálně podepsali prohlášení proti výstavbě nové...
17.8.2019
Ceny pohonných hmot v Praze od minulého týdne výrazně klesly. Natural 95 zlevnil o 20...
17.8.2019
Vánoční strom na Staroměstské náměstí se zatím nenašel. Společnost Taiko na začátku prázdnin vyhlásila soutěž,...
17.8.2019
Pražský dopravní podnik (DPP) opraví autobusový terminál u stanice metra B Zličín. Rekonstruován bude povrch...
Reklama