Žižkov jako ráj podsvětí? To už neplatí, v Praze 3 se lidé cítí bezpečně

Je nutné konstatovat, že pocit bezpečí je věc velmi individuální. Stav bezpečnosti jinak vnímá ten, kdo měl to štěstí, že nebyl okraden, oloupen nebo přepaden. Naopak ten, kdo tolik štěstí neměl a stal se obětí trestného činu, má pocit opačný.

Policie si vede velmi podrobné statistiky a může tak porovnávat vývoj v jednotlivých oblastech trestné činnosti. Porovnáním statistik z roku 2018 s předchozími lety lze konstatovat, že v naprosté většině ukazatelů dochází ke snižování výskytu trestných činů.

Prahu 3 má policie organizačně a správně rozdělenou na dvě oblasti, Žižkov a Jarov. Obecně je zjevné, že výrazně větší výskyt trestných činů všeho druhu vykazuje Žižkov, kde je více barů, restaurací i cizinců. V rámci celé Prahy se Praha 3 řadí v počtu trestných činů na třetí místo, v objasněnosti je ale na prvním místě. V roce 2018 bylo na Praze 3 evidováno 2 372 trestných činů, tedy o 5,6 procenta méně než v předchozím roce. Objasněno bylo 716 případů, tedy 30 procent. Celková způsobená škoda dosáhla částky více jak 265 milionů korun. Přičemž na Žižkov připadá 62 procent a na Jarov 38 procent trestných činů.

V dlouhodobějším srovnání jsou výsledky ještě lepší. Za posledních 10 let se počet trestných činů zmenšil téměř na polovinu a v roce 2018 byl podle statistik vůbec nejnižší od roku 1994. Početní stavy policistů zůstaly od roku 2017 beze změn, na Žižkově chybí sedm policistů, na Jarově tři.

Žižkovské Atrium otevírá a vítá návštěvníky novým interiérem i kvalitním programem

V Praze 3 převládá jednoznačně majetková trestná činnost, následují krádeže tzv. prosté (výše škody do 5 tisíc Kč) a pak vloupání. Na poli drog bylo na území Prahy 3 v roce 2018 zjištěno a prokázáno celkem 78 případů. Z toho bylo zjištěno 62 případů nedovolené výroby a distribuce drog a 16 případů nedovolené výroby drog pro sebe.
Na úseku hospodářské trestné činnosti bylo na území Prahy 3 zadokumentováno v roce 2018 celkem 300 trestných činů (225 na území Žižkova a 75 na Jarově.) Vzniklá škoda představovala částku 40,3 milionu korun (v roce 2017 to bylo 30,8 milionu).

Vnímání pocitu bezpečí u obyvatel a návštěvníků

V říjnu a listopadu 2018 provedla společnost Ipsos Public Affairs výzkum pocitu bezpečí u obyvatel Prahy a návštěvníků z tuzemska i zahraničí. Zkoumán byl vzorek 1 119 Pražanů, 51 českých turistů a 51 zahraničních turistů. Závěry výzkumu lze shrnout takto:
Praha se dlouhodobě řadí v mezinárodních žebříčcích mezi nejbezpečnější města na světě a skvělá místa pro život. Kriminalita se v hlavním městě každoročně snižuje a naprostá většina obyvatel Prahy tak uvádí, že se ve svém místě bydliště cítí bezpečně. Konkrétně obyvatelé Prahy 3 uvedli z 90 procent, že se cítí rozhodně nebo spíše bezpečně. Určité ohrožení trestnou činností pociťují Pražané zejména v oblasti menších trestných činů jako kapesní krádeže či vloupání do bytů a sklepů.

Mezi největší problémy metropole z oblasti trestné činnosti se však i nadále řadí zejména drogy a vandalismus či pouliční kriminalita. V porovnání s rokem 2015 se obavy z problémů z oblasti společensko-sociálních jevů (alkoholismus, bezdomovectví nebo hrací automaty) obecně zmírňují. Znepokojení i nadále vyvolává sociální chování určitých skupin obyvatelstva, nejčastěji drogově závislých.

Zdroj: Radko Šťastný, Radniční noviny o Praze 3

praha 3 krimi
Praha 3
(Radniční noviny o Praze 3)
Dnes, 12:45
Boj proti pandemii koronaviru vidí jako jednu z priorit letošního roku starosta první městské části...
Dnes, 11:54
V únoru měla mít v Dejvickém divadle premiéru nová inscenace hry Vina? od Daniela Majlinga....
Včera, 13:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 13:25
Zahušťování našeho hlavního města novou výstavbou je protiváhou jeho rozšiřování do okolní krajiny. Možnosti se...
Včera, 11:51
Pražští policisté pátrají po útočníkovi, který napadl seniora ve stanici metra Střížkov. Útoku předcházel slovní...
Včera, 11:07
Podobný shon jako kolem Průmyslového paláce panoval i na ostatních stavbách budoucího výstaviště. Největší pozornost...
Včera, 04:00
Během dvou let přibude v hlavním městě několik set stožárů veřejného osvětlení, ze kterých si...
Jedna z vítězných sněhových soch v Radotíně „Unavený sněhulák čekající na jaro“ autorů Edy a Natálky.
2.3.2021
Děti i rodiče z pražského Radotína soutěžili o nejhezčího sněhuláka či jakéhokoli pajduláka, který je...
2.3.2021
Magistrát představil podobu nové lávky, která přes Bělehradskou ulici spojí ulice Wenzigovu a U Zvonařky....
1.3.2021
Pražští policisté se dnes zatím nesetkali se závažným prohřeškem proti novým protiepidemickým opatřením. Nikomu nedali...
1.3.2021
Práce na opravě a odbahnění rybníka Rozpakov vyšly město Říčany na 8,5 milionu korun. Rybník...
Reklama