30℃
Dnes je 25. srpen , svátek má Radim

Žižkovo náměstí se změní. Praha 3 chce zapojit místní

Radnice třetí městské části připravuje projekt úpravy Žižkova náměstí, jehož část je ve špatném stavu. Zatím není jasné, kdy by měly práce začít a jak přesně bude nová podoba náměstí vypadat. Radnice chce při přípravě projektu vycházet z podnětů veřejnosti, zatím si nechala od dvou architektonických studií zpracovat návrhy řešení. Zástupci radnice a architektů studie nyní představili veřejností.

Reklama

Horní část náměstí, které ohraničují ulice Ondříčkova a Bořivojova, se podle starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka (TOP 09) dostala do havarijního stavu. Právě v této části proto mají úpravy začít. Následovat by měl zbytek prostranství, už před zahájením první fáze prací však chce městská část zpracovat komplexní návrh celého náměstí.

V rozpočtu na letošní rok na rekonstrukci peníze vyčleněny nejsou a městská do budoucna část plánuje, že se pokusí získat dotaci od magistrátu. „Jsme opravdu na začátku,“ řekl předseda výboru pro územní rozvoj Prahy 3 Matěj Michalk Žaloudek (Zelení) a dodal, že radnice chce v nejvyšší míře vyjít vstříc místním obyvatelům a jejich připomínkám.

Minulé vedení radnice zadalo vytvoření studie náměstí dvěma architektonickým ateliérům. Ty dnes představily svoje vize, které se poměrně výrazně liší. Spojuje je nicméně zachování sportovního hřiště na jižní straně náměstí, kde by měl přibýt stánek s občerstvením a veřejná WC.

Tým architekta Zdeňka Sendlera přišel s návrhem, který vychází z historického urbanismu parku ze začátku 20. století. Ve střední části návrh umisťuje pobytový trávník, oddělený od jižní a severní části dlážděnými cestami. Má sloužit jako relaxační zóna s lehátky. Další trávník v severní části prostranství architekti koncipují jako místo pro venčení psů. Na jižní i severní straně by měly přibýt stromy, které oddělí náměstí od okolí, zejména dopravně rušné Ondříčkovy ulice.

Atelier zahradní architektury Flera navrhl ve střední části náměstí namísto trávníku mlatový povrch, na kterém je rozmístěno velké množství stromů. Podle spoluautora studie Ferdinanda Lefflera se návrh zaměřuje na mladé lidi. Měla by tam proto vzniknout například venkovní galerie, kde by mohli vystavovat studenti přilehlé uměleckoprůmyslové školy. Součástí návrhu je také vodní kanál, pítka, cyklostojany či atypická lehátka. Náměstí by měl podle návrhu diagonálně protnout nový chodník.

Radnice Prahy 3 postupně rekonstruuje řadu žižkovských náměstí, jako jsou Tachovské, Kostnické či Komenského. Už od přelomu tisíciletí se připravuje rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad, která se však zatím nikam neposunula.

Zdroj: čtk

Vzestup nemocnosti v středních Čechách

Včera, 21:39
Bohemka zavítala v dobré formě na stadion svého rivala z Vršovic, který v zápase pošetřil...
Včera, 16:36
Oblíbený Den otevřených dveří s prohlídkami pro školy i veřejnost chystá ve středu 11. září...
Včera, 15:01
Radnice Jižního Města chce na svém území zvýšit počet parkovacích míst. V současné době připravuje...
Včera, 10:14
Ve druhé polovině srpna si karlínská Invalidovna připomene výročí filmu Amadeus režiséra Miloše Formana, který...
23.8.2019
Atletická hala pro sportovce z hlavního města by mohla vzniknout v Jižním Městě v ulici...
23.8.2019
V Praze chodí do divadel ze 74 procent ženy, což je podobně jako ve čtyřech...
23.8.2019
Šlechtovu restauraci ve Stromovce, procházející postupnou rekonstrukcí, bude po jejím skončení provozovat Vinohradský pivovar. Vybral...
23.8.2019
Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit...
23.8.2019
Když před dvěma roky Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) oznámil cestujícím, že začne v...
23.8.2019
Praha 10 nechá pokácet čtyři okrasné sakury ve stromořadí v ulici V Olšinách. Důvodem je...
Reklama