19℃
Dnes je 20. duben , svátek má Marcela

Žižkovo náměstí se změní. Praha 3 chce zapojit místní

Radnice třetí městské části připravuje projekt úpravy Žižkova náměstí, jehož část je ve špatném stavu. Zatím není jasné, kdy by měly práce začít a jak přesně bude nová podoba náměstí vypadat. Radnice chce při přípravě projektu vycházet z podnětů veřejnosti, zatím si nechala od dvou architektonických studií zpracovat návrhy řešení. Zástupci radnice a architektů studie nyní představili veřejností.

Reklama

Horní část náměstí, které ohraničují ulice Ondříčkova a Bořivojova, se podle starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka (TOP 09) dostala do havarijního stavu. Právě v této části proto mají úpravy začít. Následovat by měl zbytek prostranství, už před zahájením první fáze prací však chce městská část zpracovat komplexní návrh celého náměstí.

V rozpočtu na letošní rok na rekonstrukci peníze vyčleněny nejsou a městská do budoucna část plánuje, že se pokusí získat dotaci od magistrátu. „Jsme opravdu na začátku,“ řekl předseda výboru pro územní rozvoj Prahy 3 Matěj Michalk Žaloudek (Zelení) a dodal, že radnice chce v nejvyšší míře vyjít vstříc místním obyvatelům a jejich připomínkám.

Minulé vedení radnice zadalo vytvoření studie náměstí dvěma architektonickým ateliérům. Ty dnes představily svoje vize, které se poměrně výrazně liší. Spojuje je nicméně zachování sportovního hřiště na jižní straně náměstí, kde by měl přibýt stánek s občerstvením a veřejná WC.

Tým architekta Zdeňka Sendlera přišel s návrhem, který vychází z historického urbanismu parku ze začátku 20. století. Ve střední části návrh umisťuje pobytový trávník, oddělený od jižní a severní části dlážděnými cestami. Má sloužit jako relaxační zóna s lehátky. Další trávník v severní části prostranství architekti koncipují jako místo pro venčení psů. Na jižní i severní straně by měly přibýt stromy, které oddělí náměstí od okolí, zejména dopravně rušné Ondříčkovy ulice.

Atelier zahradní architektury Flera navrhl ve střední části náměstí namísto trávníku mlatový povrch, na kterém je rozmístěno velké množství stromů. Podle spoluautora studie Ferdinanda Lefflera se návrh zaměřuje na mladé lidi. Měla by tam proto vzniknout například venkovní galerie, kde by mohli vystavovat studenti přilehlé uměleckoprůmyslové školy. Součástí návrhu je také vodní kanál, pítka, cyklostojany či atypická lehátka. Náměstí by měl podle návrhu diagonálně protnout nový chodník.

Radnice Prahy 3 postupně rekonstruuje řadu žižkovských náměstí, jako jsou Tachovské, Kostnické či Komenského. Už od přelomu tisíciletí se připravuje rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad, která se však zatím nikam neposunula.

Zdroj: čtk

Vzestup nemocnosti v středních Čechách

Včera, 18:31
Zatímco fotbalisté Slavie válí doma i ve světě, její skalní fanoušci působí klubu mnoho problémů....
Včera, 16:28
Praha 7 bude mít ve Stromovce novou zastávku „Planetárium Praha“. Využívat ji budou historické vozy...
Včera, 15:08
Dopravní podnik hl. m. Prahy plánuje od pátku 19. dubna do pondělí 22. dubna obousměrné...
18.4.2019
Pražský magistrát nechá vybudovat protipovodňová opatření na Kopaninském potoce v Přední Kopanině. Práce vyjdou na...
18.4.2019
Multifunkční a kongresové centrum O2 universum, které je napojené na pražskou O2 arenu, se otevře...
18.4.2019
Poté, co v loňském roce rozezněli moravskými lidovkami historickou Čechovnu v Litni, vrací se slavná...
18.4.2019
Malíř Adam Jílek (*1989 Praha) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze, kde prošel mnoha...
18.4.2019
V žižkovské galerii Toyen v informačním centru Prahy 3 na náměstí Jiřího z Poděbrad jsou...
17.4.2019
Středočeská ODS žádá po vedení kraje informace o tom, co pro hejtmanství dělal někdejší volební...
17.4.2019
Své návody na dopravní infrastrukturu, rekonstrukce, přestavby i nové stavby letištních terminálů, nádraží či podzemní...
Reklama