Známe jména nejlepších výčepních plzeňského v Praze. Kde čepují?

Soutěž Pilsner Urquell Master Bartender, která letos probíhá již patnáctým rokem, je určená výčepním, barmankám a barmanům, kteří dokonale ovládají svoje řemeslo, dělají ho s láskou a samozřejmě sdílí nadšení pro plzeňský ležák Pilsner Urquell. Za uplynulých 14 ročníků se klání zúčastnily stovky výčepních. Cílem soutěže je nejen osvěta mezi výčepními, ale především podpora a vysoký standard pivní kultury u nás.

Nejlepší výčepní z Prahy se ve středu a ve čtvrtek sešli v prostorách Malešické tvrze, aby se utkali o postup do celostátního kola 15. ročníku soutěže Pilsner Urquell Master Bartender.
Jejich znalosti a zkušenosti posuzovala ve dvou regionálních kolech odborná porota pod vedením Václava Berky, emeritního vrchního sládka Plzeňského Prazdroje.
Čepování piva a další hodnocené disciplíny nejlépe zvládli Martin Pačes z restaurace Červený jelen a Kateřina Gaydiczová z podniku U Matěje. S dalšími finalisty se utkají při celostátním kole v Plzni 10. a 11. listopadu.

„Ačkoli letos to kolegové výčepní opravdu neměli lehké, a kvůli zavřeným hospodám nemohli vykonávat svou profesi, je vidět, že svoje nadšení a lásku k pivu neztrácejí. Jsme rádi, že se chtějí neustále zlepšovat a taky předvést, co umí. O to lepší pivní zážitek pak čeká hosty v hospodách, a to je náš hlavní cíl,“ říká emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka.
Soutěžící se museli předvést nejen v samotném čepování a umět vykouzlit perfektní „hladinku“, ale prokázat také znalosti o výrobě piva a jeho správném skladování. Hodnotila se i jejich schopnost komunikovat s hosty.

Víme, kde mají na Malé Straně nejlevnější plzeňské. U Glaubiců se dříve pivo také vařilo!

Obou pražských kol se zúčastnilo celkem 65 soutěžících. Ze středečního kola postupují kromě vítěze Martina Pačese také Ondřej Krištof z Výčepu u Rarášků a Lukáš Zikmund z Restaurace na Markétě. Ze čtvrtečního kola postupují spolu s vítězkou Kateřinou Gaydiczovou i další dva finalisté – Tomáš Krčmář z Lokálu Hamburk a Tomáš Kříženecký z restaurace Waldeska. Všichni finalisté jsou z pražských podniků.

Martinu Pačesovi je 26 let a v restauraci Červený jelen pracuje od září minulého roku. Vystudoval obor kuchař / číšník a jako výčepní začal pracovat hned po škole, v hospodě v Čelákovicích. „Začínal jsem na place jako číšník, když se ale uvolnilo místo u výčepu, vyzkoušel jsem to a hned mě to chytlo. Od té doby jsem se od výčepu nehnul. Vítězství jsem určitě nečekal a pořád to ještě vstřebávám. V nejbližších dnech se pomalu začnu připravovat na celostátní kolo,“ říká Martin Pačes.

V pivnici U hrocha dnes dostanete výtečné plzeňské. Před staletími tu ale byla škola

Kateřině Gaydiczové je 27 let a v restauracích začala pracovat při škole. Později se dopracovala k výčepu a už u něj zůstala. Na regionální kolo se připravovala během směn v restauraci. „Svou práci se vždycky snažím dělat, jak nejlépe dokážu. Vítězství jsem nečekala, ale doufala jsem v něj. Celostátního kola se trochu bojím, uvidíme, jestli to znovu vyjde,“ říká Kateřina Gaydiczová z restaurace U Matěje.

Letošní ročník soutěže má sedm regionálních kol – kromě Prahy výčepní soutěží v Plzni, v Brně, v Ostravě a v Liberci. Zájem o účast v soutěži Pilsner Urquell Master Bartender je každoročně velmi velký, odborníci z pivovaru do ní však vybírají jen ty nejlepší z každého regionu.
Vítězové letošního ročníku budou vyhlášeni na slavnostním galavečeru 11. listopadu v Plzni. Před uskutečněním finálového kola prověří všechny postupující tajná kontrola, která neohlášeně navštíví restaurace finalistů a přesvědčí se, jak se starají o pivo ve svých domovských restauracích. I to bude hrát ve finálovém klání důležitou roli.

FOTO: Nejlepší pražští výčepní plzeňského

Nejlepší pražští výčepní plzeňského - 1 Katerina-Gaydiczova-a-Martin-PacesNejlepší pražští výčepní plzeňského - 2 pinkas plzprNejlepší pražští výčepní plzeňského - 3 DSC04944Nejlepší pražští výčepní plzeňského - 4 DSC06670Nejlepší pražští výčepní plzeňského - 0 Martin-Paces
Dnes, 13:33
Nejlepší výčepní severních, středních a východních Čech se sešli v prostorách PUOR Plaudit Restaurant v...
Dnes, 11:14
Mladou Boleslav dlouhou dobu trápil velký problém. Odchycení pejskové museli putovat až do Lysé nad...
Dnes, 09:42
No v Troji, pochopitelně! Nikoli však v zoologické, nejde o opičky ani jiné zástupce říše...
Dnes, 09:01
Sdílená elektrokola, jejichž provoz byl před týdnem zahájen v Berouně a okolí, se podle berounské...
Včera, 18:21
Všichni víme, že – ač je k nám v tomto ohledu letošní léto milostivo –...
Včera, 14:59
Kutná Hora se ocitla v centru zájmu v důsledku dalšího výskytu koronavirové nákazy v okolí....
Včera, 13:29
Lodní dopravě na území Prahy 5 slouží plavební komora mezi Janáčkovým nábřežím a Dětským ostrovem....
Včera, 12:43
Králův Dvůr na Berounsku otevře na přelomu října a listopadu novou třídu mateřské školy na...
Včera, 11:19
Nepřehlédnutelná starostka Mnichovic Petra Pecková vede středočeskou kandidátku STAN v nadcházejících krajských volbách. Na začátku...
Včera, 09:42
Buštěhradští zastupitelé se dnes na veřejném jednání vyjádří k návrhům obchvatu města. Jeho vznik záleží...
Reklama