Známe jména nejlepších výčepních plzeňského v Praze. Kde čepují?

Soutěž Pilsner Urquell Master Bartender, která letos probíhá již patnáctým rokem, je určená výčepním, barmankám a barmanům, kteří dokonale ovládají svoje řemeslo, dělají ho s láskou a samozřejmě sdílí nadšení pro plzeňský ležák Pilsner Urquell. Za uplynulých 14 ročníků se klání zúčastnily stovky výčepních. Cílem soutěže je nejen osvěta mezi výčepními, ale především podpora a vysoký standard pivní kultury u nás.

Nejlepší výčepní z Prahy se ve středu a ve čtvrtek sešli v prostorách Malešické tvrze, aby se utkali o postup do celostátního kola 15. ročníku soutěže Pilsner Urquell Master Bartender.
Jejich znalosti a zkušenosti posuzovala ve dvou regionálních kolech odborná porota pod vedením Václava Berky, emeritního vrchního sládka Plzeňského Prazdroje.
Čepování piva a další hodnocené disciplíny nejlépe zvládli Martin Pačes z restaurace Červený jelen a Kateřina Gaydiczová z podniku U Matěje. S dalšími finalisty se utkají při celostátním kole v Plzni 10. a 11. listopadu.

„Ačkoli letos to kolegové výčepní opravdu neměli lehké, a kvůli zavřeným hospodám nemohli vykonávat svou profesi, je vidět, že svoje nadšení a lásku k pivu neztrácejí. Jsme rádi, že se chtějí neustále zlepšovat a taky předvést, co umí. O to lepší pivní zážitek pak čeká hosty v hospodách, a to je náš hlavní cíl,“ říká emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka.
Soutěžící se museli předvést nejen v samotném čepování a umět vykouzlit perfektní „hladinku“, ale prokázat také znalosti o výrobě piva a jeho správném skladování. Hodnotila se i jejich schopnost komunikovat s hosty.

Víme, kde mají na Malé Straně nejlevnější plzeňské. U Glaubiců se dříve pivo také vařilo!

Obou pražských kol se zúčastnilo celkem 65 soutěžících. Ze středečního kola postupují kromě vítěze Martina Pačese také Ondřej Krištof z Výčepu u Rarášků a Lukáš Zikmund z Restaurace na Markétě. Ze čtvrtečního kola postupují spolu s vítězkou Kateřinou Gaydiczovou i další dva finalisté – Tomáš Krčmář z Lokálu Hamburk a Tomáš Kříženecký z restaurace Waldeska. Všichni finalisté jsou z pražských podniků.

Martinu Pačesovi je 26 let a v restauraci Červený jelen pracuje od září minulého roku. Vystudoval obor kuchař / číšník a jako výčepní začal pracovat hned po škole, v hospodě v Čelákovicích. „Začínal jsem na place jako číšník, když se ale uvolnilo místo u výčepu, vyzkoušel jsem to a hned mě to chytlo. Od té doby jsem se od výčepu nehnul. Vítězství jsem určitě nečekal a pořád to ještě vstřebávám. V nejbližších dnech se pomalu začnu připravovat na celostátní kolo,“ říká Martin Pačes.

V pivnici U hrocha dnes dostanete výtečné plzeňské. Před staletími tu ale byla škola

Kateřině Gaydiczové je 27 let a v restauracích začala pracovat při škole. Později se dopracovala k výčepu a už u něj zůstala. Na regionální kolo se připravovala během směn v restauraci. „Svou práci se vždycky snažím dělat, jak nejlépe dokážu. Vítězství jsem nečekala, ale doufala jsem v něj. Celostátního kola se trochu bojím, uvidíme, jestli to znovu vyjde,“ říká Kateřina Gaydiczová z restaurace U Matěje.

Letošní ročník soutěže má sedm regionálních kol – kromě Prahy výčepní soutěží v Plzni, v Brně, v Ostravě a v Liberci. Zájem o účast v soutěži Pilsner Urquell Master Bartender je každoročně velmi velký, odborníci z pivovaru do ní však vybírají jen ty nejlepší z každého regionu.
Vítězové letošního ročníku budou vyhlášeni na slavnostním galavečeru 11. listopadu v Plzni. Před uskutečněním finálového kola prověří všechny postupující tajná kontrola, která neohlášeně navštíví restaurace finalistů a přesvědčí se, jak se starají o pivo ve svých domovských restauracích. I to bude hrát ve finálovém klání důležitou roli.

FOTO: Nejlepší pražští výčepní plzeňského

Nejlepší pražští výčepní plzeňského - 1 Katerina-Gaydiczova-a-Martin-PacesNejlepší pražští výčepní plzeňského - 2 pinkas plzprNejlepší pražští výčepní plzeňského - 3 DSC04944Nejlepší pražští výčepní plzeňského - 4 DSC06670Nejlepší pražští výčepní plzeňského - 0 Martin-Paces
Včera, 18:20
Objekt nouzového výstupu ze stanice metra Opatov ozdobí návrh velkoformátového mural artu Flora a fauna...
Včera, 17:20
Vedení pražského magistrátu se rozhodlo prodloužit uzavření Smetanova nábřeží pro automobilovou dopravu ve směru ke...
Včera, 17:00
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Včera, 17:00
Zavřeno mají z důvodů pandemie koronaviru nařízením vlády restaurace v Česku. Pokud chcete svůj lokální podnik podpořit...
Včera, 13:00
Zřítila se před třemi lety. Zranili se čtyři lidé. Dva muži byli obviněni. Rok trvala...
Včera, 08:59
Podruhé vzlétly nad mokřad v Cholupicích drony. Ale o žádnou špionáž mezi obojživelníky nejde, drony...
Včera, 07:35
Na místě současného autobusového nádraží na Palmovce se během několika let objeví 300 nových bytů...
22.10.2020
Distanční výuka trápí všechny studenty i všechny jejich rodiče. Asi nejvíce však trpí děti v...
22.10.2020
V desátém ročníku soutěžní ankety spolku Arnika Alej roku je zatím přihlášeno 85 stromořadí z...
22.10.2020
Letošní oslavy vzniku Československa připadající na 28. říjen se ponesou v tichu. Bujaré koncerty a...
22.10.2020
V budově bývalé školy na Havlíčkově náměstí v Praze 3 začalo fungovat nové nové odběrové...
Reklama