Zrušením úkrytů civilní ochrany by Praha ušetřila během 10 let miliardu

úkryt, kryt

Praha spravuje okolo 200 úkrytů civilní ochrany. S diskuzí na jejich redukci přišel náměstek primátora pro finance Pavel Vyhnánek (Praha sobě). Roční údržba krytů přijde město na 100 milionů korun.

Magistrát řeší rozpočet na příští rok. Náměstek pro finance Pavel Vyhnánek hledá, které náklady by se v budoucnu mohly minimalizovat, na čem by se dalo ušetřit. Do veřejné diskuze proto vyslal otázku, zda a k čemu jsou v současné době dobré úkryty civilní ochrany. Nejvíce jich vzniklo v 50. A 60. letech minulého století a většina je funkční dodnes. Způsob vedení války se totiž od dob vzniku krytů změnil.

Kde stojí pražský “Mordor” a proč má pod sebou protiatomový kryt?

Sto milionů ročně

Krytů spravuje metropole okolo 200. Od malých sklepů rozesetých po městě, které pojmou okolo 150 lidí, přes obří úkryt ve Strahovském tunelu pro 15 tisíc lidí, po protiatomové úkryty v prostorách metra nebo třeba pod Parukářkou. „Úkryty jsou plně funkční a jejich údržba a opravy stojí město odhadem až 100 milionů Kč ročně. To je těžko uvěřitelné číslo. Ale udržovat vzduchotechniku, filtry, čerpadla, tlakové ochrany, zásobování elektřinou a vodou, vytápění atp. někde v podzemí holt něco stojí,“ přiznává Vyhnánek.

Aktuální hrozby nespasí

Do roku 2017 poskytovalo ministerstvo financí městu dotaci na úkryty ve výši 50 milionů korun. Od loňska ale Praha nedostává ani korunu. „A (nejen) proto se ptám. K čemu nám jsou krucinál úkryty civilní ochrany? A rovnou si odpovídám. K ničemu! Protože studená válka dávno skončila. Protože nikdo z nás ani netuší, kde ty úkryty jsou. Protože část z nich neobstála ani při povodních. Protože by se nás tam stejně vešlo jen mizivé procento. Protože úkryty byly od začátku projektovány jenom na časově omezený několikadenní pobyt, pokud vůbec, takže by v případě jaderné apokalypsy stejně nikomu nepomohly. A protože v dnešní době čelíme úplně jiným hrozbám, před kterými se do žádného úkrytu neschováme,“ míní náměstek. Pokud by se Praha úkrytů zbavila, byla by městská pokladna po deseti letech o miliardu bohatší. „Proto usiluji o to, ať Praha sebere odvahu, na úkryty se vykašle a své peníze investuje rozumnějším způsobem,“ uvedl Vyhnánek.

Tip na vycházku: Objevte kapličky ukryté v samém srdci Prahy

Z krytů garáže i muzea

Kryty by se podle něj mohly zužitkovat komerčně. Využití by v nich našly skladové a obchodní prostory, garáže, kluby, hydroponické farmy. Nabízelo by se i nekomerční využití pro galerie či muzea.

Souhlas s Vyhnánkem dali najevo například Petr Koubek (TOP 09), starosta MČ Praha-Libuš. „Souhlas. Problém většiny generálů je, že se připravují na válku, co byla,“ napsal v reakci na náměstkův příspěvek na Facebooku. K myšlence se kloní i starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti). „Zajímavé téma. Osobně jsem pro redukci jejich počtu, ty malé „domovní“ bych dal k dispozici lidem v domech (prodej, pronájem, zápůjčka), ty velké mohou sloužit např. jako muzea, kulturní centra,“ řekl. Všechny tři strany jsou zastoupeny v magistrátní koalici a je tak pravděpodobné, že na tématu se bude shoda hledat snáze. Kladné stanovisko musí dát ovšem náměstek pro bezpečnost Petr Hlubuček (STAN).

 

Kryty pojmou 40 procent lidí

Pražané by v případě války měli k dispozici 768 stálých úkrytů s celkovou kapacitou přibližně 150 tisíc osob. I když se k nim připočte ochranný systém metra, který v sobě ukryje 332 tisíc lidí, a Strahovský tunel s kapacitou 15 tisíc osob, ukryje se v těchto prostorech jen 40 procent rezidentů.

 

 

Včera, 15:18
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
Včera, 13:13
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
Včera, 08:50
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 08:50
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Včera, 07:48
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
24.5.2020
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
24.5.2020
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
22.5.2020
Provoz muzea v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve návštěvníky do...
22.5.2020
Pražský dopravní podnik (DPP) zahájil předběžné tržní konzultace s potenciálními dodavateli automatických řídicích systémů metra...
Reklama