-4℃
Dnes je 6. prosinec , svátek má Mikuláš

Ztratily čest? Čižinského „ovečky“ podepsaly, že kandidují za jeden politický subjekt, dvakrát

Prohlašuji, že jsem nedal(a) souhlas k tomu, abych byl(a) uveden(a) na jiné kandidátní listině do téhož zastupitelstva. Takový formulář ztvrdili kandidáti Praha sobě svým podpisem dvakrát. Jednou pro kandidátní listinu stejnojmenného politického subjektu registrovaného u ministerstva vnitra pro případ, že by nezískali dostatek podpisů pro občanskou kandidátku. To se jim nakonec povedlo.

Sběrač funkcí Jan Čižinský (starosta, poslanec, člen několika výborů a komisí) se ukázal i jako mazaný lišák. Po hlavním městě celý rok lítal jako hadr na koštěti, aby sesbíral přes 90 tisíc podpisů, které potřeboval pro to, aby mohl podat občanskou kandidátku Praha sobě. Bez toho by totiž mohl kandidovat pouze na kandidátce registrované politické strany. Ovšem i tuhle variantu měl Čižinský jako záložní plán.

Městský soud v Praze odmítl žalobu proti uskupení Praha Sobě

Městský soud v Praze odmítl žalobu proti kandidatuře sdružení Praha Sobě, které do podzimních voleb vede starosta Prahy 7 a poslanec Jan Čižinský. Návrh soudu podali lidé z málo známé Protipirátské kandidátky kvůli tomu, že Čižinského uskupení podalo nejprve dvě kandidátní listiny a petice podle nich postrádala zákonné náležitosti. Soud zhodnotil návrh ke zrušení kandidatury jako nedůvodný.

čtk

Z chudého latináře milionářem. Čižinský „zvládá“ 15 prací, z nichž během čtyř let získá 7 milionů korun

Ve své mateřské straně KDU-ČSL, na jejíchž shrbených zádech se vyšplhal tam, kde nyní je, a zejména do Poslanecké sněmovny, sice přerušil členství, jenže už loni v květnu nechal registrovat na ministerstvu vnitra politickou stranu PRAHA SOBĚ. Kujón. Měl to dobře vymyšlené. Sice tvrdil, že když se mu nepodaří získat dostatek podpisů pro občanskou kandidátku, kandidovat nebude. Přesto měl totožné kandidáty i s podepsaným prohlášením, že nekandidují za jiný subjekt, připravené na kandidátní listině registrované politické strany PRAHA SOBĚ, kterou nakonec nepodal. Podařilo se mu totiž nutný počet podpisů pro občanskou kandidátku ukořistit.

 

Co říká právo?

„Dle § 20 odst. 3 zákona č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí, může kandidát kandidovat pouze na jedné kandidátní listině volební strany pro volby do téhož zastupitelstva obce, a jsou-li vytvořeny volební obvody, pouze v jednom volebním obvodu. Volební stranou se dle odst. 1 téhož paragrafu myslí politické strany i sdružení nezávislých kandidátů. Navíc musí být ke kandidátní listině dle § 22 odst. 3 téhož zákona přiloženo vlastnoručně podepsané prohlášení kandidáta, ve kterém je mj. uvedeno, že nedal souhlas k tomu, aby byl uveden na jiné kandidátní listině pro volby do téhož zastupitelstva obce,“ uvedl Doc. JUDr. Aleš Rozehnal, Ph.D., známý pražský advokát

Co říká ministerstvo vnitra?

Pokud by prohlášení kandidátů byla přiložena k oběma kandidátním listinám výše uvedených volebních stran, registrační úřad bude povinen rozhodnout o škrtnutí všech kandidátů na obou kandidátních listinách, potažmo o odmítnutí obou kandidátních listin. V případě, že prohlášení kandidátů by byla přiložena pouze ke kandidátní listině jedné z výše uvedených volebních stran, registrační úřad rozhodne o registraci té kandidátní listiny, ke které byla přiložena vlastnoručně podepsaná prohlášení kandidátů za předpokladu, že jinak splňuje všechny zákonem stanovené náležitosti. Kandidátní listinu té volební strany, která nepřiložila ke kandidátní listině vlastnoručně podepsaná prohlášení kandidátů, pak odmítne,“ prohlásila mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová.

 

Pražskou kandidátku ANO povede do podzimních komunálních voleb Petr Stuchlík

 

V říjnu budou volby. Kdo za koho a s čím kandiduje v Praze?

 

Text: Kryštof Marek

Včera, 16:54
Investiční mince, šperky, peníze a další cennosti v hodnotě dvou milionů ukradl neznámý zloděj v...
Včera, 16:00
V koridoru plánované tramvajové tratě z pražské Písnice do Jesenice bude platit stavební uzávěra. O...
Včera, 13:11
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 13:11
Pražský magistrát připravuje scelení pozemků, které je nutné pro plánované vybudování parku vodních sportů v...
Včera, 11:44
Památný dub na Točné si kdysi zahrál v české filmové pohádce Třetí princ a v...
Včera, 10:01
Pražský magistrát poskytne radnici Prahy 22 dotaci 7,85 milionu korun na výkup pozemků a zajištění...
4.12.2019
V úterý 3. prosince začala dlouho očekávaná demolice zchátralého objektu bývalých jeslí ve Znojemské ulici...
4.12.2019
Mají tramvaje Škoda 15T další problémy, o kterých nechce Dopravní podnik hl. m. Prahy mluvit?...
4.12.2019
Při ranní nehodě dvou autobusů na pražském Chodově se dnes ráno zranilo 18 lidí, včetně...
4.12.2019
Vedení radnice Prahy 2 souhlasí s uspořádáním novoročního ohňostroje na svém území. Odpálen bude z...
4.12.2019
Praha nebude pokračovat ve stavbě zázemí s toaletami ve Velké strahovské zahradě na Petříně. V...
Reklama