Ztratily čest? Čižinského „ovečky“ podepsaly, že kandidují za jeden politický subjekt, dvakrát

Prohlašuji, že jsem nedal(a) souhlas k tomu, abych byl(a) uveden(a) na jiné kandidátní listině do téhož zastupitelstva. Takový formulář ztvrdili kandidáti Praha sobě svým podpisem dvakrát. Jednou pro kandidátní listinu stejnojmenného politického subjektu registrovaného u ministerstva vnitra pro případ, že by nezískali dostatek podpisů pro občanskou kandidátku. To se jim nakonec povedlo.

Sběrač funkcí Jan Čižinský (starosta, poslanec, člen několika výborů a komisí) se ukázal i jako mazaný lišák. Po hlavním městě celý rok lítal jako hadr na koštěti, aby sesbíral přes 90 tisíc podpisů, které potřeboval pro to, aby mohl podat občanskou kandidátku Praha sobě. Bez toho by totiž mohl kandidovat pouze na kandidátce registrované politické strany. Ovšem i tuhle variantu měl Čižinský jako záložní plán.

Městský soud v Praze odmítl žalobu proti uskupení Praha Sobě

Městský soud v Praze odmítl žalobu proti kandidatuře sdružení Praha Sobě, které do podzimních voleb vede starosta Prahy 7 a poslanec Jan Čižinský. Návrh soudu podali lidé z málo známé Protipirátské kandidátky kvůli tomu, že Čižinského uskupení podalo nejprve dvě kandidátní listiny a petice podle nich postrádala zákonné náležitosti. Soud zhodnotil návrh ke zrušení kandidatury jako nedůvodný.

čtk

Z chudého latináře milionářem. Čižinský „zvládá“ 15 prací, z nichž během čtyř let získá 7 milionů korun

Ve své mateřské straně KDU-ČSL, na jejíchž shrbených zádech se vyšplhal tam, kde nyní je, a zejména do Poslanecké sněmovny, sice přerušil členství, jenže už loni v květnu nechal registrovat na ministerstvu vnitra politickou stranu PRAHA SOBĚ. Kujón. Měl to dobře vymyšlené. Sice tvrdil, že když se mu nepodaří získat dostatek podpisů pro občanskou kandidátku, kandidovat nebude. Přesto měl totožné kandidáty i s podepsaným prohlášením, že nekandidují za jiný subjekt, připravené na kandidátní listině registrované politické strany PRAHA SOBĚ, kterou nakonec nepodal. Podařilo se mu totiž nutný počet podpisů pro občanskou kandidátku ukořistit.

 

Co říká právo?

„Dle § 20 odst. 3 zákona č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí, může kandidát kandidovat pouze na jedné kandidátní listině volební strany pro volby do téhož zastupitelstva obce, a jsou-li vytvořeny volební obvody, pouze v jednom volebním obvodu. Volební stranou se dle odst. 1 téhož paragrafu myslí politické strany i sdružení nezávislých kandidátů. Navíc musí být ke kandidátní listině dle § 22 odst. 3 téhož zákona přiloženo vlastnoručně podepsané prohlášení kandidáta, ve kterém je mj. uvedeno, že nedal souhlas k tomu, aby byl uveden na jiné kandidátní listině pro volby do téhož zastupitelstva obce,“ uvedl Doc. JUDr. Aleš Rozehnal, Ph.D., známý pražský advokát

Co říká ministerstvo vnitra?

Pokud by prohlášení kandidátů byla přiložena k oběma kandidátním listinám výše uvedených volebních stran, registrační úřad bude povinen rozhodnout o škrtnutí všech kandidátů na obou kandidátních listinách, potažmo o odmítnutí obou kandidátních listin. V případě, že prohlášení kandidátů by byla přiložena pouze ke kandidátní listině jedné z výše uvedených volebních stran, registrační úřad rozhodne o registraci té kandidátní listiny, ke které byla přiložena vlastnoručně podepsaná prohlášení kandidátů za předpokladu, že jinak splňuje všechny zákonem stanovené náležitosti. Kandidátní listinu té volební strany, která nepřiložila ke kandidátní listině vlastnoručně podepsaná prohlášení kandidátů, pak odmítne,“ prohlásila mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová.

 

Pražskou kandidátku ANO povede do podzimních komunálních voleb Petr Stuchlík

 

V říjnu budou volby. Kdo za koho a s čím kandiduje v Praze?

 

Text: Kryštof Marek

Dnes, 15:01
Novorenesanční restaurace Bohemia, původně Petzoldův plzeňský restaurant z roku 1891, která léta chátrala, se rekonstruuje....
Včera, 12:44
Uvidíte nejmodernější a největší technickou knihovnu v České republice. Prohlídky se konají od poloviny července...
6.8.2020
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Zdeněk Hořánek
6.8.2020
Společnost SNEO, kterou vlastní městská část a která má na starost správu městského majetku, má...
6.8.2020
Radní hlavní města Prahy a někteří pracovníci ROPIDu a DPP se snaží prezentovat, jak mají...
6.8.2020
No v Troji, pochopitelně! Nikoli však v zoologické, nejde o opičky ani jiné zástupce říše...
5.8.2020
Po jedenácté letos odstartovaly na Kulaťáku oblíbené trhy. Letošní sezónu, tak jako život nás všech,...
5.8.2020
Lodní dopravě na území Prahy 5 slouží plavební komora mezi Janáčkovým nábřežím a Dětským ostrovem....
4.8.2020
Park Santoška se nabízí k oddechu, příjemným procházkám i krásným výhledům na Prahu. Díky rekonstrukci...
4.8.2020
Hrnčířské trhy v Berouně se kvůli koronaviru neuskuteční ani na podzim. Pořadatelé se snažili s...
Reklama