Desítky lidí v maskách se v Praze účastnily 11. ročníku Sametového posvícení, které mělo tentokrát kvůli válce na Ukrajině odlišnou podobu. V předchozích deseti letech byla akce spíše satirickým karnevalem, letos se pořadatelé chtěli obejít bez satiry. Motto akce znělo Výlet ještě neskončil. Odkazovalo na to, že řada ukrajinských rodin je téměř devět měsíců na nuceném útěku ze své země. Do práce na maskách se zapojilo mnoho z nich, včetně ukrajinských výtvarnic.
Podle jedné z organizátorek Kateřiny Lánské jsou v současné situaci humor a satira spíše nemístné. „Hledali jsme proto jiné téma. Nejdřív jsme se bavili o pohádkách a postavách z nich. Pak jsme ale došli k tomu, že bychom do průvodu chtěli zpracovat emoci, kterou Ukrajinci prožívali, když se museli sbalit a narychlo odjet do bezpečí, ale vlastně do neznáma,“ řekla Lánská.
Důležitou symbolickou roli měly v letošním průvodu laterny čápů a masky nejrůznějších amuletů, osobních předmětů a hraček. Čápi se objevují v ukrajinské poezii a literatuře často jako symbol naděje a svým každoročním příletem brzy zjara pro Ukrajince symbolizují příslib nového života.
Řada lidí v průvodu zvolila právě masku čápa. Častým motivem byla také slunečnice, která je ukrajinskou národní květinou. Někteří se ale převlékli i za poničené domy, což mělo odkazovat na následky ruských raketových útoků na Ukrajinu a několik účastníků neslo kufry. Část masek byla podsvícená, což po setmění působilo efektně. Podsvícená byla i velká maketa čápa, kterou měl jeden z účastníků průvodu připevněnou na žebříku na zádech. Do průvodu se zapojili především mladí lidé, například čeští a ukrajinští studenti Gymnázia Na Zatlance a Gymnázia Elišky Krásnohorské. Maskovaná kapela hrála mimo jiné známé melodie z filmů, například z bondovek nebo Růžového pantera, zazněly však i ukrajinské písně. Průvod stejně jako v předchozích letech upoutal zájem mnoha lidí, kteří si masky fotili a natáčeli.
Průvod nakonec kvůli počasí vyšel se zpožděním až po 17:00. Průběh byl poklidný. Trasa vedla z Kampy na Karlův most a přes Betlémské náměstí na Národní třídu, kam masky dorazily kolem 19:30. Poté účastníci zamířili přes ulici Na příkopě do Kampusu Hybernská, kde měli přichystanou afterparty.
Sametové posvícení se inspiruje tradicí satirického karnevalu ve švýcarské Basileji, kterého se každoročně účastní tisíce lidí. Je součástí platformy Festival svobody, která spojuje občanské iniciativy pořádající oslavy a připomínkové akce k výročí sametové revoluce.
Zdroj: ČTK