-6℃
Dnes je 23. únor , svátek má Svatopluk

Pravěk pod jeho štětcem doslova ožil a paleontologie už nikdy nebude nudná. Ztracený svět Zdeňka Buriana

Další fotky

Když jsem vybíral obrázky do galerie k tomuto malíři, byl jsem opravdu na rozpacích. Které mám zvolit? Kterým dát přednost? Přetěžká volba, i když je jich nepřeberně. Každý si najde ty své oblíbené, děti i dospělí. Školáci i vědci. Namalovat události, krajiny, postavy, věci, pokud je mám před očima, nemůže být příliš těžké. Aspoň si to myslím. Nedomaluji dnes, vrátím se na stejné místo zítra, pozítří, za týden. Namalovat vlastní představy, vnitřní obrazy, produkty tvůrčí fantazie, podepřené znalostmi a studiem, to už je opravdové umění. Má to naštěstí jednu nespornou výhodu. Nemusíme opustit ateliér.

Reklama

S obrazy Zdeňka Buriana je to stejné. Nemusíme opustit pohodlné křeslo, nemusíme cestovat. Můžeme snít s otevřenýma očima. Za okny sněží, ale my jsme v tropickém pralese, kouříme dýmku míru s indiánským náčelníkem, nebo se chystáme na lov bizonů. Pokud raději lovíte mamuty, také to nebude problém. Bez potíží se můžeme vypravit s plachetnicí na druhý konec světa a svést boj s piráty či kanibaly. Můžeme cestovat se zlatokopy na saních, tažených psím spřežením, můžeme prchat s Rychlými Šípy před Vonty, v temných uličkách Stínadel.

Krutá smrt v temnotách jeskyně. Jaké hrůzy se kdysi odehrály v Býčí skále?

Zdeněk Burian se narodil 11. února 1905 v Kopřivnici. Jak rychle letí čas, si uvědomíme až ve chvíli, kdy zjistíme, že Burianovi dopomohla k přijetí na Akademii přímluva Vojtěcha Hynaise. Ano, toho známého autora opony v Národním divadle. Jeho nesporný talent mu zajistil přijetí do druhého ročníku. Zřejmě mu však metody výuky nevyhovovali a po dvou letech sám odešel. Pracoval jako ilustrátor především dobrodružné literatury, jeho první ilustrovanou knihou bylo Dobrodružství Davida Balfoura, od Stevensona.

Zdeněk Burian byl malířem nestvůr. Proč vadil komunistům?

Následovaly časopisy a hlavně knihy. Přes pět set ilustrovaných knih. Foglar, May, Kipling, London, Štorch, A. V. Frič. Rozhodujícím okamžikem pro jeho další práci však bylo pozdější přátelství a spolupráce s paleontologem Josefem Augustou. Pod jeho štětcem ožil pravěk tak, jak to dosud věda nepoznala. Desítky let před filmem Cesta do pravěku, desítky let před Jurským parkem. Rekonstrukce pravěkých krajin, rostlin, fauny, to vše bylo dokonalou propagací paleontologie jako vědy. Dosud suchopárné a studené odborné publikace ožily Burianovými ilustracemi. Studium pravěku s jeho ilustracemi přestalo být nezáživným a nudným. Řada výstav doma i v cizině. Úžas v očích laické i odborné veřejnosti. Právem.

FOTO: Obrazy Zdeňka Buriana

Obrazy Zdeňka Buriana - Zdeněk BurianObrazy Zdeňka Buriana - Pravěk 1Obrazy Zdeňka Buriana - Pravěk 5Obrazy Zdeňka Buriana - Pravěk 2Obrazy Zdeňka Buriana - Pravěk 4
Další fotky
Obrazy Zdeňka Buriana - Pravěk 3Obrazy Zdeňka Buriana - Pravěk 6Obrazy Zdeňka Buriana - dobrodružstvíObrazy Zdeňka Buriana - Karel May a jeho knihyObrazy Zdeňka Buriana - Hoši od Bobří řekyObrazy Zdeňka Buriana - Muzeum Zdeňka Buriana

Zdeněk Burian dodnes patří k nejlepším světovým ilustrátorům časů dobrodružných a i dávno zmizelých. Pokud si někdy uděláte výlet do Štramberku u Kopřivnice, nezapomeňte navštívit jeho muzeum. Rozhodně to nebude ztráta času. Malíř Zdeněk Burian zemřel 1. 7. 1981 v Praze. Styl jeho práce naštěstí převzala řad zdatných nástupců. Výstavy podepřené efekty s nejmodernější výpočetní technikou. Zdeněk Burian by měl jistě radost, protože jeho dílo stále pokračuje.

 

 

Včera, 17:30
O životě v buddhistickém klášteře vyprávěla mniška Tenzin Palmo, jež se narodila v Praze, vystudovala...
Včera, 16:36
Za svůj oblouk vděčíš překonané krizi Lidská řeč je nekonečný vzdušný most V každém objeví...
Včera, 16:00
Komerční článek
Např. vysloužilou zářivku převezme každý odpovědný kolektivní systém zdarma, kdežto běžná odpadová firma si za...
Včera, 16:00
Východní komunistické cenzuře a nesvobodě padlo za oběť mnoho děl pocházejících ze Západu obecně a...
Včera, 15:27
Krajská hygienická stanice Středočeského kraje zkontrolovala v loňském roce 2 366 stravovacích zařízení, 141 dětských...
Včera, 14:00
Všichni jsme zvyklí na fakt, že pokud chceme psát esemesky a telefonovat, musíme mít v...
Včera, 14:00
Víte, co je to mýdlový sliz? Dá se to vyrobit doma. A dá se s...
Včera, 12:32
V Uměleckoprůmyslovém muzeu skončila v roce 2017 rozsáhlá rekonstrukce, která mimo jiné významně rozšířila výstavní...
Včera, 11:30
Vyprávěly se o něm hrozné věci, byl odsouzen k trestu smrti, nakonec zemřel v poklidu...
Včera, 10:00
Orthorexie je neznámá, přesto velmi častá, porucha příjmu potravy. Jedná se o člověka, který má...
Včera, 08:00
Novodobý termín, jehož kořeny však sahají do dávné minulosti. Co svět světem stojí, nebyla šuškanda...
Reklama