Unikátní pohřebiště v Ďáblicích má charakter květinové louky, kdy jsou hrobovým místům vyhrazeny luční pásy, které mezi sebou oddělují kosené uličky. Památku zemřelých budou připomínat jen dřevěné destičky. „Pražské městské pohřebnictví se v posledních letech snaží citlivě naslouchat pozůstalým a vycházet vstříc jejich potřebám,“ říká ředitel pražských hřbitovů a pohřebních služeb Martin Červený. Sledují tak evropské trendy. „Například loni v listopadu jsme ve Strašnicích otevřeli pohřební Ateliér, který pozůstalým umožňuje, aby se s blízkým člověkem rozloučili beze spěchu a podle vlastních představ,“ dodává Červený.
Zesnulé bude na Lučním hřbitově možné pohřbít pouze v rakvích, které se v půdě zcela rozloží. Nejčastěji se má jednat o schránky z neošetřeného dřeva či proutí, bez plastových ozdobných prvků. Obdobné nároky budou kladeny i na textil při výstelce rakve, či oblečení zemřelého. Uložení těla pouze v plátně, zatím není kvůli zákonům možné. Obřady se budou odehrávat v jednoduchém altánu umístěném v centrální části pohřebiště. „Každý máme jiné zvyky a pohled na zlomové životní rituály, proto bychom měli mít i možnost rozloučit se s našimi blízkými po svém. O méně formální obřady i místa spojená s přírodou je čím dál tím větší zájem,“ říká náměstkyně pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Alexandra Udženija (ODS).
Pražská pohřebiště směřuje v Evropě poměrně běžným trendům už od roku 2015. Tehdy byl v areálu Ďáblického hřbitova založen Les vzpomínek. Popel zemřelých je tam ukládán ke vzrostlým stromům v ekologických urnách, nebo formou vsypu. Ani v Lese vzpomínek však nejsou povoleny žádné pomníky, jména zemřelých nesou jen malé dřevěné destičky připevňované ke kmenům.
Zdroj: MHMP