• nezarazene
  • Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • Praze budou chybět lékaři i školy, ukázala studie

    22.9.2023
    Jan Štoll

    Pražanů má být do roku 2050 až 1,67 milionu. Bude nedostatek školských a zdravotnických zařízení, pokud metropole nebude investovat do stavby nových. Vyplývá to z nejnovější studie Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR).

    Podle studie čeká metropoli v příštích letech růst počtu obyvatel prakticky ve všech věkových kategoriích. Do roku 2050 se čeká se významný růstu počtu dětí, ve věku 3 až 5 let by jich mělo přibýt 29 procent, dětí mezi 6 až 14 lety by mělo bát více o 24 procent, a těch mezi 15 až 18 rokem života bude o 37 procent více, stojí ve studii. Počet obyvatel starších 80 let by se mají zvýšit o 63 procent. „Díky nové prognóze obyvatel a veřejné vybavenosti máme konkrétní data o tom, kam bude potřeba investovat v následujících letech. Dle populační křivky by do té doby mělo v Praze přibýt až 400 tisíc obyvatel. To je nárůst o více než 30 procent,“ říká náměstek primátora Petr Hlaváček (STAN).

    Vzdělání na příděl

    Nejhorší situace s kapacitami mateřských a základních škol je a do budoucna bez investic bude v Praze 5, 6, 9 a 10. Praha podle vedení magistrátu potřebuje do budování škol investovat desítky miliard korun, město připravuje plán investic a jedná se státem o získání dotací. Podle dokumentu, který IPR zpracoval, byl loni celkový deficit v metropoli v případě 301 mateřských škol zřizovaných městskými částmi 106 míst. Do roku 2030 může narůst na zhruba 660 a v roce 2050 na asi 12 300 míst. Nejhorší situace je v Praze 9, kde dokument uvádí pro rok 2022 deficit asi 450 míst a předpoklad je, že bude výrazně narůstat.

    U základních škol, kterých radnice v metropoli provozují 195, pro loňský rok dokument uvádí 9744 volných míst, ale podle dřívějších informací je kapacita v pražských základních školách asi o 11 tisíc míst nižší, než uvádí rejstřík ministerstva školství. V roce 2030 může podle dokumentu scházet v základních školách asi 2700 a v roce 2050 až 18 600 míst. Největší nedostatek je podle analýzy v Praze 10, kde loni scházelo asi tisíc míst. Praha podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (STAN) na základě prognózy připravuje strategický dokument, který bude zahrnovat plán investic a jejich umístění v metropoli podle toho, kde jsou školy nejvíce potřeba. Radní pro školství Antonín Klecanda (STAN) dodal, že Praha nebo městská části mají aktuálně připraveno zhruba 25 projektů nových školských zařízení a zároveň má magistrát vytipováno asi sedm budov, které by mohl koupit a konvertovat. „V případě, že finance budou dostatečné, tak jsme ty kapacity schopni řešit,“ řekl.

    Zahlcené čekárny

    Zatím co loni připadalo v metropoli na jednu ordinaci praktického lékaře 1996 obyvatel, v roce 2050 se už má jednat o více než 2600. Vyhodnocení výhledu potřebnosti praktických lékařů potvrzuje, že současná mírně zvýšená vytíženost ordinací praktických lékařů pro dospělé a praktiků pro děti a dorost se mezi lety 2030 a 2050 bude dále zvyšovat, stojí v analýze. „K roku 2050 nedostatek vzroste na 31 procent ordinací praktických lékařů a 33 procent ordinací dětských praktiků,“ popisuje studie.

    Dětských lékařů je přitom nedostatek v Praze už dnes. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ÚZIS nejsou u žádného lékaře registrovány téměř čtyři procenta dětí. Ve Středočeském kraji to je dokonce přes 17 procent dětí. Stávající ordinace zanikají a nových vzniká méně, kvůli nedostatku lékařů. Více než 65 let bylo loni téměř třetině dětských praktických lékařů. „Zhruba 900 úvazků s vysokou pravděpodobností v následujících pěti až osmi letech odejde,“ uvedl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. dle předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilony Hülleové je v současné době zhruba 15 procent lékařů nad 70 let a jen 14 procent pod 40 let, takže prostá věková obnova nestačí. Naprostá většina pracujících v oboru jsou navíc ženy, které kvůli mateřství často práci přeruší nebo omezí. Mezi řešení patří využití potenciálu stávajících ordinací, lékařů z dětských oddělení v nemocnicích, lékaře na mateřské, ale i změny ve vzdělávání lékařů, shodli se na tom zástupci ministerstva zdravotnictví, zdravotních pojišťoven a praktických lékařů na kulatém stole na téma Vývoj dostupnosti primární péče.

    Zdroj: IPR, MHMP, ČTK



    Nepřehlédněte