29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Pražské plány na prahu jednoho věku porovnává výstava v Galerii Lucerna

Výstavu Ideální Velká/Malá Praha, 1919/2019 pořádá hlavní město Praha ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy, Národním technickým muzeem a Národním filmovým archivem.

Reklama

Jubilejně a poprvé je po sto letech na stejném místě, v paláci Lucerna, vystaveno legendární dílo Maxe Urbana Ideální Velká Praha, zpracované v letech 1915 – 1918. Originál dokumentu obsahuje třicet stran ručně psaného textu a sedmdesát devět obrazů. Exkluzivně je vystaveno dvacet čtyři originálů a celé dílo je prezentováno formou faksimilií.

Historickým kontrapunktem k plánu Maxe Urbana je představení hlavních tezí Metropolitního plánu. Ten vzniká v Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy od roku 2013 a v roce 2018 bylo zahájeno jeho projednávání. Výstava naznačuje možný vývoj města v jedenadvacátém století. Oba plány jsou prezentovány v širších souvislostech na tematických panelech a doplňuje je nejnovější model výškové regulace celé Prahy.

Jedinečný Langweilův model Prahy. Nahlédněte do uliček a zákoutí historického centra téměř před dvěma sty lety

„Vývoj měst prochází v posledních desetiletích velkými proměnami. Od dob, kdy Max Urban vytvořil monumentální utopickou vizi Velké Prahy, prošla a prochází i Praha velkou proměnou. Praha dnes nemůže být jen divákem procesů, je třeba změnit naše myšlení a fungování světa tak, aby Praha neskončila na periferii Evropy,“ říká ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Praha Ondřej Boháč.

Výjimečné na celé akci je, že vzácné dokumenty nebyly od své premiéry před sto lety nikde kompletně vystaveny. Jedná se přitom o první celistvý plán Prahy. Vzácnost dokumentů stvrzuje i Karel Ksandr, generální ředitel Národního technického muzea. „Ideální Velká Praha Maxe Urbana představuje v rámci sbírek Národního technického muzea pozoruhodný a ojedinělý archivní soubor. V archivu architektury máme samozřejmě dochováno mnoho nejrůznějších urbanistických studií, avšak takto komplexní zpracovaní hlavního města pouze od Maxe Urbana. Do dnešní doby se jeho dílo navíc dochovalo v takřka kompletní podobě zhruba šedesáti propracovaných výkresů a třiceti stran doprovodného textu. Z dnešního pohledu je neuvěřitelné, že celý soubor dokázal během dvou let (1915 – 1917) vytvořit jediný člověk. Soubor byl spolu s prakticky celým archivem architektury Národního technického muzea v roce 2002 těžce zasažen povodní. Naštěstí se ho podařilo zachránit a restaurovat, takže máme jedinečnou příležitost představit toto bezesporu zajímavé dílo.”

 

Před 16 minutami
Středočeské nemocnice by měly dostat 38 milionů korun na investiční akce. Rozhodli o tom krajští...
Před 1 hodinou
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
Včera, 17:30
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 17:30
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Včera, 16:00
Psal se první březen roku 1815, když v zátoce Juan, nedaleko Antibes, francouzského města na...
Včera, 16:00
Dodnes totiž není objasněna příčina jeho úmrtí. Jistě, otravu nikdo neprokázal, ale vládní agenti nemají...
Včera, 11:30
Necelé tři kilometry od městečka Neratovice se nachází klidná a nenápadná obec Lobkovice a určitě...
Včera, 10:00
Nástup Marie Terezie na rakouský trůn v říjnu 1740 znamenalo faktické oslabení rakouské monarchie. Okolní...
Včera, 08:00
Sny jsou pro mnohé z nás jedním z nejzáhadnějších a nejzajímavějších zážitků v našem životě....
17.6.2019
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
17.6.2019
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
Reklama