Koncerty se uskuteční do 21. září, vždy každý čtvrtek. Zahrají na nich renomovaní varhaníci z Británie, Francie, Polska, Itálie, Rakouska, Jižní Koreje a České republiky. Spoluúčinkovat budou loňská držitelka Thálie, sopranistka Jana Sibera, a mezzosopranistka Lenka Švehlíková.
Protagonista zahajovacího koncertu Marshall vystupoval jako sólový varhaník i v roli dirigenta ve spolupráci se symfonickými orchestry v mnohých katedrálách a hudebních síních po celém světě. Je členem Královské společnosti hudebníků (Royale College of Music) a nositelem Řádu britského impéria od královny Alžběty II. V jeho podání si návštěvníci vyslechnou virtuózní pětidílnou 6. symfonii g moll od Charles-Marie Widora, dále méně známá díla kanadského skladatele Andrewa Agera a Američana George Bakera, to vše orámované improvizací na daná témata.
Program letošního ročníku přináší jak skladby klasického repertoáru, tak řadu málo hraných kompozic z pera amerických, belgických, kanadských a polských autorů. Nebude chybět ani oblíbená improvizace na daná témata z publika. Pořadatelé také připomenou 140 let od narození významného českého varhanního skladatele a virtuosa Bedřicha Antonína Wiedermanna.
Dva koncerty budou patřit mladým varhaníkům, kteří uspěli v loňském roce na Mezinárodní varhanní soutěži Petra Ebena v Opavě. Zajímavostí bude vystoupení Francouze Baptista-Floriana Marle-Ouvrarda, který je nejen varhaníkem, ale i dopravním pilotem. Během každého koncertu nebude chybět tradiční videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat na plátně varhaníka při hře.
Varhany v bazilice u sv. Jakuba jsou se svými čtyřmi manuály, 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8277 píšťalami největší v České republice. Nástroj v roce 1705 postavil mistr Abraham Stark z Lokte.
Zdroj: ČTK