25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Pražskou Lhotku zdobí objekt Nové dvory. Zakreslen je již v josefských mapách z 18. století

Na pražské Lhotce se nachází objekt Nové dvory, kterému hrozila demolice. Nakonec zůstává stát na svém místě – nejzazší rok, kdy je o stavbě zmínka, je zákres v josefských mapách uložených ve Vídni. Jedná se o mapy z let 1764 až 1783.

Reklama

Historický objekt Nové dvory na území Lhotky měl namále. Navzdory tomu, že to je jediná starobylá budova na daném území, obklopeném především panelovými sídlišti. Domu hrozila demolice, pražské zastupitelstvo ale nedávno vyňalo pozemek, na němž se objekt nachází, z pořízení změn územního plánu.

Zapomenutá obec, kde se před válkou vařilo Novodvorské pivo. To je Pavlov u Prahy

O záchranu objektu usilovaly radnice Prahy 4 a 12, na jejichž rozhraní se nachází (úředně spadá pod Prahu 4), o změnu územního plánu, konkrétně o navýšení stávajícího kódu F na kód H, naopak společnost Fisolta plus, která je jeho majitelem. Měla tam „vyrůst“ výšková budova, která „vyroste“ jinde. O záchranu objektu dlouhodobě usilovala místostarostka Prahy 12 Eva Tylová (nestranička za Piráty s podporou Zelených). „Jedná se o jedinou historickou budovu na území Lhotky,“ řekla. O záchranu usilovali i místní občané a aktivisté.

Budova zřejmě patřila klášteru

Stavba, nacházející se na rohu Novodvorské a Durychovy ulice, má bohatou historii. Původně se myslelo, že pochází z 19. století, ale doloženě pochází již z 18. století, období let 1764 až 1783. Podle Miroslavy Sejkové, která se Novými Dvory profesně zabývá, může být objekt ještě starší – pocházet může i z konce 17. století. Miroslava Sejková pro Prahu 4 a 12 historii objektu zpracovala.

„Nejzazší rok, kdy je o Novém Dvoru zmínka, je zákres v josefských mapách uložených ve Vídni (mapy z let 1764 až 1783). Patří tedy raně baroknímu období, čemuž jádro budovy nasvědčuje. Po přestavbě dostala budova klasicistní ráz. Je pravděpodobné, že budova patřila klášteru, doklady o tom ale nejsou. Pokud zde byl klášter, tak byl zrušen císařem Josefem II. (kolem roku 1782),“ uvedla.

Praha 4 odmítá výškovou zástavbu v lokalitě Nové Dvory. Má tu být stanice metra a mlsní developeři si na místo brousí zuby

„Objekt byl využíván dále jako hospodářská budova. Jeho vlastníkem byla Vyšehradská kapitula. Po roce 1918 tato usedlost přešla z majetku Královské kolegiální kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě do majetku státu a byla využívána jako chudobinec, později jako nájemní byty. Podle objektu Nových dvorů je pojmenována ulice Novodvorská,“ dodala.

V objektu byl zastřelen František Mrázek

Co se týče novodobé historie, v roce 1951 převzal (po zániku takzvaného Vinohradského okresu) objekt do samosprávy Národní výbor Praha XV., v roce 1980 byla nařízením Národního výboru hlavního města Prahy, odborem kultury, zrušena památková ochrana objektu.

FOTO: Nové dvory

Nové dvory - Nove dvory – foto archiv Prahy 4 a Prahy 12Nové dvory - Nové dvory – foto archiv Prahy 12 a 4Nové dvory - Nové dvory 1957 – foto archiv Prahy 12 a 4Nové dvory - Vojenské mapování – foto archiv Prahy 4 a 12

„Vystřídalo se zde několik majitelů, v roce 1985 tento objekt dostala do majetku organizace Ministerstva kultury ČSR „Rekonstrukce památek Praha“, která si zde založila centrum řemesel pro rekonstrukce památek v Praze,“ uvádí materiál vypracovaný pro městské části Praha 12 a Praha 4. V roce 1990 se začala psát další kapitola – objekt byl ministerstvem kultury prodán do soukromých rukou. V roce 2016 tam byl zastřelen podnikatel František Mrázek.

 

Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Včera, 11:30
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Včera, 10:33
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Včera, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Včera, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
23.4.2019
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Reklama