Pražský okruh Říčanům pomůže, říká starosta Michalička

6.4.2022
Jan Štoll

Dostavba Pražského okruhu, včetně úseku 511 má významně odlehčit od dopravy Říčanům i dalším obcím. Jeho dostavba by mohla být urychlena. Podle rozhodnutí Ústavního soudu zákon dále umožní jednodušší získávání pozemků pro klíčové dopravní stavby, informovala o tom Říčanská radnice.

„Dostavbu Pražského okruhu jednoznačně podporujeme, vyřešil by velkou část dopravních problémů města,“ uvedl starosta David Michalička (Klidné město). Ředitelství silnic a dálnic v minulosti vyhovělo požadavkům města a do projektu zahrnulo zahloubení dálnice, rozsáhlá protihluková opatření na mostech, řešení dešťových vod nebo stezky pro pěší a cyklisty včetně doplnění další lávky přes okruh. „Jedinou neznámou je ještě rozšíření izolačních zelených pásů kolem celé stavby. Ty byly přislíbeny a věřím, že se na nich nebude šetřit u nás ani směrem k pražským městským částem,“ doplňuje starosta Michalička.

Velká část stavby 511 vede přes říčanský katastr, město jeho trasu v území respektuje. Drtivá většina obyvatel pak podle radnice jeho stavbu netrpělivě vyhlíží. „Doprava se z ucpaných krajských tahů přenáší do centra města i do místních uliček. Řidiči, kteří naším městem pouze projíždí, pak zbytečně zatěžují rezidenty a snižují tak bezpečnost i kvalitu života. A to je špatně,“ dodal starosta.

První územní rozhodnutí na úsek mezi dálnicemi D1 a D11 bylo vydáno už v roce 2008 a podle původních plánů mělo být dávno hotovo. Opakovaně je však rozhodnutí napadáno a nikdy nenabylo právní moci. Aktuálně další osud Pražského okruhu, z důvodu údajné podjatosti pražského magistrátu, záleží na Krajském úřadu Jihočeského kraje, který by měl brzy rozhodnout o právní moci vydaného územního rozhodnutí, které bylo vydáno městskou částí Praha – Uhříněves v červenci 2020.

„Jakmile bude potvrzena po dlouhých letech právní moc územního rozhodnutí, jsme připraveni okamžitě na základě již zpracované dokumentace pro stavební povolení zahájit v celém rozsahu stavby výkupy pozemků a veškerou související majetkoprávní přípravu. Výstavba by pak mohla být zahájena optimisticky v roce 2024,“ říká generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Liniový zákon totiž umožňuje začíst se stavbou na pozemcích u nejvýznamnějších staveb i dříve, než soudy rozhodnou v případném sporu o výši náhrady. „V jiných částech republiky ŘSD v posledních letech otevřelo desítky kilometrů nových dálnic, ale ta nejdůležitější kolem našeho hlavního města přes veškerou naši snahu stále bohužel chybí,“ doplňuje ředitel Mátl.

Trasa okruhu kolem Prahy je v územních plánech zanesena desítky let, první zmínky jsou dokonce z roku 1939.

stoNepřehlédněte