• nezarazene
  • Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • Před 111 lety se narodil náš nejvýznamnější loutkář

    24.2.2023
    Jaroslav Svoboda

    Před 111 lety se narodil český výtvarník, ilustrátor, malíř, sochař, režisér animovaných filmů, ale především výborný loutkář Jiří Trnka. Byl to právě on, kdo vytvořil i loutkovou armádu v čele s Josefem Švejkem.

    Jiří Trnka se narodil 24. února 1912 v Plzni. Právě zde ovlivnil jeho budoucnost jiný loutkář, Josef Skupa, autor Spejbla a Hurvínka. Trnka se ale od třicátých let minulého století věnoval nejprve knižní ilustraci, pak přešel k loutkářství a divadelní scénografii. Po skončení druhé světové války se stal jedním ze zakladatelů nového pražského studia kresleného filmu Bratři v triku. Na svém kontě má přes sto dvacet různých, většinou však dětských pohádkových knih, které ilustroval.

    Trnka se ale podílel i na čtyřech desítkách filmů, ať už kreslených nebo loutkových. Československý loutkový film díky němu začal psát svou nejslavnější éru, což potvrzují i četná ocenění z Evropy a zámoří. Benátky a Paříž byly očarovány Špalíčkem, Francouzi si pak oblíbili například Bajaju.

    Broučci aneb loutky Zdeňka Podhůrského

    S Werichem je pojilo velké přátelství

    Mezi Trnkovy nejznámější filmy patří Staré pověsti české a Dobrý voják Švejk, které namluvil jeho přítel Jan Werich. Ten byl skutečně jeho velmi dobrým přítelem, Trnka totiž na oplátku vytvořil kostýmy pro jeho film Císařům pekař a ilustroval jeho knihu pohádek Fimfárum.

    Mezi další významné Trnkovy počiny patří také Sen noci svatojánské podle předlohy Williama Shakespeara.

    Postavil loutkovou armádu

    Ovšem nezapomenutelnou se stala jeho trilogie o dobrém vojáku Švejkovi, jejíž první díl spatřil světlo světa v roce 1954. První díl zachycuje Švejka na haličském nádraží, kde znuděnému nadporučíku Lukášovi opatřuje koňak. Když se však s lahví vrací přes nádraží, zastaví ho poručík Dub, a jelikož mu Švejk s nevinnou tváří tvrdí, že nese železitou vodu, musí obsah láhve na místě vypít. V podobně humorném duchu se nesou i zbylé částí tohoto komediálního počinu.

    Chrudimské loutky se vydaly do Koreje. Víte k čemu se tam figurky používají?

    Trnka zkrátka věděl, jak zaujmout a jak své obecenstvo pobavit, ať už se jednalo o děti či dospělé. Můžeme bez okolků říci, že byl největším českým umělcem druhé třetiny minulého století a za svá díla obdržel po celém světě na sedmdesát různých cen. Za „vojenské“ Švejkovy osudy získal v roce 1954 na MFF v Karlových Varech Cenu za nejlepší loutkový film a o dva roky později na MFF v uruguayském Montevideu Velkou cenu v kategorii kreslených a loutkových filmů.

    Byl výjimečným umělcem

    O Trnkově výjimečnosti snad nejlépe vypovídá i zajímavost, že jako jeden z mála ilustrátorů na světě, ne-li vůbec jediný, kreslil pravou, levou i oběma rukama současně. K psaní však používal pouze pravou.

    Jiří Trnka bohužel zemřel 30. prosince 1969 v Praze, ale pohřben je „doma“ na plzeňském hřbitově.

    Zdroj: ČSFD



    Nepřehlédněte