4℃
Dnes je 25. březen , svátek má Marián

Před 131 lety se narodil „architekt studené války“. Komu nemohli komunisti přijít na jméno?

Další fotky

Jeho příjmení svádělo k fonetickému čtení „Dules“, a tak ho bylo svého času všude plno. Ve skutečnosti se jeho jméno Dulles čte „dales“, čili trochu jako Dallas. Kdo by si s tím ale tehdy dělal hlavu. S americkým imperialistou jedním…

Reklama

John Foster Dulles se narodil 25. února 1888 ve Washingtonu, D.C. jako nejstarší z pěti dětí. Jeho bratr Allen byl ředitelem CIA v letech 1953 až 1961. Studoval na Princetonské univerzitě a studium ukončil v roce 1908. 26. 6. 1912 se oženil s Janet Avery (1891 – 1969) a měli spolu dva syny a dceru.

Po vypuknutí první světové války se hlásil do armády, ale nebyl přijat kvůli špatnému zraku. Pracoval pak v armádní komisi válečného průmyslu. V roce 1918 prezident Wilson jmenoval Dullese právním zástupcem USA na mírové konferenci ve Versailles. Americká delegace nebyla jednotná v tom, jak vyřešit poválečnou situaci s Německem a dluhy, které měly zúčastněné státy kromě USA všichni. V roce 1923 byly Spojené státy věřitelem celkové sumy 11,8 miliard dolarů. Z toho jim Velká Británie dlužila 4,66 miliard a Francie, Itálie a Rusko zase dlužily Británii 6,5 miliardy dolarů. Rusko se stalo Sovětským svazem a odmítlo jakékoliv dluhy platit. Prezident Calvin Coolidge (v úřadu 1923 – 1929) o tom nechtěl ani slyšet s tím, že „Přece si ty peníze vypůjčili!“ Spojené státy odmítly uvažovat o anulaci jakýchkoli válečných dluhů. Byl by to nebezpečný precedens. Kdyby to USA učinily, hradily by výdaje nejen za tuto válku, ale za všechny války budoucí. Předpokládalo by se, že když USA platily za tuto válku, budou nadále financovat i ty další.

Ledový závan studené války – v Brdech vám zatrne v unikátním Atom muzeu Javor 51

Po válce Dulles pracoval jako advokát pro různé mezinárodní firmy. V roce 1946 se zúčastnil Valného zasedání OSN jako delegát USA. Zaujal odmítavý postoj k atomovým útokům na Hirošimu a Nagasaki. Vypracoval veřejné prohlášení a požadoval mezinárodní kontrolu jaderné energie pomocí inspekce OSN. Psal v něm, že, atomové zbraně budou považovány za normální součást vojenského arzenálu a nepředvídaně způsobí nenávratnou zkázu lidstva. Dullese nikdy neopustila úzkost z ničivého účinku jaderných zbraní, ale jeho názory na mezinárodní kontrolu a hrozbu atomového útoku se změnily po berlínské blokádě (1948), výbuchu první sovětské atomové bomby (1949) a začátku korejské války (1950).

Tyto události ho přesvědčily o tom, že Sovětský svaz provádí expanzivní politiku a zastával názor, že tomu je třeba čelit nejen se vší rozhodností, ale hlavně včas. Proslul proto svými nekompromisními antikomunistickými postoji a právě proto, aby se nenaplnily jeho nejhorší obavy, tj. že SSSR rozpoutá jaderný konflikt. Jako silně věřící křesťan se vehementně postavil proti komunismu i proto, že věřil, že je to „bezbožný terorismus“. Když se Eisenhower stal v lednu 1953 prezidentem USA, Dulles byl jmenován a potvrzen jako ministr zahraničí. Zaměřil se mj. na budování NATO jako odstrašující síly.

Za druhé světové války velel největšímu uskupení amerických vojsk, po válce bojoval proti válce

Mezi prezidentem a Dullesem panoval zvláštní vztah. Eisenhower mu ani zdaleka nepřenechával vedení zahraniční politiky, ale radil se, aby to Dulles nevěděl, s celou řadou odborníků a Dullese tak držel tajně a pevně „na uzdě“. Dulles musel denně podávat do Bílého domu telefonické hlášení, i když byl v zahraničí. Eisenhower pročítal obrovské množství oficiálních dokumentů a udržoval rozsáhlou korespondenci s vedoucími osobnostmi diplomatického, obchodního a vojenského světa doma i v cizině. S Dullesem jednal jako s podřízeným a ten si také stěžoval, že ačkoli pracoval s prezidentem v Bílém domě často dlouho do noci, „nikdy nebyl pozván na rodinnou večeři“.

V roce 1958 byla u něho diagnostikována rakovina, které 24. května 1959 podlehl. Krátce před smrtí byl vyznamenán „Medailí svobody“ a je pohřben na národním hřbitově v Arlingtonu a washingtonské mezinárodní letiště nese jeho jméno.

FOTO: J. F. Dulles

J. F. Dulles - Obálka časopisu Time – muž roku – timecoverstoreJ. F. Dulles - General MacArthur a John Foster Dulles – Truman libraryJ. F. Dulles - President Dwight Eisenhower a John Foster Dulles – WalmartJ. F. Dulles - Obálka časopisu Time – President Eisenhower Introduced Sec. of State John Foster Dulles,J. F. Dulles - John Foster Dulles a Valerian Zorin – zimbio
Další fotky
J. F. Dulles - John Foster Dulles, Richard Nixon, and Sukarno,, prezident Indonézie – wikipediaJ. F. Dulles - Karikatura Johna Fostera Dullese na návštěvě v roce 1938 v Šanghaji – wikipediaJ. F. Dulles - President Eisenhower a John Foster Dulles v době suezské krize – allpostersJ. F. Dulles - S presidentem Eisenhowerem (1956) – wikipediaJ. F. Dulles - Rice on HistoryJ. F. Dulles - Medaile svobody, kterou dostal John Foster Dulles krátce před smrtí – wikipedia

V kontextu doby lze vnímat jeho úmrtí, byť ve 72 letech, jako předčasné, a můžeme jen odhadovat, jak by se zahraniční politika USA vyvíjela pod jeho vedením dál. Dulles podporoval Francii ve válce v Indočíně, ale odmítavě se stavěl k tzv. Suezské krizi (1956), kdy britsko-francouzsko-izraelské spojené síly obsadily Suezský průplav. V každém případě Eisenhowerův prezidentský mandát po osmi letech skončil 20. ledna 1961, kdy jej vystřídal J. F. Kennedy. Pokud by se toho Dulles dožil, zřejmě by úřad opustil, protože JFK jmenoval ministrem zahraničí „svého“ člověka, Deana Ruska. A na toho čekaly jeho vlastní úkoly – především eskalace druhé berlínské krize v roce 1961, kubánská krize 1962 a válka ve Vietnamu. Kdyby je měl řešit Dulles, asi by je řešil razantněji…

 

Včera, 17:30
Zdraví je něco, co si za peníze opravdu nekoupíme. To by jistě mohli potvrdit i...
Včera, 16:00
Zahynulo na 250 000 mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů, asi 22...
Včera, 14:00
Dnešní děti pořád koukají do mobilu nebo do počítače a hrají nejmodernější hry. Ty už...
Včera, 10:00
Dva předcházející tipy na výlet směřovaly na sever, takže nyní by bylo dobré změnit směr...
Včera, 08:00
Před 43 lety, 24. března 1976, zemřel v požehnaném věku 89 let britský polní maršál...
23.3.2019
Kdo nezažil padání vlasů na vlastní kůži, nemůže pochopit, jak to některé ženy a muže...
23.3.2019
Brambory navíc obsahují spoustu vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Jsou ideální superpotravinou.
23.3.2019
V sobotu začala jarní turistická sezona na železnici v Praze a Středočeském kraji. Na koleje...
23.3.2019
Jmenovala se Arabella Churchillová, narodila se 23. března 1648 a dožila se na tu dobu...
23.3.2019
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Reklama