Před 148 lety se změnila světová móda, Levi Strauss získal patent na džíny

20.5.2021
Jaroslav Svoboda

Löb Strauss, známý spíše jako Levi Strauss, byl německo-židovský imigrant v USA, kterřý zde založil první společnost na výrobu džín. Narodil se 26. února 1829 v Buttenheimu ve Franckém regionu Bavorska Hirschi Straussovi a Rebecce Straussové, za svobodna Haassové. Už v 18 letech se se svou matkou a dvěma sestrami vydal na cestu za oceán, aby se přidal ke svým dalším bratrům Jonasovi a Louisovi. Ti v New Yorku založili textilní firmu pod názvem J. Strauss Brother & Co.

V období zlaté horečky se rodina rozhodla otevřín na západním pobřeží USA v San Francisku velkoobchod s textilem. Levi se díky tomu stal velmi úspěšným, zlatokopové byli totiž nadšení z jeho nápadu vyrábět kalhoty ze stanové látky. Původně byly šité z janovské celtoviny (podle italského města Janov), právě anglická výslovnost jim tak dala jejich pozdější název. Zde se na chvíli pozastavme, český název rifle vznikl podle jména italské oděvní společnosti, která džíny ve druhé polovině 20. století vyráběla. Známe také název texasky, který už se ale příliš nepoužívá a byl odvozen od amerických kovbojů, kteří si kalhoty oblíbily v období 1. světové války.

Poválečný návrat volyňských Čechů nebyl snadný. Vyšli nám sověti vstříc díky Podkarpatské Rusi?

Ale zpět k Leviho novince. Kalhoty byly velmi praktické a oblíbené u svých uživatelů. Levi si svůj úspěšný počin nechal patentovat 20. května 1873. Jeho džíny jsou populární dodnes, a to i jejich původní model, který nese označení „Levi Strauss Co´s Original Riveted 501 range, with button fly“. Jedná se o džíny s cvočky a poklopcem na knoflíky.

Původní cena Leviho džínů byla 1 americký dolar, což může být z dnešního pohledu trochu úsměvné. Mohutný úspěch pak zapříčinil, že Levi nechal v roce 1850 přejmenovat rodinnou firmu po sobě, tedy Levi Strauss.

Džíny se v pozdějších letech osvědčily jako volnočasové oblečení. Na jejich popularizaci má lví podíl herec James Dean nebo ikona Marilyn Monroe. Ve 20. století se pak džíny staly symbolem revolty mladé generace, ovšem dnes jsou poměrně často využívány i jako odlehčená součást společenského oděvu.Nepřehlédněte