Před 172 lety došlo k nehodě, která nebyla nikdy objasněna

Výbuch lokomotivy Jason, k němuž došlo 27. července 1848, byl do té doby největším železničním neštěstím v Českých zemích a na dlouhou dobu ovlivnil pokyny pro údržbu a používání parních kotlů lokomotiv.

Lokomotivě Jason (typ Adonis), která vezla pravidelný nákladní vlak z Bohumína do Vídně, tehdy mezi stanicemi Hulín a Napajedla náhle explodoval kotel. Na místě zahynuli strojvedoucí Nischlag a topiči Černý a Frank. Čistič Prischka, který sloužil jako tendrová stráž, utrpěl řadu těžkých zranění, na která dvě hodiny po výbuchu zemřel.

Dále byli lehce zranění dva nakladači, oba se však vyléčili i přesto, že stav nakladače Mandla (který byl zraněn až po nehodě při záchranných pracích, když ho zavalil náklad) byl původně shledán natolik vážným, že jej přivolaný kněz zaopatřil společně s Prischkou.

Železniční neštěstí v nové stanici jako boží trest

Ze čtyřiceti vozů bylo rozbito či poškozeno sedmnáct a trosky lokomotivy byly rozházeny až do vzdálenosti 600 metrů od místa výbuchu.

Příčina exploze nebyla nikdy spolehlivě objasněna, nejčastěji se udávaly důvody jako závada na kotli, chyba strojvedoucího, odpadnutí velkého kusu kotelního kamene či nepředpokládaný vývoj a výbuch tzv. třaskavého plynu.

Za nejpravděpodobnější příčinu výbuchu však vyšetřovatelé považovali, buď technickou příčinu v kotli (porucha čerpadel) nebo chyby strojvůdce (chybné nastavení vodoznaku) k nedostatku vody v kotli, za jakého stavu strojvedoucí zprovoznil čerpadla. Napuštění studené vody do rozžhaveného prázdného či téměř prázdného kotle vedlo k prudkému vývoji velkého množství páry, která způsobila obrovský přetlak. Takový přetlak však kotel nemohl vydržet.

Otec mu dal výlet lokomotivou jako dárek, oba v ní zahynuli

Tato teorie odpovídá řadě důkazů a svědectví posbíraných po nehodě, má ale i slabé místo, protože kotel v lokomotivě měl pro tyto případy zabudovanou pojistku v podobě zvláštního olovem vyplněného šroubu – olovo se mělo při poklesu hladiny vody a rozžhavení kotle rozpustit, což by vedlo k zatopení topeniště vodou a předejití neštěstí. To se evidentně nestalo (šroub byl nalezen zcela neporušený), což vyšetřovatelé nebyli schopni vysvětlit.

Dnes, 16:29
Podle všeho jí byl příslušník německého šlechtického rodu Welfů zvaný Heinrich der Löwe čili Jindřich...
Dnes, 14:16
Pláň mírně stoupá až ke vzdálenému obzoru. Nízká tráva různých odstínů zelené barvy a zkroucené...
Dnes, 10:29
Chcete udělat dobrý skutek a vytvořit domov pejskovi z útulku? Určitě máte dobré úmysly. Adopci...
Dnes, 08:11
Současné tradice lidové kultury jako jsou různé obyčeje a svátky sahají až do dávné lidské...
Včera, 16:31
V naší zemi mají léčivé rostliny dlouholetou tradici. Již v dávné době je lidé nejen...
Včera, 14:10
Dej mi své ubohé, unavené, své schoulené masy, toužící volně dýchat. Ten žalostný nadbytek tvých...
Včera, 12:02
I s místenkou. A já se tím vlakem pokusila odjet. Pochopitelně v dobré víře. Absurdní zkušenost s českou...
Včera, 10:30
Železniční neštěstí u Blovic nedaleko Plzně vstoupilo do drážní historie jako nehoda vlaku s pádem...
Včera, 08:12
Letní prázdniny a s nimi i období dovolených jsou v plném proudu. Tisíce rodin v...
4.8.2020
Od Tábora až k nám, cestička jako mlat... Tuto písničku už z rozhlasu na táborském...
Reklama