26℃
Dnes je 18. červen , svátek má Milan

Před 190 se narodil František Fridrich, nejvýznamnější český fotograf a vydavatel druhé poloviny 19. století

Další fotky

František Fridrich získal ve své době jako jediný fotograf z Čech skutečně mezinárodní věhlas. Nejvíce se proslavil snímky Prahy a fotografiemi z lázeňských měst.

Reklama

František Fridrich, celým jménem František Josef Arnošt Fridrich, se narodil 21. května 1829 v Mělníce. Jeho otec Jan Melchior Fridrich byl po šestnáct let purkmistrem města. František tedy pocházel ze zámožných poměrů, v Praze rodině patřil dodnes stojící dům U zlatého říšského jablka v Michalské ulici, který Jan Melchior koupil v roce 1786.

Po běžných studiích měšťanského synka nastoupil roku 1847 na právnickou fakultu v Praze, ale studia nedokončil.
O počátcích jeho kariéry profesionálního fotografa toho mnoho nevíme.
V roce 1855 navštívil Fridrich světovou výstavu v Paříži, z níž si přivezl řadu stereotypických fotografií, které pak v září 1856 vystavoval v Praze a se svým stereoskopem a fotografickými snímky pak objížděl i venkov.
Byla to první autorská fotografická výstava v historii české fotografie.
Podle jedněch pramenů se konala v hotelu U arcivévody Štěpána na Václavském náměstí (dnes na jeho místě stojí hotel Evropa), podle jiných zdrojů proběhla v sále někdejšího hotelu Saský dvůr v Hybernské ulici.

Tak či onak byla Fridrichova stereoskopická expozice spojena s malým skandálem.
Fridrich byl patrně mírně nekonvenční a vystavoval za zástěnou a za zvláštní vstupné i fotografie ženských aktů. Tato epizoda byla později nepochybně i jedním z hlavních důvodů, proč bylo jinak úspěšnému a v té době už známému Fridrichovi odmítnuto udělení titulu c. k. dvorního fotografa. Dlužno dodat, že si to vynahradil v roce 1866 po prohrané válce Rakouska s Pruskem, kdy požádal o podobné právo v Prusku a po kladném vyřízení pak užíval titul „královský pruský dvorní fotograf“.

Fotograf Ladislav Sitenský by měl stovku. Připomíná ho výstava na Novoměstské radnici

V roce 1857 cestoval František Fridrich se svou snoubenkou Eleonorou Grögerovou do USA, kde se vzali a strávili zde tři roky. Přivezl soubor stereoskopických fotografií, které pak předváděl nejen zájemcům u nás, ale kupříkladu – a to dokonce už během zpáteční cesty do vlasti – v Krakově.
Další dva roky pak trávil střídavě v Praze a Teplicích. Na sever Čech jezdil zejména v lázeňské sezoně, neboť zde nacházel vděčnou a početnou bohatou klientelu pro zakázkové portréty. Teplice se od té doby staly, vedle Prahy a Karlových Varů, Fridrichovým nejoblíbenějším fotografickým místem. V Praze si naproti tomu připravoval zázemí pro plnohodnotný fotografický ateliér s daleko širším tematickým zaměřením.

Svůj pražský fotoateliér otevřel František Fridrich v roce 1862, a sice na Starém Městě v Michalské ulici, v rodinném domě U zlatého říšského jablka, který je dnes znám stejnojmennou restaurací.
Už při prvních návštěvách Teplic se začala vyhraňovat Fridrichova specializace na místopisnou fotografii, které se začal plně věnovat někdy od roku 1864. Stále prodlužoval dobu svých lázeňských pobytů a rozšiřoval vznikající fotografické cykly, dokonce zde pořádal přednášky o fotografování architektury. Nebyly to ale jen Teplice, kam směřovaly jeho podnikatelské aktivity, kde provozoval sklad a později i sezonní fotografický ateliér, filiálky si zřídil také v Karlových Varech a Mariánských Lázních.

Nejhezčí snímky z přírody od českých a slovenských fotografů jsou k vidění v Karolinu

Fridrichův tematický záběr je ve srovnání s jeho profesními kolegy nebývale pestrý a široký a převládá v něm užitkové fotografie a práce v exteriéru. Vedle oblíbené místopisné fotografie a snímků různých pamětihodností to byla samozřejmě i tehdy velmi oblíbená portrétní produkce ve formě vizitek, která se týkala jak běžných zákazníků, tak osobností politického či uměleckého světa, dále příležitostné fotografické gratulace, cyklus ilustračních fotografií k různým příslovím, fotografický herbář v podobě kolorovaných snímků květin, reprodukce uměleckých děl aj.
František Fridrich se stal i největším vydavatelem fotografických pohlednic v celém mocnářství. Obrovskou dokumentární hodnotu mají jeho četné pohledy na tehdejší pražskou zástavbu, dnes už v mnohdy zbořenou, či fotografie z různých společenských událostí. K jeho nejstarším pražským snímkům patří záběry z Hospodářsko-průmyslové výstavy na Rohanském ostrově v roce 1864, k těm nejvýznamnějším z posledního období zase cyklus fotografií rozestavěného, pak požárem zničeného a opět vystavěného Národního divadla z let 1880 až 1882 nebo právě dokončená stavba Rudolfina z roku 1885.

Zlatý fond Národního muzea fotografie představuje to nejlepší z české fotografie perspektivou tvůrců samotných

Někdy od roku 1870 vedl František Fridrich kromě ateliéru v Michalské ulici ještě vlastní fotografický obchod na nároží Příkopů a Havířské ulice.
V roce 1875 svůj fotoateliér pronajal malíři a vyučenému daguerrotypistovi Janu Malochovi (1825–1911), který u něj mimochodem v šedesátých letech pracoval, a sám si zřídil nový ateliér na tehdejší Ferdinandově, dnešní Národní třídě (dnes je tu kavárna Louvre).
Právě druhá polovina 70. a počátek 80. let znamenala pro Fridrichův ateliér největší rozmach a věhlas, který daleko překročil hranice Rakouska-Uherska.

V roce 1868 se Fridrich zřejmě podílel na založení Pražského ledního klubu, o dva roky později byl spoluzakladatelem Veslařského klubu Regatta a stal se jeho místopředsedou. Dále byl Fridrich zvolen tajemníkem Společenstva fotografů. Díky snímkům z prostředí bruslařských a veslařských sportů, které patřily k Fridrichovým zálibám, můžeme Františka Fridricha označit jako prvního fotografa sportu u nás. A byl i prvním, kdo fotografoval Prahu v zimě.

Ve svých šedesáti letech, v roce 1889, odešel František Fridrich na odpočinek. Ale ne tak úplný, pokoušel své štěstí na literárním poli, mimo jiné sepsal a vydal německy psaného průvodce Okružní cesta po Čechách.
Dům v Michalské ulici postoupil dceři Eleonoře a po zbytek života bydlel v domě U slona na nároží Staroměstského náměstí a Dlouhé třídy.
Na onen svět odešel 23. března 1892.

Zdroj: Wikipedie

FOTO: Praha objektivem Františka Fridricha

Praha objektivem Františka Fridricha - 1 staroměstské mlýny karlův most fridrich 60.létaDSC05101Praha objektivem Františka Fridricha - 2 Fridrich_František_(1829-1892) wiPraha objektivem Františka Fridricha - 3 pražský hrad fridrichPraha objektivem Františka Fridricha - 4 most františka josefa I. fridrich po 1865Praha objektivem Františka Fridricha - 5 kavárenský pavilon v městských sadech na poříčí, dnes muzeum prahy fridrich
Další fotky
Praha objektivem Františka Fridricha - 6 malá strana fridrich kolem 1865Praha objektivem Františka Fridricha - 6b podstalíúpatí vyšehradu fridrich kolem 1870Praha objektivem Františka Fridricha - 6c příkopy 2.pol.70.let fridrichPraha objektivem Františka Fridricha - 7 prozatímní divadlo fridrich kolm 1865Praha objektivem Františka Fridricha - 7b národní divadlo po požáru fridrichPraha objektivem Františka Fridricha - 9 bruslaři na střeleckém ostrově fridrich 60.létaPraha objektivem Františka Fridricha - 99 wikPraha objektivem Františka Fridricha - 0 sv.mikuláš staroměstské náměstí fridrich 1870

 

 

Včera, 17:30
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
Včera, 16:27
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Včera, 14:00
Americký fyzik Richard Feynman a jeho metoda učení, díky které byl uznávaný za své široké...
Včera, 11:30
Dějiny druhé světové války, zejména pak některé její klíčové okamžiky, jako jsou přesné okolnosti úmrtí...
Včera, 10:00
Česká ptačí říše je asi desetkrát větší než lidská. A přestože tito báječní okřídlení obratlovci...
Včera, 08:00
Však se mu také přezdívalo architekt módy. Uplatnil v ní svůj technický smysl pro proporce,...
16.6.2019
Je normální, že nikdo nemá chuť na milostné hrátky každý den. Frigidita bývá však často...
16.6.2019
Málo známá jaderná katastrofa, které měla být utajena. Celkově třetí největší nehoda tohoto druhu byla...
16.6.2019
Při svém pátrání po zapomenutých památkách jsem cestou na Makovou horu, která je středočeským poutním...
Reklama