Před 60 lety se zrodilo brněnské studio České televize. Vznikly v něm kultovní Četnické humoresky i Lotrando a Zubejda

18.8.2021
Jaroslav Svoboda

Studio vzniklo v červnu roku 1961, a to jako čtvrté studio tehdejší Československé televize, tedy po Praze, Ostravě a Bratislavě. Své vysílání zahájilo 6. července 1961 ze studia Typos, odkud zpočátku vysílalo – mělo zde k dispozici pouze malé prostory v mezipatře klasického bytového domu. Později mohlo využívat část pasáže, kde našla zázemí údržba přenosových vozů a sklady. Postupně se však rozrostlo.

Byli prvními filmovými herci, přesto jim ale kariéru pokazil nástup zvukového filmu

Začalo se zprávami

Počátky brněnského studia byly především zprávy, přesněji řečeno zpravodajství jako takové. Vyráběly se ale i zábavné pořady, zajišťovaly se sportovní přenosy a vstupy z brněnského výstaviště. Studio se tehdy velmi zaměřovalo na pořady se zemědělskou tématikou a  folklor.  Brněnské studio psalo také historii publicistických pořadů, jedním z těch  nejstarších byl pořad To nechce klid, který v rámci možností kritizoval nešvary té doby.

Přišel požár

Ovšem, 21. ledna 1964 zachvátil Typos požár, při kterém tehdy zemřel jeden člověk. Studio bylo rovněž na čas vyřazeno z provozu, ale diváci o pravidelné krajové vysílání nepřišli, protože přenosový vůz ničivý požár přežil bez úhony.

Petr Nárožný je mistrem improvizace. Z počátku to režiséry štvalo, později toho hbitě využívali

Vznikaly skvosty televizní kultury

Krátce po vzniku studia se v něm začaly vytvářet pořady pro děti a mládež, které se zde natáčí dodnes. Každý si asi vzpomene na dětské soutěžní pořady jako třeba Hrajeme si každý den, Hip, hap, hop nebo Az-kvíz Junior. Tyto a jiné pravidelné dětské pořady se na televizních obrazovkách objevily už na počátku 70. let.

Nezapomnělo se ani na dabing

Dabingové studio vzniklo v Brně v roce 1963. Důležitá kapitola historie se zde psala 21. srpna 1968, kdy se štáb studia přesunul na vysílač Kojál, aby informoval diváky o dění v Brně během počátku okupace vojsky Varšavské smlouvy. V Typosu už tou dobou totiž byla sovětská armáda, která znemožnila vysílání.

Judistu Koudelku ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje! nemusel hrál Luděk Sobota. Že si to nedovedete představit?

Dodnes na špici

Dodnes však tvoří brněnské studio páteř vysílání České televize a to i ve filmové tvorbě. Vznikala zde taková jako třeba pořady AZ Kvíz, Manéž Bolka Polívky,pohádky Sedmero krkavců nebo Lotrando a Zubejda a v neposlední řadě také velmi úspěšné seriály Četnické humoresky, Četníci z Luhačovic nebo z těch starších Slovácko sa nesúdí.

Zdroj: wikipedie, čsfdNepřehlédněte