Studio vzniklo v červnu roku 1961, a to jako čtvrté studio tehdejší Československé televize, tedy po Praze, Ostravě a Bratislavě. Své vysílání zahájilo 6. července 1961 ze studia Typos, odkud zpočátku vysílalo – mělo zde k dispozici pouze malé prostory v mezipatře klasického bytového domu. Později mohlo využívat část pasáže, kde našla zázemí údržba přenosových vozů a sklady. Postupně se však rozrostlo.
Začalo se zprávami
Počátky brněnského studia byly především zprávy, přesněji řečeno zpravodajství jako takové. Vyráběly se ale i zábavné pořady, zajišťovaly se sportovní přenosy a vstupy z brněnského výstaviště. Studio se tehdy velmi zaměřovalo na pořady se zemědělskou tématikou a folklor. Brněnské studio psalo také historii publicistických pořadů, jedním z těch nejstarších byl pořad To nechce klid, který v rámci možností kritizoval nešvary té doby.
Přišel požár
Ovšem, 21. ledna 1964 zachvátil Typos požár, při kterém tehdy zemřel jeden člověk. Studio bylo rovněž na čas vyřazeno z provozu, ale diváci o pravidelné krajové vysílání nepřišli, protože přenosový vůz ničivý požár přežil bez úhony.
Vznikaly skvosty televizní kultury
Krátce po vzniku studia se v něm začaly vytvářet pořady pro děti a mládež, které se zde natáčí dodnes. Každý si asi vzpomene na dětské soutěžní pořady jako třeba Hrajeme si každý den, Hip, hap, hop nebo Az-kvíz Junior. Tyto a jiné pravidelné dětské pořady se na televizních obrazovkách objevily už na počátku 70. let.
Nezapomnělo se ani na dabing
Dabingové studio vzniklo v Brně v roce 1963. Důležitá kapitola historie se zde psala 21. srpna 1968, kdy se štáb studia přesunul na vysílač Kojál, aby informoval diváky o dění v Brně během počátku okupace vojsky Varšavské smlouvy. V Typosu už tou dobou totiž byla sovětská armáda, která znemožnila vysílání.
Dodnes na špici
Dodnes však tvoří brněnské studio páteř vysílání České televize a to i ve filmové tvorbě. Vznikala zde taková jako třeba pořady AZ Kvíz, Manéž Bolka Polívky,pohádky Sedmero krkavců nebo Lotrando a Zubejda a v neposlední řadě také velmi úspěšné seriály Četnické humoresky, Četníci z Luhačovic nebo z těch starších Slovácko sa nesúdí.
Zdroj: wikipedie, čsfd