Před 66 lety měla premiéru pohádka Obušku, z pytle ven! Původně měla vypadat úplně jinak

7.9.2021
Jaroslav Svoboda

Není pohádka jako pohádka

Film neměl mít původně takovou podobu, na jakou jsme zvyklí. Měl trvat jen půl hodiny. Scénárista Jiří Brdečka také nedokázal skrýt svůj údiv a rozhořčení, když se dozvěděl, že má více jak hodinu, přesně 70 minut. Režisér Pleskot však žádné nové scény nevymyslel, jen hodně natáhl ty stávající. Kritika měla také problém s některými scénami, například scéna, ve které dostává chamtivý hostinský výprask, byla hodně kritizována. Novinářům vadilo, že je tak krutá a naturalistická.

I samotný obušek měl být jiný

Nedílnou součástí filmu je také ikonický obušek. Ten ale také původně neměl vypadat tak, jak nakonec vypadá. Měl to být malý chytrý trpaslík, ovšem nakonec se od této verze ustoupilo. Animátor Karel Mann od Jiřího Trnky pak vytvořil obušek, u kterého je zřetelnější mimika a grimasy, které jsou vidět hlavně ve zmíněné scéně výprasku.

Nezapomenutelný Hitler i mlynář Máchal se penze nedožil, oběsil se v 51 letech

Další zajímavosti

Filmování probíhalo na Vysočině v okolí Sněžného, Samotína a Krátké zhruba tři měsíce. Během této doby došlo k několika zajímavým událostem. Štábu se ale nevyhnula ani jedna nepříjemnost. Filmový osel, který byl ve Sněžném uvázaný v kůlně měl patrně chuť na dámskou společnost. Vedle kůlny byl totiž ustájený i pár koní, a tak když se osel utrhl a vběhl za kobylkou, druhý kůň se kvůli tomu splašil, a když se vzepjal, napíchl se na železnou tyč. Utrpěl natolik vážné zranění, že musel být druhý den utracen.

Během natáčení se své užil i hlavní hrdina Ladislav Pešek. V jedné scéně totiž spadl do potoka. Než se však scénu podařilo natočit správně, musel do něj spadnout asi pětkrát, což odnesl pořádným nastydnutím. V průběhu filmu pak v hospodě zazpívá píseň, která je vlastně básničkou F. L. Čelakovského s názvem Pocestný.

Film měl premiéru přesně před 66 lety, 7. září 1955.

Zdroj: csfd, vlastní zdroj


Témata:

Nepřehlédněte