35℃
Dnes je 26. červen , svátek má Adriana

Před 69 lety zachránil Západní Berlín před Rusy. Přestože to byl původně komunista

Další fotky

Řeč je o starostovi Západního Berlína v té době, Ernstu Rudolfu Johannesovi Reuterovi (29. 7. 1889 – 29. 9. 1953). V té době měl za sebou sovětské zajetí, nacistický koncentrák i turecké vězení. Proč by se měl po válce jako starosta svobodného města podřizovat nějakému sovětskému ultimátu?

Reklama

Ernst Reuter vstoupil do života stejně obyčejně jako řada jeho současníků. Navštěvoval univerzitu v Münsteru a Marburgu, kde v roce 1912 dokončil studia a složil zkoušky na učitele. V témže roce vstoupil do Německé sociálně demokratické strany (SPD). Počátkem 1. světové války nesouhlasil s císařskou politikou. Během bolševické revoluce byl Reuter v Rusku zraněn a dostal se do sovětského zajetí. Socialistické myšlenky, se kterými se seznámil v mládí, ho vedly k tomu, že se připojil k bolševikům, a o správnosti jejich světového názoru dokonce přesvědčoval i spoluvězně.

Pro sovětskou moc byl tak zapálený, že ho Lenin v roce 1917 poslal do Saratova, aby pomohl založit Autonomní sovětskou socialistickou republiku Povolžských Němců Volga (1918 – 1941) s hlavním městem Engels. Obyvatelé této republiky neměli šťastný osud. Po napadení SSSR hitlerovským Německem byli výnosem Nejvyššího sovětu SSSR ze dne 28. srpna 1941 kolektivně obviněni ze spolupráce s nepřítelem a následně deportováni do pracovních táborů na Sibiři a ve středoasijských svazových republikách.

Toužil po svobodné Gruzii a na Stalina prozradil kde co. Včetně jeho sadismu a spolupráce s carskou policií

Toho se Reuter nedočkal. Již v roce 1918 se vrátil do Německa, vstoupil do Komunistické strany Německa (KPD), stal se jejím funkcionářem a podporoval sovětské povstání ve středním Německu, později potlačené. Přestože byl „leninovec“, následkem vnitrostranického boje byl roku 1922 z německé komunistické strany vyloučen. Po nějaké době nerozhodnosti se pak nadobro vrátil k sociálním demokratům.

Rozkoš pro milovníky letadel. Vydejte se prozkoumat na 600 tisíc modelů do berlínského muzea

V té době, roku 1920, se Reuter poprvé oženil, a s manželkou Charlotte, zvanou Lotte, měli spolu dvě děti, Hellu (1920 – 1983) a Harryho (1921 – 1992), který se stal britským občanem a profesorem matematiky. V roce 1927 se Reuter rozvedl a opět oženil. Se svou druhou ženou Hannou měl jednoho syna Edzara (nar. 1928), který se stal generálním ředitelem Daimler Benz.

Když demokracie selže, aneb jak se Hitler stal německým kancléřem a zrodil se Führer. Zcela legálně

V roce 1926 Reuter působil v berlínské vládě, zakládal „Berlínský dopravní podnik“. Zasadil se o zavedení jednotné jízdenky v městské dopravě a podporoval rozšiřování berlínského podzemního systému. V letech1931 až 1933 se stal starostou Magdeburku, kde vzhledem k hospodářské krizi řešil především bytovou otázku a nezaměstnanost v regionu. Ačkoli byl řádně zvolen za člena Reichstagu, v roce 1933, když se dostali k moci nacisté, musel se mandátu vzdát a byl převezen do koncentračního tábora (KZ) v Lichtengurgu u Torgau. Po propuštění v roce 1935 odešel do exilu do Turecka, kde zůstal až do konce války a dokonce na univerzitě v Ankaře přednášel urbanistické plánování. Po vypuknutí druhé světové války Turecko soustředilo všechny občany s německým pasem do internačních táborů jako „spojence nepřátel“. To byla po ruském a nacistickém uvěznění již třetí Reuterova internace.

Na svědomí měl tisíce životů, přesto byl oblíbenější než Stalin. A také na to doplatil

Po skončení druhé světové války se Reuter vrátil do Berlína a pracoval na ministerstvu dopravy. V roce 1947 byl zvolen starostou Berlína. V této funkci čelil stále se zvyšujícímu tlaku ze strany sovětských okupačních sil. 16. května 1950 tak odmítl podmínky sovětského velitele města, za nichž by se měly konat další svobodné volby. Především šlo o právo veta pro Sovětský svaz ve výboru čtyř velmocí, které jako okupační mocnosti po válce spravovaly Berlín, a vydání nových bankovek, které měly nahradit znehodnocené říšské marky a měly se tisknout jedině v sovětské zóně. Kdyby se tak stalo, hrozilo obnovení inflace.

Tomu neuvěříte. Bavorská sovětská republika opravdu existovala. Naštěstí jen krátce a jako odstrašující příklad

Následná jednání se sovětskou stranou nevedla k žádnému řešení. Sovětské okupační úřady na pokyn Moskvy, 23. června zamezily veškerý přísun zboží do západních sektorů Berlína po silnicích, železnicích i vodních cestách. Stalin tak předložil Západu ultimátum a učinil ze dvou milionů Berlíňanů rukojmí Sovětů. Americký vojenský guvernér v Německu, generál Lucius Clay, se obrátil na velitele vzdušných ozbrojených sil v Evropě generála LeMaye a hned následující den bylo do Berlína letecky dopraveno prvních 80 tun potravin. Letecký most byl schválen prezidentem Trumanem a letecké dodávky dosáhly objemu až 8 000 tun nákladu denně, včetně uhlí a benzinu. Na každém ze tří západoberlínských letišť přistával každé 3 minuty letoun, což se neobešlo bez ztrát – při nehodách z toho plynoucích zahynulo 48 pilotů). Zapojily se i hydroplány, které přistávaly na západoberlínských jezerech.

FOTO: Ernst Reuter, starosta Berlína

Ernst Reuter, starosta Berlína - Ernst Reuter (1951) – wikipediaErnst Reuter, starosta Berlína - Berlínská blokáda – letecký most (1948-1949) – Zoom magazin – iPrimaErnst Reuter, starosta Berlína - Pohlednice rodině z koncentračního tábora Lichtenburg u Torgau. – wikipediaErnst Reuter, starosta Berlína - Znak Berlína – wikipediaErnst Reuter, starosta Berlína - Autonomní sovětská socialistická republika Povolžských Němců (1918 – 1941) – wikipedia
Další fotky
Ernst Reuter, starosta Berlína - Autonomní sovětská socialistická republika Povolžských Němců; wikipediaErnst Reuter, starosta Berlína - Autonomní sovětská socialistická republika Povolžských Němců; znak; wikipediaErnst Reuter, starosta Berlína - Berlín rozdělený do čtyř sektorů -wikipediaErnst Reuter, starosta Berlína - Berlínská blokáda – letecký most (1948-1949) – 100+1 zahraniční zajímavostErnst Reuter, starosta Berlína - Germany – cities – BerlinErnst Reuter, starosta Berlína - Airlift BerlinErnst Reuter, starosta Berlína - Berlínská blokáda – letecký most (1948-1949) – Moderní dějinyErnst Reuter, starosta Berlína - Berlínská blokáda – letecký most (1948-1949) – TwitterErnst Reuter, starosta Berlína - Berlínská blokáda – letecký most (1948-1949) – WikipédiaErnst Reuter, starosta Berlína - Berlínská blokáda – letecký most (1948-1949) – youtubeErnst Reuter, starosta Berlína - Berlínská blokáda – letecký most (1948-1949) -ČT24 – Česká televizeErnst Reuter, starosta Berlína - Povstání v Berlíně 1953 známka připomínající povstáníErnst Reuter, starosta Berlína - Ernst Reuter – americké známky v edici z roku 1959 Bojovník za svobodu – Mystic Stamp CompanyErnst Reuter, starosta Berlína - Berlin, Erich Duensing, Ernst ReuterErnst Reuter, starosta Berlína - Ernst_Reuter_(timbre_Berlin-Ouest).jpgPoštovní známka – wikipediaErnst Reuter, starosta Berlína - Leipzig, um den 17. Juni 1953Ernst Reuter, starosta Berlína - Poštovní známka Ernst Reuter – wikipediaErnst Reuter, starosta Berlína - Russland, Dorf Streckerau an der WolgaErnst Reuter, starosta Berlína - Povstání v v sovětské zóně v Berlíně 1953 – Marxistická Alternativa – WordPressErnst Reuter, starosta Berlína - U-Bahn Berlin – 2 – YouTubeErnst Reuter, starosta Berlína - U-Bahn Berlin – YouTubeErnst Reuter, starosta Berlína - Vlajka východního Berlína – wikipediaErnst Reuter, starosta Berlína - Vlajka Západního Berlína – wikipedieErnst Reuter, starosta Berlína - Znak SSSR – wikipedie

Tato „Berlínská blokáda“, kdy bylo město zásobeno pouze ze vzduchu, trvala celých 11 měsíců. Západoberlíňané reagovali na sovětskou blokádu masovou podporou nekomunistických stran a hnutím solidarity se západními spojenci. Západní Berlín, v čele se svým starostou Ernestem Reuterem, se stal „ostrovem svobody“. Populární Reuter byl roku 1951 znovu zvolen starostou a zůstal ve funkci až do své smrti následkem srdečního infarktu několik týdnů po povstání německého obyvatelstva v sovětské zóně Berlína 17. června 1953. Jeho pohřbu se zúčastnilo více než milion lidí.

 

Před 13 minutami
Došlo k tomu v bitvě u Brodů, jedna z největších tankových bitev v dějinách, která...
Před 1 hodinou
Vynálezem pana Guntenberga problémy spisovatelů, malířů, o hudebnících ani nemluvě, s reprodukcemi jejich uměleckých děl...
Před 2 hodinami
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Před 2 hodinami
Má za sebou desítky let v českých i slovenských divadlech, spolupráci s vynikajícími umělci, jeho...
Před 3 hodinami
Všichni známe přirovnání „je chytrý“ nebo „je mazaný jako liška“. Jak to ale s onou...
Včera, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Včera, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Včera, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Včera, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Včera, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Včera, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Reklama