6℃
Dnes je 20. březen , svátek má Světlana

Před 75 lety, v noci z 8. na 9. března 1944, byla spáchána největší hromadná vražda českých občanů v historii

Další fotky

Vyhlazení tzv. Terezínského rodinného tábora v Osvětimi (tzv. BIIb) připravilo v plynových komorách o život během jediné noci na 3700 židovských žen, mužů i dětí.

Reklama

Setkání ke vzpomínce na noc zmařených nadějí se uskuteční 7. března v 18 hodin na nádraží Bubny v Praze 7. Vystoupí při ní česká sopranistka Irena Troupová s klavírním doprovodem Jana Duška. Orchestr Gymnázia Přírodní škola vzpomene válečné události písněmi dětí z terezínského ghetta a motivy z textů Hanuše Haachenburga (1929 v Praze – 1944 v Osvětimi), vůdčí osobnosti časopisu Vedem, který vydávalo asi sto chlapců v koncentračním táboře. Z té stovky jich přežilo patnáct, mimo jiné i herec Zdeněk Ornest.

Vzpomínkovou akci pořádá Památník šoa Praha a Institut Terezínských skladatelů ve spolupráci s Terezínskou iniciativou a Židovským muzeem v Praze pod záštitou radní pro kulturu hlavního města Prahy Hany Třeštíkové a starosty Prahy 7 Jana Čižinského.

Terezínský rodinný tábor očima Pavla Stránského

„Na způsobu, s nímž s námi zacházeli, bylo několik odlišností od běžného zacházení s nově příchozími vězni. Neprošli jsme obvyklou selekcí, nikdo nebyl poslán okamžitě do plynové komory. Neoholili nám hlavy. Muže i ženy umístili do jednoho tábora, byť do zvláštních mužských a ženských bloků. Děti ponechaly s matkami.
V Terezíně jsme ještě byli pan „tenaten“, paní či slečna „taata“.

Zde jsme se stali čísly vytetovanými na levém předloktí. Čísly jsme se hlásili esesákům a na přání některých z nich jsme byli nuceni připojovat „židovská svině“, nebo „smradlavý žid“. Skutečně jsme byli špinaví a páchli jsme…“ vzpomínal na Terezín spisovatel a překladatel Pavel Stránský v knize Poslové obětí (1999).

Nádraží, kde probíhaly transporty Židů do Osvětimi. Prohlédněte si hrůzu, která je cítit i z fotografií…

„…tábor BIIb byl jedním ze sedmi přidružených táborů asi půldruha kilometru od hlavního tábora v Osvětimi. Říkalo se mu Český rodinný tábor. Šlo o obrovský nacistický humbuk. Měl posloužit jako alibi, když se objevily z právy o organizovaných masových vraždách v Osvětimi. V září roku 1943 dopravili nacisté do tohoto tábora dva transporty z Terezína, v prosinci téhož roku dva další a poté tři v květnu roku 1944. Zářijové transporty byly asi po pěti tisících, květnové čítaly asi sedm tisíc pět set. Každý transport měl zůstat v táboře šest měsíců a pak zemřít v plynových komorách. Zaplynované měli nahradit „čerství“ vězni, aby případná komise Mezinárodního červeného kříže zjistila, že jsou vězni v „dobrém“ stavu.

Každý z nás měl v ústřední kartotéce hlavního tábora osobní kartu s poznámkou Sonderbehandlung – Zvláštní zacházení. Nacisté měli pro všechno krycí názvy. Zvláštní zacházení znamenalo v nacistickém žargonu smrt v plynové komoře. V noci z 8. na 9. března 1944 odvezli nacisté – až na malé výjimky – všechny dosud žijící vězně ze zářijového transportu do plynu – kolem 3800. Byla to největší masová vražda českých židů,“ popsal ve svém díle Pavel Stránský hrůzy holocaustu, největší ostudy lidského plemene v jeho dějinách.

Zdroje: Památník ticha Bubny; Pavel Stránský: Poslové obětí

FOTO: Terezínský rodinný tábor

Terezínský rodinný tábor - 1 bratři-Lili-Jacob oheladom.cz teezie dubinováTerezínský rodinný tábor - 1 tere gheto pinterestTerezínský rodinný tábor - 2 BIIb_obrazekTerezínský rodinný tábor - 4 hany.infoTerezínský rodinný tábor - 5 trhovokamenický památník
Další fotky
Terezínský rodinný tábor - 6 veselý ffTerezínský rodinný tábor - 9 Bubenské nádraží opět ožije koncerty a happeningy_foto Karel Cudlín_ repro zdarmaTerezínský rodinný tábor - 0 holocaust.cz
Před 18 minutami
Provozovatelé středočeských lyžařských areálů hodnotí končící lyžařskou sezonu jako lehce nadprůměrnou, z pohledu sněhových podmínek...
Před 1 hodinou
Většina žen ještě stále nenosí tu podprsenku, která odpovídá jejich velikosti. Navíc většina žen nemá...
Před 2 hodinami
Před 121 lety (20. března 1898) zemřel ruský grafik a malíř Ivan Ivanovič Šiškin. Svému...
Dnes, 14:00
Chcete si dát jarní detox a hledáte i ty méně známé rady? Určitě nezkoušejte trik...
Dnes, 12:55
Jozef Kroner natočil 57 filmů, přes stovku televizních filmů a inscenací, 14 seriálů. Jeho celoživotní...
Dnes, 11:30
K útoku touto bojovou chemickou látkou na cestující tokijského metra došlo 20. března 1995. I...
Hana Benešová v Olomouci
Dnes, 10:00
První dáma, kterou lidi zbožňovali. I když odmítala novináře a lidé o jejím soukromí příliš...
Dnes, 09:35
Bydlení v hlavním městě je stále oblíbenější, o čemž svědčí nejenom budování mnohých nových projektů....
Dnes, 08:00
Kdo by jako dítě nechtěl mít doma koně, lva, tygra, slona nebo žirafu? Nebo rovnou...
Včera, 17:30
Nestává se často, aby letadlovou loď málem potopilo jediné nepřátelské letadlo. USS Franklin měla mimořádnou...
Reklama