20℃
Dnes je 19. duben , svátek má Rostislav

Před 80 lety se německý šlechtic stal prvním vůdcem protektorátu Čechy a Morava.

„Nemám, co bych k tomu řekl, neměl jsem žádnou politickou moc“. Takto se První český protektor Konstantin von Neurath vyjadřoval před Norimberským tribunálem. Kdo tedy Konstantin von Neurath vlastně byl?

Reklama

Konstantin von Neurath se narodil 2. února roku 1873 v Kleinglattbachu, hlavním městě tehdejšího Württemberského království. Pocházel ze šlechtické rodiny a náležel mu tedy titul svobodný pán. Po vystudování práv směřoval do diplomacie a před válkou působil nejprve v Londýně a následně v Istanbulu. V první světové válce bojoval na západní frontě a působil v německé císařské armádě v hodnosti kapitána záloh. Po válce se vrátil do diplomatických služeb a působil v Dánsku, v Itálii (1921-30) a v Británii (1930-32).

Ne všichni chtěli Hitlerovi ustoupit. Tajná zpráva o Mnichovské zradě v roce 1938

Mezi léty 1932 a 1938 byl ministrem zahraničních věcí v hitlerovském Německu ačkoli s nacistickým kancléřem v mnohém nesouhlasil a patrně zcela nesdílel nacistické přesvědčení. O německém vůdci po válce vypověděl: „Byl lhář, bylo to stále jasnější. K pravdě neměl prostě žádný respekt. A přece to nikdo na začátku nepoznal. Byl fascinující demagog. Oklamal mnoho lidí.“ Nejspíše z důvodu této distance od Führera a jeho ideologie vstoupil do NSDAP až roce 1937, kdy už členství ve straně bylo naprostou podmínkou participace na vysoké politice. V únoru 1938 byl Hitlerem zbaven funkce ve prospěch agresivnějšího Joachima von Ribbentropa a zůstal ve funkci ministra bez portfeje.

Boj o Sudety v roce 1938. Na spory s Německem mladé Československo osudově doplatilo

21. března 1939 byl ustanoven říšským protektorem v Protektorátu Čechy a Morava. Jeho jmenování do této funkce bylo výslednicí rozdílných zájmů a okolností. Konstantin von Neurath měl v pozici protektora působit jako konzervativní a v Evropě uznávaná a uhlazená politická osobnost, bez sklonů k radikalismu. Zároveň splňoval i podmínku československého prezidenta Emila Háchy, který žádal, aby se protektorem nestal sudetský Němec. Ve srovnání s o několik “tříd“ tvrdšími následovníky se Neurath jeví, jako přijatelná alternativa. Navzdory tomu se zasadil o implementaci Norimberských zákonů, uzavření českých vysokých škol a germanizaci školství, kultury i průmyslu.

Emil Hácha byl prezidentem „Druhé republiky“ i Protektorátu. Byl obětí nebo zrádcem?

Přesto byl v září 1941 Hitlerem fakticky nahrazen Reinhardem Heydrichem kvůli údajné shovívavosti a hlavně neschopnosti vyrovnat se s posilujícím odbojem. Po smrti Heydricha nahradil další zastupující říšský protektor. Formálně však zůstal von Neurath ve funkci až do srpna 1943.

Poslední Vánoce nacistických zločinců. Tyto dobové fotky jste pravděpodobně neviděli

Na konci války byl dopaden francouzskými jednotkami a postaven před Norimberský soud. Zde se stavěl do role vykonavatele politických zadání a úkolů, proti nimž údajně neexistovala možnost vzepření. Zároveň se opakovaně kriticky vyjadřoval ke krutým nacistickým praktikám a ke svým nástupcům v pozici šéfa protektorátu.

Přesto mu byl tribunálem vyměřen trest odnětí svobody ve výši 15 let. Trest ovšem neodseděl v plné výši. Po osmi letech strávených za mřížemi byl roku 1954 z věznice ve Spandau ze zdravotních důvodů propuštěn po prodělaném infarktu. Zemřel o dva roky později v Enzweihingenu.

 

Včera, 17:30
Elisabeth Anderson Sierra je Američanka žijící v americkém státě Oregon. Má syndrom hyperaktivity, který způsobuje,...
Včera, 16:00
Uklízení je pro vás jako za trest a raději si libujete v nepořádku a chaosu?...
Včera, 14:00
Nelze pochopit Borgie, aniž je zasadíme do kontextu jejich doby. Rok 1492, kdy byla objevena...
Včera, 13:24
V minulém článku jsme se zaměřili na ceny ročních předplatních kuponů na městkou hromadnou dopravu....
Včera, 11:30
Barevná vajíčka, pomlázka, mazanec. Svátky jara už jsou za dveřmi, a proto jsme si pro...
Včera, 10:00
Tento kamenný kostelík se zvláštní věží a přilehlým hřbitůvkem nalezneme nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Při...
Včera, 08:00
Už jen proto, že Thor Heyerdahl se nebál. Nebál se práce v terénu ani riskantních...
17.4.2019
Kryštof Kolumbus byl odvážný. Byl umíněný. Byl nenasytný ve své touze nejen po objevitelských úspěších,...
17.4.2019
Panenku Barbie ještě neznala snad žádná československá holčička, přestože na Západě už ovlivnila generace dívek....
17.4.2019
Najdete ji v galerii pražského Klementina a nese podtitul víc než lákavý – Svobodné zednářství...
Reklama