Před 98 lety začaly první zimní olympijské hry, jaké budou ty letošní?

25.1.2022
Jaroslav Svoboda

Dnes je tomu přesně 98 let od zahájení historicky prvních zimních olympijských her, které se konaly ve francouzském Chamonix. Československá výprava tenkrát nevybojovala ani jednu medaili, budou naši sportovci letos úspěšnější?

První zimní olympiády se ale neúčastnilo tolik států jako dnes. Do Chamonix v roce 1924 přijely výpravy Belgie, Československa, Finska, Francie, Jugoslávie, Itálie, Kanady, Lotyšska, Maďarska, Norska, Polska, Rakouska, Švédska, Švýcarska, Spojených států a Velké Británie. Nejdelší cestu do Chamonix však měli argentinští bobisté. Na slavnostním zahájení se však neobjevili, protože při tréninku s bobem těžce havarovali a byli všichni převezeni do nemocnice. Bylo to tak první neštěstí v historii zimních olympijských her.

Prvním olympijským vítězem v historii zimních olympijských her se stal rychlobruslař z USA Charles Jewtraw, který zvítězil v závodě na půl kilometru. Hrdinou olympiády pak byl Nor Thorleif Haug, který získal tři zlaté medaile v běžeckých disciplínách a v závodě sdruženém a k tomu ještě čtvrté místo za skoky na lyžích.

Konec olympijských her? Japonští lékaři je chtějí kvůli covidu zrušit

Problémy tenkrát byly s běhy na lyžích. Závod na 18 km vyvolal protest finské výpravy. Oproti původnímu programu se totiž uskutečnil jako běh pro závod sdružený, i když ten se měl původně konat samostatně. První dvě místa přitom obsadili Norové Haug a Grøttumsbråten, kteří byli přihlášeni pouze k závodu sdruženému. Jury protest Fin zamítla a tito závodníci tak získali zlatou a stříbrnou medaili v disciplíně, na kterou původně nebyli ani přihlášeni. I běh na lyžích na 50 km byl ale zajímavý, konal se totiž za obtížných podmínek, částečně za sněhové bouře v –17 °C. Vedoucí týmů USA a Velké Británie odmítli pustit své běžce na trať a dalších dvanáct závodníků odstoupilo v průběhu závodu.

Poprvé a zatím i naposled se na první zimní olympiádě udělovaly medaile i za rychlobruslařský čtyřboj – možná tolik nadějné disciplíně českých závodnic. Na hrách v roce 1924 se navíc poprvé objevila tehdy teprve dvanáctiletá krasobruslařská hvězda Sonja Henie. Vítězka soutěže krasobruslařek Herma Plancková-Szabóová z Rakouska její účast okomentovala slovy: „S dětmi nezávodím!“

Hry v ohrožení: Pořadatelé olympiády potřebují dalších 500 zdravotníků

První zimní olympiáda však nebyla příliš úspěšná pro československou výpravu. Žádný z našich olympioniků totiž nezískal ani jednu ze 43 rozdělovaných medailí. Přesto si ale nevedli špatně. Nejblíže medaili byl krasobruslař Josef Slíva, který zřejmě jen vlivem nepřízně rakouských rozhodčích, kteří po rozpadu Rakousko-Uherska asi naše závodníky zrovna nemilovali, nezískal bronzovou medaili a byl odsunut na čtvrté místo. Jak se bude našim olympionikům dařit letos v Pekingu?