16℃
Dnes je 24. červenec , svátek má Kristýna

Před asi 100 lety se narodil nejstatečnější ze Sedmi statečných. V žilách mu kolovala i romská krev a duši tížilo nejedno tajemství

Další fotky

Nezapomenutelný Yul Brynner o svém dětství a mládí mlžil tak dokonale, že ani neznáme přesné datum jeho narození. Nejčastěji se uvádí 11. červenec 1920, on sám tvrdil, že to bylo 7. července 1915, ale mohl to být také kterýkoliv den mezi tím. A to je jen jedno z mnoha tajemství, které ho provázejí dodnes.

Reklama

Co o něm víme a co jen tušíme?

 • O jeho skutečném původu, rodině a faktické národnosti je toho známo poměrně málo, on sám nejvýrazněji se hlásil ke svému romskému původu. Ten je na Západě vnímán jako exotický a zajímavý a romské etnikum jako romantické a svobodomyslné, bez negativních konotací obvyklých u nás.
 • Jaké měl Yul ve skutečnosti dětství, věděla jen jeho matka a/nebo sestra. On sám se o tomto období svého života vyjadřoval jen málo a nejasně. Bezpečně víme jen to, že se narodil ve Vladivostoku.

Gregory Peck hrál v té krásné době, která byla idolům příznivá. V době, kdy na filmovém plátně byli Muži a Ženy

 • Jeho matka, Marusja Blagovidová, byla po svém otci Ruska židovského původu, po matce pravděpodobně rumunská či maďarská Romka.
 • Jeho otec byl mongolsko-čínský vědec Boris Brynner. Po něm Yul také získal svoje „otěčestvo“ Borisovič. B. Brynner pocházel ze šesti dětí, před 1. světovou válkou studoval v Petrohradu mineralogii a geologii a během studií se tam seznámil s Yulovou matkou, která tam studovala na konzervatoři.
 • Yul dostal své evropsky znějící jméno po svém dědečkovi z otcovy strany. Byl švýcarského původu a jmenoval se Julius Brynner. Yul Brynner měl ale také neruské jméno, které prý mohlo znít jako Tadžechán (psáno Taidje Chánnebo Tadje Khan). On sám uváděl, že hovoří plynně celkem sedmi jazyky – rusky, anglicky, francouzsky, čínsky, japonsky, mongolsky a maďarsky a že další tři světové jazyky ovládá částečně.

Vzpomínáte na Huróna Maguu v Posledním Mohykánovi? Nejslavnější indiánský záporák dnes slaví 71. narozeniny

 • Když bylo Yulovi asi 15 let, otec rodinu definitivně opustil a matka s dětmi roku 1934 za dramatických okolností emigrovala z Ruska přes Čínu do Francie. Tam Yul přes své mládí živil rodinu jako zpěvák, kytarista, hráč na balalajku a akrobat; vystupoval v barech a v kabaretech s cikánským folklórním souborem. Přitom ovšem ještě stihl vystudovat a obhájit doktorát filosofie na pařížské Sorbonně.
 • Když vystupoval jako artista v cirkuse, vážně se zranil při pádu z velké výšky a musel se podrobit dlouhodobému léčení. Na velké bolesti mu lékaři dávali opiáty, takže po úspěšném vyléčení se musel Yul potom ještě podrobit odvykací kúře.

Ennio Morricone dnes slaví 90. narozeniny. Co jste o Mistru filmové hudby ještě nevěděli?

 • Před začátkem 2. světové války odcestoval přes Rusko do USA a získal tam první malou filmovou roli. Na konci války také pracoval jako francouzský válečný rozhlasový zpravodaj. Po válce začal navštěvovat herecké kurzy, občas pracoval pro televizi a pokoušel se i o režii.
 • V roce 1949 dostal první epizodní roli ve filmu Newyorský přístav, o dva roky později hrál a měl velký a zasloužený úspěch v muzikálu „Král a já“, který byl později přenesen i na filmové plátno. Ačkoliv Yul Brynner měl film velmi rád, lépe se cítil v divadle, v přímém kontaktu s diváky. Největší umělecký úspěch zaznamenal ve westernu „Sedm statečných“ (1960), ale úspěšné byly i jeho další filmy, např. Desatero přikázání (1956) nebo Šalamoun a královna ze Sáby (1959).

Představujeme vám 5 nejlepších filmů šedesátých let. Souhlasíte?

 • Byl čtyřikrát ženatý. V prvním manželství, s herečkou Virginií Gilmore (1944 – 1960), které skončilo rozvodem, se narodil syn Rock Brynner. Ze vztahu s Frankie Tilden se narodila dcera Lark Brynner, která žila s matkou a Brynner je finančně podporoval. Druhé manželství s Doris Kleiner (19601967), modelkou a herečkou pocházející z Chile, skončilo rovněž rozvodem. Narodila se z něj dcera Victoria Brynner, jejíž kmotřenkou byla Audrey Hepburnová, neboť druhá Brynnerova žena Doris Brynnerová byla její osobní přítelkyní.

OBRAZEM: Kde se Olga Schoberová objevila, tam zazářila. I na fotkách, které asi neznáte

 • Ve třetím manželství spolu s tehdy již dvakrát vdanou francouzskou celebritou Jacqueline Thion de la Chaume (19711981) adoptoval vietnamská děvčátka Miu (*1974) a Melody (*1975). Manželství se rozpadlo proto, že Yul dle názoru své ženy zanedbával rodinu kvůli svému angažmá v divadle a aférám s obdivovatelkami.
 • Se svou poslední ženou Kathy Lee, baletkou původem z Malajsie (nar. 1957) se Yul oženil 4. dubna 1983 ve věku 62 let. Toto manželství trvalo až do jeho smrti.
 • Yul Brynner celý život rád zpíval, zejména romské písně, dokonce sám ve Vídni natočil celou jednu LP desku romských písní, velmi rád četl klasickou literaturu a vášnivě fotografoval. Velmi mnoho svého času i velké sumy peněz věnoval systematické charitativní práci zejména ve prospěch UNICEF a opuštěných a nemocných dětí. Zemřel října 1985 v New Yorku na rakovinu plic.

FOTO: Yul Brynner

Yul Brynner - Yul Brynner – jeden ze Sedmi statečných – hdnetmoviesYul Brynner - Brynner jako Ramesse II. V Desateru přikázání – wikipediaYul Brynner - Western Sedm statečných – Western Classic MoviesYul Brynner - Fotografie Yul Brynnera při imigraci do USA – wukupediaYul Brynner - Kathy Lee a Yul Brynner – www.whosdatedwho
Další fotky
Yul Brynner - Brynner s Gertrude Lawrence v původní inscenaci Král a já (1951)Yul Brynner - DORIS KLEINER, ELI WALACH a STEVE McQUEEN při natáčeni The Magnificent Seven (Sedm statečných) – picflickYul Brynner - První žena Yuk Brynnera Virginia Gilmore – doctormacroYul Brynner - Sedme statečných – Hollywood ReporterYul Brynner - Sedme statečných – MoviemarketYul Brynner - Sedme statečných – The RingertYul Brynner - Socha Brynnera ve Vladivostoku, Rusko – wikipediaYul Brynner - Yul Brynner (náruživý kuřák) se svou druhou ženou Doris Kleiner – www.whosdatedwhoYul Brynner - Yul Brynner se svou třetí ženou Jacqueline Thion de la Chaume ( narozená roku 1932) a adoptovanou vietnamskou holčičkou – facebookYul Brynner - Yul Brynner se svou druhou ženou Doris Kleiner (vlevo) – www.whosdatedwhoYul Brynner - Yul Brynner se svou první ženou Virginií Gikmore (1919 – 1986) – www.whosdatewhoYul Brynner - The No-name Movie Blog
 • Devět měsíců před svou smrtí, když už věděl o své smrtelné nemoci, vystoupil Yul Brynner v pořadu „Dobré ráno, Ameriko“, kde hovořil o nebezpečí kouření, a vyslovil přání, aby proti tomuto zlozvyku byla spuštěna reklamní kampaň. Několik dní po jeho smrti hlavní televizní stanice reklamní spot proti kouření také skutečně vysílaly.

 

Včera, 17:30
V protektorátu Čechy a Morava nebylo nenáviděnějšího nacisty než Karla Hermanna Franka. To on stál...
Včera, 17:09
Pražský magistrát stále hledá místo pro umístění Slovanské epopeje. V současné době prověřuje prostory, které...
Včera, 16:00
Pamatujete si ještě na Moniku Lewinskou? Jako stážistka byla po vůli americkému prezidentovi Billu Clintonovi...
Včera, 14:00
Zákolany u Kladna jsou u starší generace neodmyslitelně spjaty s dělnickým hnutím. Ladislav Zápotocký –...
Včera, 11:30
Což je záliba pro kapitána dopravního letadla trochu neobvyklá. Robert „Bob“ Pearson ovšem miluje létání...
Včera, 11:03
Kouzelné Jižní Čechy patří k nejvyhledávanějším oblastem České republiky. Tato dvě místa nedaleko Českých Budějovic...
Včera, 10:24
Ringhofferovi byla pražská německá rodina podnikatelů a průmyslníků. Zprvu vyráběli pivovarské a cukrovarnické zařízení, později...
Včera, 10:00
Na zahrádce všechno kvete a bují. Za pár týdnů budeme sklízet například první rajčata. Aktuálně...
Včera, 08:30
Obliba velkých i malých pivovarů je stálá a tak není divu, že sou často cílem...
Včera, 08:00
Známý americký spisovatel a humorista Mark Twain prohlásil: „Kdyby bylo možno zkřížit člověka s kočkou,...
Reklama