25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Před invazí do Afriky dal přednost boji o německý císařský trůn. Nepodařilo se mu ani jedno

Další fotky

Přesto se Alfons X. Kastilský, zvaný Moudrý nebo též Učený (španělsky Alfonso el Sabio, 1252 až 1284), zapsal nejen do dějin Španělska, ale celé Evropy svým významným podílem na rekonkvistě, tedy znovudobytí Pyrenejského ostrova z rukou muslimů. I díky němu má dnes Evropa svou současnou podobu.

Reklama

Alfons pocházel ze dvou královských rodů. Jeho otec Ferdinand III. Svatý spojil dvě království, kastilské a leónské, a zahájil tzv. rekonkvistu, čili znovudobytí Pyrenejského poloostrova a vyhnání muslimů z Evropy. Ke Kastilii připojil mj. Jaén, Cordobu a Sevillu. Alfonsova matka Alžběta Štaufská byla dcerou německého krále Filipa.

Dostala ho až raketa vypálená z vrtulníku. Před 15 lety byl zabit radikální vůdce islamistů Ahmad Jásin

Když Alfons dosáhl věku 19 let, začal se formálně titulovat jako následník trůnu a ujal se státnických funkcí v leónském království. Nedlouho poté se začal zapojovat také do vojenských operací. Pokračoval v úsilí svého otce a dobyl města Jerez, Medina Sidonia, Nieble a Cádiz, Cartagena a Alicante. Potlačil také vzpouru muslimů v údolí řeky Guadalquivir.

Před 50 lety se Arafat stal vůdcem Palestinců. Jeho vzorem byl Hitler, platila ho Moskva. Co o něm ještě nejspíš nevíte?

Když 30. května 1552 zemřel Ferdinand III., následujícího dne se infant Alfons stal Alfonsem X., králem Kastilie a Leónu. Na počátku své vlády Alfons X. uvažoval o velké invazi do severní Afriky, čímž by zamezil další migraci muslimů na Pyrenejský poloostrov. Muslimové by přišli jak o lidskou, tak i materiální podporu z Afriky a mohlo by dojít k úplnému obsazení Pyrenejského poloostrova křesťany. Z těchto plánů však sešlo.

Ivanka Kohoutová, ředitelka SZŠ Ruská, a její právní zástupce Radek Suchý.

Žena, která bránila školu před islámskou vírou, dostala metál od Zemana. Prezident ocenil ředitelku z kauzy hidžáb

Největší Alfonsovou touhou však bylo získat pro sebe trůn Svaté říše římské, o což usiloval přes polovinu své vlády. V roce 1257 získal Alfons hlasy čtyř kurfiřtů (vč. hlasu českého krále), jeho protikandidát, Richard Cornwalský, získal tři. Ten se však drze vypravil do Cách a dal se (zřejmě s tichou podporou papeže Alexandra IV.) protiprávně korunovat římským králem, zatímco Alfons zůstal doma. Následná snaha získat císařskou korunu ho stála mnoho úsilí, ale hlavně i peněz kvůli pletichářské politice dalších papežů. V roce 1275 se Alfons svých dalších nároků na německý císařský trůn vzdal.

Sv. Vincenc ze Zaragozy byl prvním španělským mučedníkem. Jak souvisí s vínem a s Vincentkou?

Alfonsův obrovský přínos pro světovou kulturu pramenil z nutnosti vládnout křesťanům v zemích s významnými muslimskými a židovskými menšinami. Na svém dvoře shromáždil nejlepší právníky, básníky, vědce a překladatele a sám se podílel na mnoha významných dílech z různých oborů. Alfons X. je také považovaný za autora části sbírky 420 lyrických básní „Písně na Pannu Marii“ (1270 až 1282), opatřené nádhernými ilustracemi. Námětem byla rytířská láska, náboženská oddanost, ale i politická satira a každodenní radosti i starosti.

Tradiční španělské dobrůtky. Známe recept na oblíbenou paellu nebo fidellu. V čem se liší?

Konec vlády Alfonse X. byl poznamenaný vzpourou šlechty, která usilovala o větší podíl na moci a tím i o větší příjmy, a nastaly i rozbroje v rodině samotné kvůli následnictví. Alfons X. Moudrý zemřel v Seville 4. dubna 1284 a jeho nástupcem se stal jeho druhorozený syn Sancho, jak si to Alfons přál.

FOTO: Alfons X., král Kastilie a Leonu

Alfons X., král Kastilie a Leonu - Alfons X. Moudrý (1221 – 1284) – král kastilie a leonu – wikipediaAlfons X., král Kastilie a Leonu - Pevnost Alcazar ve městě Jerez, kterou dobyl Alfons X. Moudrý – Spain is cultureAlfons X., král Kastilie a Leonu - Mapa – království leon – wikipedieAlfons X., král Kastilie a Leonu - Ferdinand III. – otec Alfonse X. Moudrého – wikipediaAlfons X., král Kastilie a Leonu - Alžběta Švábská – matka Alfonse X. Moudrého – wikipedia
Další fotky
Alfons X., král Kastilie a Leonu - Alicante – město které roku 1246 dobyl Alfonsův otec Ferdinand II. Svatý – Booking.Alfons X., král Kastilie a Leonu - Córdoba – město které roku 1236 dobyl Alfonsův otec Ferdinand II. Svatý – wikipedieAlfons X., král Kastilie a Leonu - Córdoba – město které roku 1492 dobyl Alfonsův otec Ferdinand II. Svatý – wikipedieAlfons X., král Kastilie a Leonu - Křesťanská království na Pyrenejském poloostrově ve 12. století – WIKIPEDIEAlfons X., král Kastilie a Leonu - Jaén – město které dobyl Alfonsův otec Ferdinand II. Svatý – wikipedieAlfons X., král Kastilie a Leonu - Pevnost Castillo de Medina Sidonia, kterou dobyl Alfons X. Moudrý – youtubeAlfons X., král Kastilie a Leonu - žPevnost ve městě Jerez, kterou dobyl Alfons X. Moudrý – Cicerones GaditanosAlfons X., král Kastilie a Leonu - Pevnost ve městě Jerez, kterou dobyl Alfons X. Moudrý – wikipediaAlfons X., král Kastilie a Leonu - Pevnost ve městě Nieble, kterou dobyl roku 1262 Alfons X. Moudrý – Michelin TravelAlfons X., král Kastilie a Leonu - Písně na Pannu Marii – 1 – sonusantiqva.orgAlfons X., král Kastilie a Leonu - Písně na Pannu Marii – 2 – sonusantiqva.orgAlfons X., král Kastilie a Leonu - Písně na Pannu Marii – 3 – ArtehistoriaAlfons X., král Kastilie a Leonu - Písně na Pannu Marii -Encorchetados – WordPress.Alfons X., král Kastilie a Leonu - Písně na Pannu Marii -WikipediaAlfons X., král Kastilie a Leonu - Povodí Guadalquiviru na mapce Pyrenejského poloostrova – wikipedieAlfons X., král Kastilie a Leonu - Rozdělení křesťanské a islámské vlády na Pyrenejském poloostrově kolm roku 1100 – youtubeAlfons X., král Kastilie a Leonu - Státní znak království Leon – wikipedieAlfons X., král Kastilie a Leonu - Vlajka Kastilie – wikipediaAlfons X., král Kastilie a Leonu - Vlajka království Leon – WIKIPEDIEAlfons X., král Kastilie a Leonu - Z Cadizu vyhnal muslimyl Alfons X. Moudrý v roce 1262 – El PaísAlfons X., král Kastilie a Leonu - Znak Alfonse X. Moudrého z doby nástupu – wikipedia

Období Alfonsovy vlády bylo poznamenáno rekonkvistou, tj. znovudobýváním Pyrenejského poloostrova z rukou muslimů, kteří na něj pronikli v roce 711. Formálně skončila až dobytím muslimské Granady roku 1492, která rekonkvistě úspěšně vzdorovala tím, že platila Španělsku určitý poplatek, tzv. tribut. V bojích proti muslimům na Pyrenejském poloostrově se vyznamenal i španělský národní hrdina, kastilský rytíř El Cid (1040 až 1099). Na druhou stranu přítomnost Araba na Pyrenejském ostrově znamenala pro Evropu možnost kontaktu s arabskou vzdělaností, dědičkou vzdělanosti antické.

 

Před 11 minutami
Novou publikaci Klenoty středočeského pravěku pokřtili její autoři z řad středočeského archeologického ústavu spolu se...
Před 37 minutami
Léto pomalu končí. Ráno už je docela chladno a nad nedalekým Dunajem se vznáší hustá...
Před 2 hodinami
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Reklama