Před sto lety se narodil významný slavista s příznačným jménem Radegast

Zájem o slovanské tradice a zvyky zaznamenal v poslední době poměrně vysoký nárůst. Spolu s ním i celkově oblast slavistiky, přitom se jen velmi málo ví o člověku, který tomuto oboru věnoval celý život. Radegast Parolek by dnes oslavil sté narozeniny.

Muž s nezapomenutelným a tak typickým jménem pro svůj obor dosáhl velmi významných a na naše poměry až nevídaných úspěchů. Jeho hlavní činností bylo překladatelství, a to zejména z litevštin a lotyštiny, Pobaltí se ale věnoval i v další své publikační činnosti. Rovněž sepsal několik prací o ruské literatuře. Za své úspěchy byl vyznamenán několika oceněními, získal titul doktor honoris causa Lotyšské státní univerzity, nejvyšší lotyšské (řád Tří hvězd) a litevské (řád knížete Gediminase) vyznamenání a vyznamenání za vědeckou práci v oboru baltistiky.

Děda Homolka hrál sám sebe aneb jak neherec učí herce hrát

Radegast Parolek se narodil 1. prosince 1920 v Praze do rodiny malíře, archiváře, básníka a legionáře Františka Parolka. Slovanské národy, a nejen ty, mu učarovaly už v mládí. V letech 1945 až 1947 studoval na Univerzitě Karlově co jiného než rusistiku. Ve studiu pokračoval další čtyři roky v Leningradě, aby v roce 1951 získal titul PhDr. Od roku 1952 působil na Filozofické fakultě UK jako asistent, v roce 1956 se stal docentem a v roce 1964 profesorem ruské literatury. V témže roce získal vědeckou hodnost DrSc.

Zajímal se dějinami ruské a sovětské literatury a jejími souvislostmi s českou literaturou. Byl autorem a spoluautorem dokonce vysokoškolských učebnic, odborných prací i monografií. Postupně se ale stále více přikláněl k literaturám neruských národností SSSR, především k lotyšské a litevské.

Tento významný český literární vědec se svých stých narozenin nedožil jen o malý kousek, zemřel bohužel v Praze 15. září 2019.

Dnes, 04:00
Odsunutí návratu žáků k praktické výuce podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka ukazuje,...
Včera, 18:43
Vláda podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) dnes potvrdila sobotní mimořádné opatření, které zakazuje...
Včera, 15:35
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:35
Všechno je zde nekonečně větší, než tam odkud vypluli. Pralesy bez konce, řeky, proti kterým...
Včera, 13:41
Vicepremiér a znovuzvolený předseda ČSSD Jan Hamáček chce, aby bylo Česko připraveno na okamžitý nákup...
Včera, 13:25
Během státem nařízeného uzavření okresů jsme se naučili poznávat i naše okolí, na což si...
Včera, 11:30
Tomáš Petříček (ČSSD) potvrdil, že vicepremiér a předseda sociální demokracie Jan Hamáček předloží premiérovi Andreji...
Včera, 11:15
12. dubna 1961 v 6 hodin a 7 minut světového času, v Moskvě ukazovaly ručičky...
Včera, 07:30
Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se na dnešní večerní schůzce s předsedou strany a...
Včera, 04:00
Vlasta Burian jako svérázný přednosta stanice, který zvládne každou problematickou situaci, je na filmovém plátně...
11.4.2021
Dají se jíst jako příloha k pečenému masu nebo jen samotné se zeleninovým salátem. Pokaždé...
Reklama