Predátor jako slavná zrůda amerického sci-fi. Víte, kdo ji původně ztvárnil a jaký osud herce potkal?

Je to jen pár dní, co proběhla v našich kinech premiéra nejnovějšího filmu o nejslavnějším mimozemském lovci známém jako predátor. Připomeňme si původní snímek z roku 1987, který se stal již kultovním a vynesl do ještě větších hvězdných výšin hollywoodskou star Arnolda Schwarzeneggera. O tom se však nebudeme více zmiňovat, ale zaměříme se právě na predátora, respektive na jeho prvního představitele. Navzdory megaúspěchu filmu a nesmrtelnosti fiktivní postavy se Kevin Peter Hall nestal hvězdou takového formátu a většina diváků nezná ani jeho tvář. A bohužel i osud k němu nebyl přívětivý.

Představovat blíže americký akční sci-fi film Predátor by bylo nošením dříví do lesa. Slavný kasovní trhák o rozpočtu 18 milionů amerických dolarů celosvětově vydělal přes 98 milionů amerických dolarů a vytvořil fiktivní mimozemské monstrum, které se následně začalo objevovat v komiksech, knihách, počítačových hrách a především v několika dalších filmech včetně aktuálního snímku Predátor: Evoluce.

Dovolená českých a světových filmových hvězd. Jak tráví čas umělci, které známe z obrazovek?

Zrod filmového monstra

Vzhled predátora je v prvním filmu přisuzován americkému oscarovému specialistovi na filmové efekty a masky Stanu Winstonovi, kterého doporučil samotný Schwarzenegger po dobrých zkušenostech z filmu Terminátor. Známá je i Winstonova častá spolupráce s režisérem Jamesem Cameronem, který údajně přispěl k finální podobě masky. Když společně cestovali letadlem a Cameron sledoval vznikající skici mimozemského tvora, navrhl, že by rád viděl marťana s klepety, a tak je Winston dokreslil. Winstonovo studio tak zpracovalo kompletní vzhled, zvukové efekty a samozřejmě kostým poté, co původní návrhy pro hvězdu akčních filmů Jean-Claude Van Damma ztroskotaly. Tehdy začínající belgický herec se ucházel o roli predátora, na kterou byl i vybrán, ale nakonec jej z natáčení odvolali. Důvody se uvádí nejrůznější, nicméně jistý je fakt, že i v masce působil vedle Schwarzeneggera subtilně a to se tvůrcům nelíbilo. Nahrazen byl tedy Kevinem Peterem Hallem měřícím 220 centimetrů, čímž oproti představitelům lidské rasy řádně vynikal.

Kdo by neznal uštěpačného pilota z Hvězdných válek nebo „Indy“ Jonese? Harrison Ford dnes slaví 76. narozeniny

Černošský obr Kevin Peter Hall

Představitel prvního a nejslavnějšího predátora se narodil 9. května 1955 v Pittsburghu v Pensylvánii. Již na střední škole exceloval v basketbalu, díky čemuž získal stipendium pro studium na Univerzitě George Washingtona. Víc než sport ho však začalo zajímat herectví. Po absolvování školy odjel Hall do Venezuely, kde se opět vrátil k basketbalu, ale asi po roce jej přestal bavit a přesídlil do Los Angeles, kde se dal dohromady se starým známým z vysoké Jayem Fenichelem.

Spolu pak pracovali na two-man muzikálu zvaném In Five a společně také nazkoušeli two-man show The Worst Of Friends. S oběma představeními vystupovali v nočních klubech po celém Los Angeles včetně předváděcích akcí na nové výrobky v několika nákupních střediscích.

OBRAZEM: Ve starém cukrovaru v Toušeni točí filmy herci z Hollywoodu.

V roce 1985 při účinkování v televizním seriálu 227 poznal Alainu Reed, se kterou se později oženil a měl s ní dvě děti. O dva roky později dostal konečně příležitost zahrát si svou nejslavnější filmovou postavu predátora, což si ještě v roce 1990 zopakoval ve druhém, o něco slabším pokračování. Hall se také objevil v seriálu Harry a Hendersonovi, který jsme mohli vidět i na našich obrazovkách.

Zajímavostí je, že se mladý herec téměř vždy objevil na plátně nebo v televizi v masce nějaké příšery. Málokdo tedy ví, jak vlastně vypadal. Jedna ze scén, kde ho můžeme vidět bez masky je kupodivu v Predátorovi, a to v závěrečné scéně, kde hraje afroamerického pilota vrtulníku.

FOTO: Kevin Peter Hall

Kevin Peter Hall - Kevin_Peter_HallKevin Peter Hall - PredatorKevin Peter Hall - hall-schwarzeneggerKevin Peter Hall - hall-predatorKevin Peter Hall - hall-star_trek
Další fotky
Kevin Peter Hall - hall-harry

Krutá rána osudu

Kevin Peter Hall měl v roce 1991 vážnou dopravní nehodu, při které mu sice lékaři zachránili život, ale zároveň ho zabili. Při operaci se mu transfúzí dostala do těla krev infikovaná virem HIV, který se později rozvinul v AIDS. Nejslavnější představitel filmového predátora zemřel necelý půlrok po operaci 10. dubna 1991 v nedožitých 36 letech.

Včera, 17:30
Povídání o pejskovi a kočičce. Nádherná, dětská knížka, které bylo nedávno neuvěřitelných devadesát let. Takže...
Včera, 16:00
I když to nezní příliš uvěřitelně. Přece to tak ale přesně je. Robotní povinnosti sedláků...
Včera, 14:00
Josef Váchal se narodil 23. září 1884 v Milavčích u Domažlic jako nemanželský syn Anny...
Včera, 11:30
Ačkoli je ještě oficiálně zima, teplota na teploměru říká, že půda není zmrzlá, a tak...
Včera, 10:51
Ochránci přírody bijí na poplach! Obávají se negativních dopadů likvidace přemnožených hrabošů s pomocí chemie...
Včera, 10:00
Aspoň ho ale Stalin nenechal popravit, zavraždit nebo uvěznit, jak to udělal s jinými svými blízkými...
narkolepsie, narkoleptik, spánek, učení, únava, deprese
Včera, 09:11
Jako malý narážel do aut, do plotu a málem spadl do ohně. Šestnáctiletý Jaroslav z...
fenykl
Včera, 08:00
Vypadá trochu jako cibule křížená s pórkem. Určitě jste jej už v ruce drželi, ale...
Včera, 06:45
Bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) chystá vstoupit na knižní trh. Napsala totiž knihu o...
23.2.2020
Podobnou situaci by stěží vymyslel i ten nejlepší filmový scenárista. Zkušenému pilotovi, který měl za...
Reklama