Předčasná smrt hvězdy stříbrného plátna je dodnes plná nejasností

Herce Ladislava Hemmera si můžeme patrně nejvíce pamatovat z komedie Ducháček to zařídí, kde ztvárnil jednu z hlavních postav spolu s Vlastou Burianem. Kariéra nadějného herce byla dobře našlápnuta, pak přišlo věznění, konec hraní a předčasná smrt.

Funebrák (1932), Pobočník jeho výsosti (1933), Hrdina jedné noci (1935), Sextánka (1936), Ducháček to zařídí, u pokladny stál (oba 1939) nebo Provdám svou ženu (1941), to je výběr několika filmů, ve kterých se svým umem blýskl Ladislav Hemmer. Zejména k filmům s Vlastou Burianem se dostal díky angažmá v Burianově divadle v roce 1937. Následujících pět sezon patřil k hereckým oporám divadla a dostával tak role ve zmíněných filmech, ale nejen v nich.

Hemmerova umělecká kariéra však nezačala až setkáním s Vlastou Burianem. Malý Ladislav přišel na svět 16. června 1904 v Praze. K umění měl blízko už od mládí, jelikož jeho maminka pracovala jako uvaděčka v Pištěkově divadle. Herecké zkušenosti sám později získával na ochotnických scénách, po nichž byl jako elév angažován v Národním divadle v Praze (1923 – 1925). Poté prošel Zöllnerovou divadelní společností, pražským Rokokem, ostravským divadlem a již zmíněným Divadlem Vlasty Buriana (1937 – 1942).

Hrála už v němém filmu, na place se ale potkala i s Janem Krausem

I přes množství filmů, ve kterých hrál pro něj měli režiséři spíše drobné role. Jeho černovlasá, zvláštně klenutá hlava, zasněná tvář, vysoká postava a kultivovaný projet s klidnými gesty a nezapomenutelným hlasem ho předurčovaly do rolí úředníků, důstojníků či komediálně laděných milovníků.

Konec herectví, konec života

Divákům se Hemmer naposledy představil v dramatu Městečko na dlani (1942) režiséra Václava Binovce. Důvody tohoto zmizení však nejsou dodnes uspokojivě objasněny, a tak se vyrojila celá řada spekulací. Jisté je jen to, že v roce 1942 opustil Burianovo divadlo i filmový svět. Z jeho soukromí je známé, že obýval luxusní vilu v Mnichovicích u Prahy, ve které dle pamětníků pořádal honosné večírky, na nichž nechyběla tehdejší pražská smetánka. O vilu však přišel podvodem, prý díky své výstřední manželce. Objevila se dokonce informace o jeho věznění za války díky podvodu manželky, které se mělo velkou měrou podepsat na jeho zdravotním stavu a přispět k předčasnému úmrtí. Pravdivost této informace však není potvrzena. Ať tak či onak, nadějný herec Ladislav Hemmer umírá pár let po válce, 9. dubna 1949 ve věku pouhých 44 let.

Bez hvězdy stříbrného plátna by dnes nelétaly raketoplány

Dnes, 17:39
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii koronaviru nebo nařízené...
Dnes, 16:20
Celkem 8 titulů Stavba roku 2020, 17 zvláštních cen, dvě ceny veřejnosti a titul pro...
Dnes, 15:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 15:40
Dnešní doba je příliš úzkoprsá. Ztrácí se smysl pro ironii, nadsázku, recesi. Bere se příliš...
Dnes, 13:40
Sezona dozrávání „vlašáků“ a plodů jírovce maďalu, tedy takzvaných kaštanů koňských je tady. Zatímco ty...
Dnes, 11:40
Losos je skvělá a zároveň velmi zajímavá ryba. Dokáže totiž žít ve sladké i ve...
Dnes, 10:20
Manželka herce Petra Kostky Carmen Mayerová platila v sedmdesátých letech za jednu z nejkrásnějších hereček...
Dnes, 08:59
Obrovské rozkrádání evropských fondů určených pro Regionální operační program (ROP) Severozápad neuniklo pozornosti Bruselu, ten...
Dnes, 08:12
Podle názoru odborníků bude na naší planetě v roce 2050 téměř 10 miliard lidí a...
Včera, 15:40
Film o zombících, který vznikl podle stejnojmenné videohry, avšak v něm slovo „zombie“ neuslyšíte. Zajímavé...
Včera, 13:40
Podle údajů Českého statistického úřadu až 43 % zaměstnanců a až 60 % živnostníků pocítilo...
Reklama