16℃
Dnes je 24. červenec , svátek má Kristýna

Předlouhá fronta lidí, kteří chtěli spatřit senzaci. Zážitek díky báječným mužům s klikou

Další fotky

Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním českým filmařům. Ocenění těžkých začátků a zároveň důkaz, že Češi rozhodně neseděli za pecí Evropy. Pokud bylo někde něco vynalezeno, vyzkoušeno, o čem si byli jisti, že lidi zaujme, neváhali a vyrazili se učit, poznávat a zdokonalovat. Snad to také bylo tím, že žalář národů, Rakousko – Uhersko, jim nezakazoval cestovat po celém světě. Těch báječných mužů byla spousta, ale my si promluvíme jen o jednom z nich.

Reklama

Do konce roku 1895 zbývaly tři dny, když se v Paříži, v hotelové kavárně Grand Café konalo první placené filmové představení. Lidé žasli nad oživlými chodci, vycházejícími z továrny a obdivovali plující parník. Dámy ječely, když se na ně z plátna řítila lokomotiva a diváci se nakláněli v sedadlech. Bratři Lumièrové mohli být spokojeni, ke kavárně se vinula dlouhá, předlouhá fronta lidí, kteří chtěli spatřit tuto senzaci. Oba pánové byli především podnikatelé, továrníci, nikoliv vynálezci. Pouze dokázali zúročit objevy, hlavně ty Edisonovy, které přišly o chvíli dříve. Kapitalisté, jací mají být. Rychlí, pružní, neváhající. Již po několika dalších měsících se po Evropě rozjeli jejich zaměstnanci a nový vynález se šířil geometrickou řadou.

Před 160 lety se narodil Viktor Ponrepo. Muž, který zřídil v Praze první stálé kino. Víte, kde bylo?

Ani Čechy nezůstaly stranou, přesněji řečeno Sudety. Zaměstnanci firmy Lumière se vypravili do pohraničí, hlavně do lázeňských měst, protože se mohli s lidmi domluvit v pohodě německy. Čeština byla kdesi ve vnitrozemí, a tak první filmy viděli diváci v Karlových Varech, v Ústí nad Labem, v Liberci, Brně, Ostravě. Praha přišla na řadu asi za rok po pařížské premiéře. S kočovnými biografy se roztrhl pytel. Lidé na vesnicích měli také zájem, o čemž svědčily nabité hospodské sály. Dlouho to však netrvalo. Divák se namlsal a začal chtít něco víc, než donekonečna se opakující scény. Bylo nutné přijít s něčím novým.

První nahá žena v českém filmu způsobila skandál. Před 55 lety v Mnichově zemřel jeho režisér Gustav Machatý

Ten pán se jmenoval Jan Kříženecký (1868 – 1921). Syn pražského magistrátního úředníka, čili z lepší rodiny. Byl ale tak trochu do větru, rodičům, kteří si jeho životní dráhu představovali úplně jinak, mnoho radostí neudělal. Nedostudoval architekturu, přesněji řečeno, neabsolvoval závěrečné státnice. Naštěstí zde byl starší bratr Rudolf, vážený profesor. Stačila malá protekce a nedostudovaný architekt se stal stavebním úředníkem a technikem při pražském magistrátu. Jeho úkolem bylo fotografovat pražské domy, protože právě probíhala revize státních památek. Zlom přišel ve chvíli, kdy také navštívil v prosinci 1896 hostinec U saského dvora v Hybernské ulici. Kinematograf ho uchvátil. Rozhodl se pořídit si něco podobného.

10 nejvíce zakazovaných filmů kvůli brutalitě a perverzi

A zde nastaly první problémy. Přístroj pánů Lumièrů byl sice dokonalý, fungoval jako promítačka, jako kamera, i jako kopírka, ale stál neuvěřitelných 2000 franků. To bylo tisíc rakouských zlatých. Za tuhle cenu jste si tehdy mohli obstarat celkem obstojné, vlastní bydlení, někde na předměstí. Naštěstí zde byl jeho spolužák Pokorný, či spíše jeho otec továrník. Co kdyby sáhl do peněženky on? Po dlouhém přemlouvání se to podařilo. Ovšem starý pán byl opatrný, uvolil se dát pouze polovinu a zbytek ať si oba nadšenci uhradí ze zisku při promítání. Stalo se. Francouzská firma vyšla vstříc. Kříženecký složil polovinu sumy na hotovosti, na zbytek dostal splátkový kalendář. Účet s datem 3. 5. 1898 stále existuje. Na šesti negativech, které si zakoupil, se objevila Praha, která dnes již neexistuje. Praha s prvními tramvajemi, lidmi na dnešním náměstí Míru. Polední výstřel z děla. Později přidal snímky z několika sokolských sletů a z návštěvy císaře Františka Josefa v Praze.

FOTO: Báječní muži s klikou

Báječní muži s klikou - 2882409_v0Báječní muži s klikou - bratři LumièrovéBáječní muži s klikou - divadlo UranieBáječní muži s klikou - Lepič plakátůBáječní muži s klikou - první promítání
Další fotky
Báječní muži s klikou - Žofínská plovárnaBáječní muži s klikou - Výletní tramvajBáječní muži s klikou - U Modré štikyBáječní muži s klikou - Dům U Modré štika 2Báječní muži s klikou - Jan KříženeckýBáječní muži s klikou - most Františka I. 1901

První představení se odehrálo na výstavišti ve Stromovce, ve dřevěné boudě, s názvem Český kinematograf. Bylo to 19. června 1898. Později byla tato budova přestěhována, již s názvem divadlo Urania. Dokumentární snímky však Kříženeckému nestačily a začal experimentovat s filmem hraným. Dostaveníčko ve mlýnici, Lepič plakátů, Výstavní párkař. Ze snímků dýchá nostalgie po starých časech. V polovině září 1907 byl v domě U modré štiky otevřen první, stálý biograf, v Praze. Němé, černobílé roztřesené snímky, později doprovázené čteným komentářem nebo hrou na klavír. Usmějeme se jim, ale posměch si rozhodně nezaslouží. Až budete chroupat něco dobrého, při sledování filmu v kině, o kterém pan Kříženecký ani nesnil, vzpomeňte si na něj. Bez báječných mužů s klikou byste takový zážitek neměli.

Včera, 17:30
V protektorátu Čechy a Morava nebylo nenáviděnějšího nacisty než Karla Hermanna Franka. To on stál...
Včera, 17:09
Pražský magistrát stále hledá místo pro umístění Slovanské epopeje. V současné době prověřuje prostory, které...
Včera, 16:00
Pamatujete si ještě na Moniku Lewinskou? Jako stážistka byla po vůli americkému prezidentovi Billu Clintonovi...
Včera, 14:00
Zákolany u Kladna jsou u starší generace neodmyslitelně spjaty s dělnickým hnutím. Ladislav Zápotocký –...
Včera, 11:30
Což je záliba pro kapitána dopravního letadla trochu neobvyklá. Robert „Bob“ Pearson ovšem miluje létání...
Včera, 11:03
Kouzelné Jižní Čechy patří k nejvyhledávanějším oblastem České republiky. Tato dvě místa nedaleko Českých Budějovic...
Včera, 10:24
Ringhofferovi byla pražská německá rodina podnikatelů a průmyslníků. Zprvu vyráběli pivovarské a cukrovarnické zařízení, později...
Včera, 10:00
Na zahrádce všechno kvete a bují. Za pár týdnů budeme sklízet například první rajčata. Aktuálně...
Včera, 08:30
Obliba velkých i malých pivovarů je stálá a tak není divu, že sou často cílem...
Včera, 08:00
Známý americký spisovatel a humorista Mark Twain prohlásil: „Kdyby bylo možno zkřížit člověka s kočkou,...
Reklama