Předpověděl pád komunismu, proslavily ho hromadné svatby

Další fotky

Původem korejský zakladatel nového náboženského hnutí nazvaného příznačně „Církev sjednocení“ Son-mjong Mun (25. 2. 1920 – 3. 9. 2012) na vlastní kůži zažil hrůzy komunismu v praxi a chtěl nabídnout lidem něco lepšího. Podařilo se mu to natolik, že jeho víru dnes vyznává až 7 milionů lidí.

Budoucí prorok Mun se narodil v nynější Severní Koreji ještě v době, kdy byla celá Korea pod japonskou nadvládou. Jeho rodiče a s nimi i celkem osm dětí vyznávali konfucianismus, ale když bylo Munovi deset let, přestoupili i s dětmi ke křesťanství. V roce 1941 začal Mun studovat elektrotechniku na univerzitě v Japonsku a sblížil se s členy Korejské komunistické strany, která měla v programu vyhlášení nezávislosti Koreje. Po návratu do Soulu v roce 1943 se v roce 1945 oženil s Čcho Sun-kil a následujícího roku se jim narodil syn.

I když válka skončila, v Koreji to nebylo jednoduché, protože na základě mezinárodních dohod byla po válce rozdělena podél 38. rovnoběžky na Koreu severní – komunistickou a jižní směřující k demokracii. Mun s rodinou žil v Severní Koreji a v roce 1947 tam byl za špionáž pro Jižní Koreu odsouzen na pět let do pracovního (jinými slovy koncentračního) tábora. Odtud se mu roku 1950 během korejské války podařilo utéct a přeběhnout do Jižní Koreje.

Stalin chtěl zničit kapitalismus na celém světě. Po 2. světové válce přišla na řadu Korea

Po tom, co v táboře zažil, se Mun stal přesvědčeným antikomunistou a dospěl k názoru, že studená válka jako střet mezi demokracií a komunismem je vlastně projevem stále trvajícího konfliktu mezi Bohem a Satanem. Rozhodl se proto v tomto konfliktu postavit na tu správnou, čili Boží, stranu a v Pusanu za tím účelem založil své skromné, ale stále rostoucí náboženské uskupení, které v roce 1954 zaregistroval jako „Církev sjednocení“. Jako její zakladatel a kazatel především ve svém novém kostele, který mezitím vznikl, obhajoval hodnoty tradičního rodinného systému. Navzdory tomu se v roce 1957 rozvedl se svou první manželkou, která pro jeho ideály zřejmě neměla příliš pochopení. Se svou druhou manželkou Hak-ča Han Mun (nar. 1943), s níž se oženil roku 1960, měl potom v duchu jím hlásaných rodinných hodnot 14 dětí.

Dění v Československu před 17. listopadem 1989. Víme, kdo stál za krvavým zásahem STB

Munova popularita rostla tak, že v roce 1971 rozšířil své působení do Spojených států, kde získal tisíce následovníků, převážně mladých lidí. Roku 1974 pak promluvil k přeplněné Madison Square Garden v New Yorku k celkem 25 000 posluchačů. Povzbuzen tímto úspěchem vyslal Mun o rok později své misionáře Církve sjednocení do 120 zemí a posunul tak své hnutí na mezinárodní úroveň. Kromě jiného téhož roku uspořádal shromáždění 1,2 milionu lidí na ostrově Jojido v Soulu s názvem „Ochrana domoviny“, kde se opět vyhranil proti komunismu.

Z horké linky mezi Washingtonem a Moskvou si nezavoláte ani vy, ani hlavy států. Přesto nás chrání už skoro 60 let

V roce 1976 uspořádal setkání 300 000 lidí u Washingtonského monumentu s názvem „Boží naděje pro Ameriku“ a v roce 1982 založil deník The Washington Times, který se tak stal jedinou konkurencí tamního liberálnímu (levicovému) tisku. Své noviny Mun označil jako nástroj šíření pravdy o Bohu v tomto světě. Velmi populární a mediálně atraktivní se staly hromadné svatby jeho věřících pojaté jako masové bohoslužby. Do politiky už méně populárně zasáhl svou podporou prezidenta Nixona v aféře Watergate.

Své učení Mun založil na vlastním výkladu tzv. Božského principu, podle nějž mimo jiné předpověděl i pád komunismu takto: „Po 7 000 biblických letech komunismus padne v 70. roce svého trvání. Důležitý je význam roku 1978. Komunismus, který začal v roce 1917, se dokázal udržet přibližně 60 let a dosáhl nyní svého vrcholu. Rok 1978 je pro něj hraniční, poté jeho význam začne klesat a v 70. roce, (tj. roku 1987 – pozn. aut.) se rozpadne. To je pravda. Nyní nastal čas rozhodnutí pro ty lidi, kteří ho ještě studují a jsou mu oddáni, aby se svého úsilí vzdali.“

FOTO: Son-mjong Mun

Son-mjong Mun - Moon presides over a mass blessing ceremony in 2010 – wikipediaSon-mjong Mun - Son-mjong Mun a jeho manželka Hak-ča Han Mun – wikimedia.commonsSon-mjong Mun - boda colectiva oficiada por sun myung moon -wikimedia.commons –Son-mjong Mun - Son-mjong Mun (2010) – WIKIPEDIESon-mjong Mun - Prezident Nixon a. Son-mjong Mun – wikimedia.commons
Další fotky
Son-mjong Mun - Son-mjong Mun de ALADO iglesia de la unificacion -wikimedia.commons –Son-mjong Mun - DF-ST-91-01423

Ať již Mun došel k tomuto názoru jakýmkoliv způsobem, měl pravdu. Bylo to jen o rok později, roku 1988, kdy vláda Sovětského svazu dala jasně najevo, že se již nadále nebude vměšovat do vnitropolitických záležitostí ostatních zemí východního bloku a tím v něm uvolnila cestu pro svržení komunismu, k němuž došlo v roce 1989. Son-mjong Mun se ho nejen dožil, ale také se do této převratné doby sám zapojil. V dubnu 1990 navštívil Sovětský svaz a Gorbačovovi tam vyjádřil svou podporu politickým a ekonomickým transformacím probíhajícím tehdy v Rusku. O rok později se dokonce setkal i se sevekorejským komunistickým diktátorem Kim Ir-senem a diskutoval (!) s ním o způsobech, jak dosáhnout míru na Korejském poloostrově. Munův největší sen, pád komunistického režimu v Severní Koreji a její sjednocení s Jižní Koreou, se nesplnil dodnes.

Včera, 17:09
Podle Technické univerzity v Liberci jsou v Česku kapacity na výrobu milionů filtrů do plátěných...
Včera, 13:00
Dnes vynecháme tajemnou planinu Nazca s podivnými obrazy zvířat. Ani nemusíme obíhat Stonenhenge v zástupu...
28.3.2020
Země bývalého Sovětského svazu jsou tajemnými místy doslova posety. Některé záhadné úkazu jsou vysvětleny zvýšenou...
28.3.2020
Velikonoce jsou snad nejstarším svátkem vůbec a z náboženského hlediska jsou dokonce významnější než Vánoce, protože...
27.3.2020
Sklepení hradu bývá velmi často ideálním a bezpečným úkrytem před přírodním i válečným běsněním. I...
hojek chomutov
27.3.2020
Předčasné ukončení smluv se všemi hráči nad 22 let je reakcí klubu na pandemii koronaviru....
27.3.2020
Pobíral sociální dávky, přestože měl příjmy z natáčení. Za podvod odešel herec Zdeněk Godla s...
autorské čtení na youtube
27.3.2020
Čtenáři a autoři knih se ode dneška mohou setkat na youtube, kde každý den jeden...
27.3.2020
Případy ze života na Sedlčansku. Odcizený historický motocykl Jawa, vykradený automat u myčky aut, střet...
27.3.2020
Vynikala přirozeným nadáním i půvabem a tanec milovala od útlého dětství. Od divadla nedokázalo Františku...
Reklama