Přehmat obchodníka s vínem. Joachim von Ribbentrop se slepé oddanosti vůči Hitlerovi nezbavil ani během Norimberského procesu

Norimberský tribunál. Po válečném pekle postavily vítězné mocnosti 21 německých viníků před mezinárodní soud za zločiny proti míru a proti lidskosti. Stanul mezi nimi i muž, který po řadu let hájil nacistický stát na mezinárodním kolbišti, Joachim von Ribbentrop.

Cesta obchodníka s vínem mezi německou smetánku

Chlubil se, že většina jeho předků byli vojáci či právníci. Sám se stal v první řadě světákem, a to již od dětství. Žil ve Švýcarsku, v Anglii i Kanadě. I když hrál skvěle na housle, zabýval se sportem a lákala ho novinařina, přednost dal obchodu. A uniformě. Hned po začátku první světové války se vrátil do Německa a nastoupil jako dobrovolník do armády.

Po válce se vrhnul do obchodu, prodával víno a šampaňské. Brzy se na něj usmálo štěstí – nejprve ho adoptovala vzdálená příbuzná a on získal šlechtický predikát. A nedlouho poté se oženil s dcerou „koňakového krále“ Heckella. Cesta mezi německou smetánku se mu otevřela.

Symbol nacismu byl pokořen. Spravedlnost ho dostihla v Norimberku

Hitlerův poradce

V roce 1933 ho jeho přítel z války seznámil s Hitlerem a Ribbentropův život dostal rázem nový směr. Vstoupil do NSDAP i do řad Gestapa (Himmler mu osobně odevzdal symbol divize Smrtihlav – prsten a dýku), ale především se snažil přesvědčit Hitlera, že skvěle rozumí mezinárodní politice. A kupodivu se mu to podařilo. Stal se Hitlerovým poradcem a mimořádným velvyslancem se zvláštním posláním. A když zajistil mezinárodní souhlas s připojením Rakouska k Říši (Anšlus), dostal od Hitlera za odměnu křeslo říšského ministra zahraničních věcí.

Náhodný terč Hitlerovy zvůle. Marinus van der Lubbe ve zmanipulovaném procesu se žháři Říšského sněmu

Pád říšského ministra zahraničí

Užíval si života. Vlastnil zámky v Německu, Rakousku i na Slovensku, jezdil na hony a choval koně. Ale hlavní vavříny sbíral na mezinárodním poli. V Mnichově získal od evropských mocností souhlas s likvidací Československa, s hrabětem Cianem zařídil „Ocelový pakt“. Ale husarský kousek předvedl až v létě 1939. V Moskvě uzavřel tajnou smlouvu s Molotovem, která znamenala likvidaci Polska a začátek další světové války. Přestože měl na jejím rozpoutání obrovský podíl, během samotné války jeho vliv v Třetí říši pochopitelně klesal – přišla doba Jestřábů. A když Hitler ve své závěti jmenoval novou vládu, na Ribbentropa už místo nezbylo. Na rozdíl od lavice obžalovaných.

Poslední veřejná poprava v Československu. Kat českého národa neunikl oprátce

Poslední cesta do pekla

V květnu utekl do Hamburku, kde si najal pokoj v nenápadném domě. Ale nakonec ho prozradil přítelův syn, zatkli jej a odvezli k norimberskému soudu jako jednoho z hlavních viníků hitlerovského běsnění. Ribbentropova obhajoba působila stejně směšně jako u ostatních nacistických pohlavárů. Byl shledán vinným ve všech bodech obžaloby a odsouzen k smrti oběšením. Když zamítli i jeho žádost o milost, musel se třiapadesátiletý muž vydat na svou poslední cestu.

Zdroj: Libor Budinský (Popravy slavných, 2002)

Dnes, 17:30
Jméno Sofia Villani Scicolone většině z nás nic neřekne. Není divu, italská herečka a modelka...
Dnes, 16:00
Hněv patří podobně jako strach mezi základní lidské emoce. Lidem v dávných dobách pomáhal právě...
Dnes, 15:11
„Obrazy Karla Černého jsou pro mne dramatem, zřetelně členěným ve tři jednání, ve tři citové...
Dnes, 14:00
Kájovi Saudkovi, vlastním jménem Karel Saudek (1935 – 2015), bratru fotografa Jana Saudka se splnil...
Dnes, 11:30
Mladý Ivan Blatný se rozhodl pro naprosto nesmiřitelný řez. Nechal za sebou kariéru i majetek,...
Dnes, 10:39
Při pořízení tiskárny si člověk hned neuvědomí, jaké budou další náklady spojené s jejím provozem....
Dnes, 10:00
Na lidském pláči se podílí méně mimických svalů, než na jeho úsměvu. Z toho logicky...
Dnes, 08:00
Ovocné džusy máme všichni rádi. Kupujeme si je, popíjíme je, často si do nich nalijeme...
Včera, 18:51
Prodloužená šance na život. Tak se dá popsat unikátní zákrok, který v česku poprvé provedli lékaři Všeobecné...
Včera, 17:30
Cítila to mnohokrát. Ten zvláštní pocit z vlastního nebytí, zatímco ostatní tu budou dál. Představa,...
Reklama