18℃
Dnes je 20. květen , svátek má Zbyšek

Přežijí ve vesmíru i za absolutní nuly. Unikátní želvušky nepřestávají vědce fascinovat

Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech podmínek, ale díky nepřirozenému, jedinečnému vzhledu a stavbě svého těla.

Reklama

Je tu jedna skupina tvorů, kteří dokáží přežít snad vše co nás napadne. Vakuum vesmíru, obrovský tlak v hloubkách oceánů nebo tolik smrtící radioaktivní záření. Říká se jim želvušky a jsou skutečně jak z jiného světa.

Tato podivná skupina živočichů čítá na tisíce druhů. Její zástupci jsou mikroskopičtí živočichové, žijící jak v mořském, tak i sladkovodním a suchozemském prostředí. A díky svým vlastnostem dokáží kolonizovat i ta nejnepříznivější místa na planetě.

Jak může člověk přežít pád letadla? Šance jsou překvapivě vysoké

V roce 1842 byl francouzským vědcem popsán proces při němž jsou želvušky schopny přežít i při teplotách 125 °C. Nevadí jim ani teplota absolutní, tedy téměř absolutní nuly, což činí -272,8 °C. Naprostá většina živočichů by při tak extrémních podmínkách zkrátka nedokázala existovat.

Stejně tak se dokáží vypořádat i s extrémně toxickým prostředím. Jejich strategií je schopnost kompletně pozastavit své tělesné, metabolické funkce a následně doslova vstát z mrtvých. Želvušky tak dokáží přežít nadměrnou koncentraci dusivých plynů jako je oxid uhličitý, sirovodík nebo oxid uhelnatý.

Ani vysoké tlaky jim nejsou překážkou. Zvládnou se vypořádat s tlakem až o síle 7,5 Gpa, který přibližně odpovídá tlaku v hloubce 180 km zemského pláště.

Proč alkohol způsobuje pálení hrdla? Naše tělo nás varuje

Zajímavá je zejména jejich schopnost „života“ ve vakuu. Díky své schopnosti přežít, se tak staly ideálním kandidátem pro výzkum vlivů kosmického prostředí na mnohobuněčný organismus. K tomu přispěl i jejich poměrně krátký životní cyklus, kdy jsou vědci schopni pozorovat mnohem více generací a sledovat tak vlivy prostředí v jejich vývoji za mnohem kratší dobu.

Právě v roce 2007, byli želvušky v dehydratovaném/tardigradním stavu (stav kdy jsou odstaveny od vlhkosti a deaktivovali tak svůj metabolický systém), vystaveny vysokým teplotám, přímé radiaci a vesmírnému vakuu. po návratu na Zem, byli rehydratovány a úspěšně se vrátily k životu.

Vzácná rakovina srdce. Proč jste o ni nikdy neslyšeli?

Pro svůj život potřebují vodu a největší počet jedinců tak obývá mechy, lišejníky. Vhodné prostředí jim poskytují také stromy. Mořské želvušky obývají všechny části moře. Od mělčin a útesů až po hlubiny. V indickém oceánu byli například nalezeny v hloubce -4690 metrů.

Mezi jejich nepřítele patří roztoči, larvy hmyzu ale i pavouci a jiné želvušky. Sladkovodní jsou ohrožovány členovci, žížalami a korýši.

Přestože jsou považovány za jedny z nejodolnějších živočichů, jejich velkou hrozbou je znečistění okolního prostředí, jako jsou kyselé deště nebo přítomnost těžkých kovů v půdě.

Jak kočky vyjadřují svou náklonost? A proč zrovna sedáním na náš obličej? Je to logičtější, než se zdá

Co tyto nové poznatky znamenají pro nás jako pro lidstvo? Tak především můžeme použít jejich proteiny k výrobě léčiv, a chlazení vakcín při přepravě. A pokud by výrobci byli schopni převést své produkty do stavu podobného jako želvušky, mohly by být skladovány v suchu při pokojové teplotě, dokud by nebyly potřeba k použití.

 

Před 32 minutami
Majestátné hory, velkolepé stavby, ale i například stádo hrochů. Tyto dechberoucí snímky mají společné jedno:...
Před 2 hodinami
Přišel na svět přesně v té době, kdy byl jeho rodný Izrael donucen vést řadu...
Včera, 17:30
Jestli chcete opravdu poznat, co je to zvrat osudu, začtěte se do životního příběhu Léonory...
Včera, 16:00
Býváte často unavení a propadáte depresím? Dánská psychoterapeutka Ilse Sand vám poradí, jak se s...
Včera, 14:00
Jestli máte cukrovku, zpozorněte. Tato nemoc má totiž kromě těch obvyklých důsledků jednu nepříjemnost navíc....
Včera, 11:30
Čím víc pročítáme životopisy Leninových a Stalinových soudruhů, tím víc vystupuje jedno základní schéma. Společná...
Včera, 10:00
Letos by se 150 let dožil profesor Rudolf Jedlička, lékař a mecenáš, zakladatel české rentgenologie,...
Včera, 08:00
Lidská mysl se vine různými cestičkami. Nevím z jakého důvodu, ale dnes jsem si vzpomněl...
18.5.2019
Výbuch sopky se prý nedá předpovědět, ale tady se to podařilo. Již v roce 1978...
18.5.2019
Není to tak dlouho, co jsem se procházel po Staroměstském náměstí v Praze. Nikam jsem...
Reklama