1℃
Dnes je 7. prosinec , svátek má Benjamín

Příběh jak z pohádky, krásná herečka a svatba s knížetem. Jenže se špatným a dodnes zcela neobjasněným koncem

Další fotky

Americká a velmi slavná herečka Grace Kelly se nechala oslnit knížecím titulem svého nápadníka. Potom se po celou dobu manželství musela vyrovnávat s nároky, které na ní úloha jeho manželky kladla, zřejmě ne vždy šťastně. Dnes by se dožila devadesáti let.

Grace Patricia Kelly se narodila 12. listopadu 1929 do zámožné a vlivné rodiny. Její otec, John Kelly, vyhrál tři olympijské zlaté medaile ve veslování a byl majitelem úspěšné společnosti na východním pobřeží. Jeho bratr Walter C. Kelly točil filmy pro velké americké filmové společnosti a jeho strýc George Kelly byl hercem, režisérem a scénáristou. Její matka, Margaret Katherine vyučovala tělesnou výchovu a jako první žena trénovala dívčí atletické družstvo na Pensylvánské univerzitě a v mládí se také nějakou dobu věnovala modelingu. Poté, co se roku 1924 provdala za Johna Kellyho, zůstala v domácnosti, než děti vychodily školu. Potom aktivně pracovala v různých občanských organizacích.

Smrt amerického prince. Kletba rodu Kennedyů krutě dopadla i na jejich nejbližší

Grace měla ještě dva starší sourozence, Margaretu a Johna Jr., a mladší sestru Elizabeth. Dětem rodiče vštěpovali katolickou víru, přitom však projevy lásky k nim šetřili. Grace navštěvovala katolickou základní a potom střední školu Ravenhill Academy (dnes Ravenhill Mansion) a během studia se Kelly se svou matkou a sestrami věnovala modelingu na místních charitativních akcích. Na vysokou školu, Bennington College, ji nepřijali, protože se jí nedařilo v matematice.

I když rodiče byli proti tomu, aby se Grace stala herečkou, odjela do New Yorku a s přímluvou svého strýce George byla přijata na hereckou Akademii. Pilně studovala a po skončení školy hrála v divadle na Broadwayi a začala vystupovat v televizi.

Stále prokletý rod monackých knížat. Legendárnímu Ranierovi se podařilo mnohé, to nejdůležitější ne

V roce 1951 natáčí film „V pravé poledne“ (High Noon). Grace Kelly, oblečena do upnutých viktoriánských šatů, je obsazena do role mladé nevěsty Amy vedle jejího stárnoucího muže, šerifa Will Kanea ztvárněného Gary Cooperem, starším o 28 let. V závěru filmu je Amy postavena před těžkou volbu, ale navzdory své kvakerské víře vyznávající nenásilí zastřelí lupiče, který se chystá zabít jejího manžela. Jako námět k natočení filmu posloužila povídka „The Tin Star“ (Plechová hvězda). Bez důvěry a podpory obyvatel, kteří si šerifa zvolili, přestává být jeho hvězda odznakem důvěry a moci a stává se jen bezcenným kouskem plechu, který šerif v závěru filmu hodí obyvatelům městečka pod nohy. Tento dnes již legendární western je vnímán jako jeden z nejlepších filmů vůbec, i když v Sovětském svazu k němu tehdy měli úsměvné výhrady z toho důvodu, že oslavoval jedince, a ne kolektiv. Během natáčení Grace Kelly a Gary Cooper spolu také prožili krátký románek.

Náhoda, osud, nebo převtělení? Císařovna Sissy s princezna Diana v souvislostech, které mrazí

Tady se zřejmě u Grace poprvé projevila její „slabost“ pro starší muže, plynoucí zřejmě z domácího citového chladu. Během času jich blíže pozná více, mezi nimi i svého profesora z Akademie, bohužel ženatého. O tom, jak velká to byla z jeho strany náklonnost, nejlépe svědčí to, že přijal návrh Graceina otce vzdát se tohoto vztahu výměnou za luxusní automobil jaguár. Krásná ukázka toho, jak snadno mohou problém vyřešit velké peníze.

V roce 1955 se Grace Kelly setkává s princem Rainierem III., o šest let starším monackým knížetem. Už o rok později, 16. dubna 1956 se v monackém knížecím paláci konal krátký, šestnáctiminutový občanský svatební obřad následovaný recepcí pro 3000 hostů. Následujícího dne se v katedrále svatého Mikuláše v Monaku odehrála podstatně reprezentativnější církevní svatba, kterou sledovalo na 30 milionů diváků v přímém přenosu.

Před asi 100 lety se narodil nejstatečnější ze Sedmi statečných. V žilách mu kolovala i romská krev a duši tížilo nejedno tajemství

Brzy po svatbě, 23. ledna 1957, se knížecímu páru narodilo první dítě, princezna Caroline Louise Marguerite. Její šťastný příchod na svět ohlásilo 21 výstřelů z děl, její knížecí otec vyhlásil při té příležitosti státní svátek a v celém knížectví nechal podávat šampaňské zdarma. Po 14 měsících následoval princ Albert II., současný vládce Monaka. Narození posledního potomka, princezny Stefanie Marie Elisabeth 1. února 1965, předcházely dvě nevydařená těhotenství.

Gregory Peck hrál v té krásné době, která byla idolům příznivá. V době, kdy na filmovém plátně byli Muži a Ženy

Manželství knížecího páru se nevyhnuly ani některé rozpory, především to, že Grace se vzdala své herecké kariéry, po které se jí ale časem zastesklo. Kníže však byl zásadně proti návratu. Život krásné monacké kněžny plynul poklidně a bez skandálů, až 13. září 1982 došlo k tragické nehodě, která ji stála život. Vracela se tehdy spolu s mladší dcerou Stefanií autem, Roverem P6, z letní rodinné rezidence v Roc Agel do Monaka, když v prudkých serpentinách nezvládla řízení a havarovala.

Den, kdy zemřela krása. Jak a proč, to si Marylin Monroe vzala s sebou do hrobu

Grace byla z auta vyproštěna ještě při vědomí a převezena do nemocnice v Monaku s poraněním mozku a hrudníku, později byla zjištěna i fraktura krční páteře. Grace záhy po převozu ztratila vědomí a upadla do kómatu. I přes špičkovou zdravotní péči, které se jí dostalo, byl její stav beznadějný, a proto následující den, 14. září 1982, požádal kníže Rainier III. o její odpojení od přístrojů. Dceru Stefanii se podařilo přes její těžká zranění zachránit.

Nevadí mi žít v mužském světě, pokud v něm mohu být ženou. Nejslavnější výroky Marilyn Monroe

Pohřeb princezny Grace se konal v katedrále Panny Marie 18. září 1982. Zúčastnilo se ho více než 400 lidí včetně Cary Granta, Nancy Reaganové, Daniella Mitteranda, Diany, princezny z Walesu a císařovny Farah z Íránu. Po zádušní mši byla kněžna pohřbena do rodinné hrobky Grimaldiů v katedrále svatého Mikuláše v Monaku. Kníže Rainier se po smrti své ženy již nikdy neoženil a na její památku nechal založit rosarium, protože právě růže měla Grace ze všech květin nejraději.

FOTO: Grace Kelly

Grace Kelly - Grace Kelly – commons.wikimediaGrace Kelly - Grace Kelly a Frank Sinatra ve filmu Z nóbl společnosti – commons-wikimediaGrace Kelly - Grace Kelly na propagační fotografii pro film Okno do dvora (Rear Window) z roku 1954 – wikipedieGrace Kelly - Grace Kelly v roce 1954 – wikipediaGrace Kelly - Grace Kelly ve filmu V pravé poledne – její první hlavní role – wikipedie
Další fotky
Grace Kelly - Louis Armstrong ve filmu Z nóbl společnosti – commons.wikimediaGrace Kelly - Louis Satchmo Armstrong a Grace Kelly ve filmu Z nóbl společnosti – commons.wikimediaGrace Kelly - Monacký princ a princezna přicházejí do Bílého domu na oběd, 1961 – wikipedieGrace Kelly - Prinses Gracia van Monaco doopt op Floriade een lelie.*16 september 1972Grace Kelly - Rodinný dům Kelly postavený Johnem B. Kellym v roce 1929 v části East Falls ve Filadelfii – wikipedieGrace Kelly - V pravé poledne – Gary Cooper jako šerif Will Kane – wikipedaGrace Kelly - Will Kane a Amy Fowler v šerifově kanceláři – wikipediaGrace Kelly - Znak princezny Grace z Monaka – heslo S pomocí Boží – wikipedieGrace Kelly - Státní znak Monaka – wikipedieGrace Kelly - Knížecí monogram princezny Grace z Monaka – wikipedieGrace Kelly - Grace Kelly ve filmu Chyťte zloděje (To Catch a Thief) z roku 1955 – wikipedieGrace Kelly - Rosárium princezny Grace – commons.wikimediaGrace Kelly - Bronzová socha princezny Grace v rozáriu stejného jména v Monaku – commons.wikimediaGrace Kelly - Citát princezny Grace v rozáriu stejného jména v Monaku – commons. wikimediaGrace Kelly - Plakát k filmu Grace, kněžna monacká (2014) – wikipedieGrace Kelly - Hvězda Grace Kelly na hollywoodském chodníku slávy – commons.wikimedia

Bližší okolnosti Graceiny tragické autonehody zůstávají neobjasněné dodnes. Spekuluje se o tom, že ve skutečnosti vůz řídila její dcera Stefanie, které tehdy bylo 17 let, a také o tom, že Grace usedla za volant svého vozu pod vlivem alkoholu, kterému se rozhodně nevyhýbala a spíše ho postupem doby vyhledávala stále více. Mohla být i rozrušená v důsledku hádek s dcerou, které provázely Stefaniino dospívání. Právě princezna Stefanie by mohla nejvíce přispět k objasnění toho, co se tehdy vlastně na silnici stalo, zatím však mlčí…

 

Před 54 minutami
Pražští vysokoškoláci Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský spolu tvořili folkové duo hrající humorné písně. V...
Před 2 hodinami
V Londýně byla tehdy hluboká noc a spánek britského premiéra Churchilla jistě nebyl klidný. Invaze...
Před 2 hodinami
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Před 2 hodinami
Vášnivá diskuse se v Jazzové sekci při další z řady Valdštejnských besed, organizovaných spolkem Šance...
Před 3 hodinami
Jeho jméno, Jan Blažej Santini Aichel, pro nás neznamená jenom naprosto unikátní architekturu, ale také...
Dnes, 09:00
Největší vánoční výzvou je poctivá domácí vánočka a chutné křehké cukroví. Příjemně máslová vůně linoucí...
Včera, 21:40
Hidžáb se smí ve škole nosit. S takovým verdiktem přišel Nejvyšší soud, kam se odvolala...
Včera, 18:30
Slavnou obsáhlou příručku o čarodějnicích, nutnosti boje proti nim a způsobech, jak tento boj svádět...
Včera, 17:00
Nezbedný bakalář a skupinka rozjívených žáčků, od těch nejmenších, až po ty na prahu dospělosti....
Včera, 15:00
Je autorem ilustrací k pohádkám - pod zřejmým vlivem svého učitele Hanuše Schwaigera. Dnešní doba...
Včera, 12:30
Sám sebe považoval za Spasitele, čili Mesiáše, příznivci jeho učení zakládali komunity jevící znaky sektářství....
Reklama